Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nekončící problémy se startem...

Mám od TS BOHEMIE postavený počítač pouze pro úpravu fotografií, práci s kancelářskými programy a pro brouzdání po netu.
Nehraji na něm žádné hry, ani jsem tam nikdy žádnou neměl nainstalovanou. Celou dobu používám pouze Photoshop, Lightroom a oficiální programy od Nikonu (Capture NX-D ...).
Dlouhou dobu mi vše fungovalo jak mělo, ale před rokem se mi PC poprvé najednou hryzlo (ve sluchátkám se místo muziky z playeru ozvalo nepříjemné vrčení, zhasla klávesnice, vypnula se myš) a nic, kromě restartu, nefungovalo. Samozřejmě se vše rozpracované ztratilo. Toto se začalo opakovat a začal se opakovat i NEPRAVIDELNÝ problém se startem. V momentě nečítání systému se PC hryzlo. Po hlášení, že Windows nebyl ukončen standartně, pustil jsem občas "obvyklým způsobem", občas nešlo jinak než "s opravou". Občas také při vypnutí zůstalo viset okno "vypínám" a nic se nedělo. Problémy se startem, se zamrzáním (doprovázené vrčivým zvukem) a s vypínáním mě dohnaly až k vyhledání servisu. Dva měsíce se tam pracovník ve volných chvílích snažil problémy odhalit.
Nyní mám nový zdroj, přibyl mi SSD disk, doplnily se paměti RAM, místo dvoujádra mám nyní jádra čtyři.
Počítač měl servisák prý pět dnů v kuse spuštěný, kdy na něm jely neustále dokola současně dva filmy v nejvyšším rozlišení a bylo puštěné rádio z webu a celou dobu se PC chovalo vzorně.
Donesl jsem jej domů, nastartoval a po POSTu, během načítání systému se opět hryznul.
Takže došlo na Complete Delete.
Nová čistá instalace W7 Professional (má řádně zakoupený program), doinstalované ovladače, nový start a opětný pád systému, před jeho načtením.
Servisák mi říkal, že kromě grafiky (a samozřejmě základní desky) už tam na výměnu nic nezbylo.
Dnes jsem tedy s kolegou zkusil vyměnit grafickou kartu (jeho původní, osvědčenou),ale problémy se startem přetrvávají.
Na čištění jsem používal vždy jen MBAM, ATF, oficiální windowsovskéi utilitky + jejich čistící programy a legálně zakoupenou verzí Avastu.
Takže už nevím, co teď dál...
Poradí mi někdo? Děkuji za jakoukoliv snahu o radu...
Info o mé sestavě: https://drive.google.com/drive/folders/12mjLQ8QEE80uwuJVwRkdgvWNDDOh9IoU?usp=sharing

Ahoj problém bude v hardware je těžko takhle na dálku diagnostikovat problém ale sázel bych na ZDROJ zkus ho dát někomu na diagnostiku při zátěži. nebo můžou zkratovat napájení připojené periferie myš klávesnice tiskárna nebo tak zkus zapojit jen myš a klávesnici z nějakého jiného pc.

Zapomněl jsem do sestavy uvést, že tam mám nyní i nový zdroj: EVOLVEO Pulse 400 ATX. Tatáž chyba se ale opakuje i s jinými periferiemi. PC mám nyní v práci. Jiná myš, jiná klávesnice a samozřejmě i tiskárna. Dokonce jsme dnes vyměnili i baterii ze základovky (stará už měla sotva 2V, oproti nové 3,6V) a stále stejný problém se startem. Okamžitě po restartu, nebo vypnutí i od zdroje na pár desítek sekund a opětovný start - systém se krásně načte. Vypnu PC ale na 1 hodinu a už se systém (bez samo-restartu, těsně před objevením okna s načítáním systému) nerozběhne.
Po spuštění s opravou naskočila dokonce "Modrá smrt".
Po následném restartu ale systém (po volbě "spustit běžným způsobem") normálně naskočil!
Teď počítač běží v zátěži po spuštění programu PRIME 95 a sleduji, co bude dál...

Jak jsem uvedl výš, mám tam funglovku zdroj EVOLVEO PULSE 400 ATX + Intel(R) Core(TM)2 Quad CPU Q8400 @ 2,66GHz + RAM 16,0 GB + ATI Radeon HD 4650 + SAMSUNG HD502HJ 500GB + SAMSUNG SSD 860 EVO 250GB ...
PC mám nyní v práci. Jiná myš, jiná klávesnice a samozřejmě i tiskárna. Dokonce jsme dnes vyměnili i baterii ze základovky (stará už měla sotva 2V, oproti nové 3,6V) a stále stejný problém se startem. Když PC normálně jede, pak okamžitě po restartu, nebo vypnutí i od zdroje na pár desítek sekund a opětovný start - systém se krásně načte. Vypnu PC ale na 1 hodinu a už se systém (bez samo-restartu, těsně před objevením okna s načítáním systému) nerozběhne.
Po spuštění s opravou před pár hodinami naskočila dokonce "Modrá smrt".
Po následném restartu ale systém (po volbě "spustit běžným způsobem") normálně naskočil!
Teď počítač běží v zátěži po spuštění programu PRIME 95 a sleduji, co bude dál...

čet jsem zadání, vím žes měnil zdroj, který byl jinak nejpodezřelejší. nahradil jsi ho sice úplným shitem, ale aspoň pár hodin by tu sestavu měl utáhnout.

na výpis hw je ideální speccy. ojedeš text myšem a zkopíruješ přes schránku jako text. ty jsi snad ty svoje screeny četl? určitě ne.

nenapadá mě nic jiného, co by tam mohlo kolabovat. a kromě datových kabelů jediný díl cos neměnil.
můžeš ty sata kabely vyměnit, ale napověděl by ti už crystaldiskinfo: jestli je bez crc chyb, kabel/konektor to nebude.

Mrzí mne, že mi tedy servisák nahradil původní zdroj, jak píšeš, šitem.
On se téměř dva měsíce totiž snažil odstranit jiný problém: celou anabázi odstartovaly totiž opakované problémy s náhlým zamrzáním (ve sluchátkách se vždy ozvalo nepříjemné vrčení, klávesnice + myš "odešly") a nepomohlo nic jiného, než restart, nebo tvrdé vypnutí. A veškerá práce na úpravách fotografií se samozřejmě neuchovala. Téměř dva měsíce jsem měl PC v servisu, kde se tomu snažili přijít na kloub a postupně mi nahrazovali podezřelé prvky za novější (RAMky, zdroj, čtyřjádro a SSD disk 250GB). Vše zřejmě tak, aby mne to finančně neruinovalo ☺. Pro mne-za mne, by to mohli osadit čím by chtěli, já jsem beztak jen obyčejný mačkač a vnitřní logice a problematice kolem PC moc nerozumím. Počítač jsem měl (a mám) pouze pro práci s fotografií, textovými editory a brouzdání po netu. Hry jsem nedovolil instalovat žádné. Do nedávna jsem byl se svou sestavou spokojen.
Přiložím prinscreen speccy a kdybys chtěl přidám i tex. výpis (ale má to 99 stran...☺).
Včera jsem měl ještě celý den spuštěn "PRIME95" kvůli zátěži a ověření si dřívějšího problému se zamrzání.
Počítač běžel celou dobu jako hodinky, tak snad se problém zamrzání podařilo vyeliminovat.
No nyní je tu zase to špatné startování (dnes i s "modrou smrtí"...).
Také jsem si stáhnul místo crystaldiskinfo "ACTIVESMART a výsledek byl GOOD...
Dostal jsem ještě radu mrknout na desku, jestli tam nejsou nějaké vadné (nafouklé, nebo vytečené) kondenzátory.
Tak ráno mrknu.
Při té příležitosti ověřím i kabely...
Zatím díky.

mícháš tam 2 ramky kingston a 2 ramky adata, to bych nedělal.
adata v minulosti oblibovala parametry ramek na hranici specifikace (a máš starou desku). pak nedělalo dobrotu míchat adata s jinými výrobci, ani obsazovat s adata všechny 4 sloty na vysokých taktech (pro tehdejší desky), zvláště u horších výrobců. gigabyte patří spíš mezi ty horší návrháře.
zkus to týden provozovat jen s těmi kingstony.
jestli máš málo paměti/výkonu, odinstaluj navždy antivir, je k ničemu a krámy od avastu spíš škodí.

ehm, používáš "Avast Cleanup Premium"? s tím co ti to poradil přestaň kamarádit. odinstalovat hned.
avast browser: mohlo by to být bezpečné, ale potom jak doničili antivir se na ně nedá spoléhat.
avast driver updater je jen hodně špatný vtip.

crystal disk info má barevný přehledný screen. proto jsi sem dal textový nepřehledný výpis z active smart, tak dík.
je v pořádku, oba sw ukážou totéž. v tom nepřehledném výpisu kontroluješ typicky id 05,c5,c6, případně ještě c7 crc. vyčtený stav je "raw".
smart data sem dáváš z plotnového disku, který prakticky nepoužíváš (10% a 6%), všechno cpeš na pomalé nebezpečné 2x usb disky (zaplnění 81% a 84%).
(ale smart obsahuje i speccy, kdyby se to chtělo člověku číst, mě teda ne)

historii modré smrti ukáže: nirsoft bsod viewer. může být zajímavý sloupec "caused by driver".

kontola vzhledu elektrolytů u starší desky se hodí.
ale jestli vyměnili zdroj za jiný, podle roku výroby už nějaký jetý, kup si nový. špatně filtrovaný výstup s rušivou složkou, tu neodstraní odcházející elektrolyty a máš potíže se startem / padáním hned.
ta grafika prý bere max 60W, tdp cpu je 95W.
čili pro sestavu bude stačit cokoliv, boční ventilátory mají zdroje od 350W nahoru. i kdyby to byl kancelářský shit eurocase, důležité je že bude nový.

No je pravda, ze ludia, ktori sa nezivia opravami hardware nevedia, ze pri nepochopitelnych problemoch je potrebne testovat s co najmenim poctom hardware.
Napriklad: MB+Zdroj+RAM+HDD+Grafika (ak nieje v CPU) + klavesnica + mys (posledne dve niesu nutne).
Za dalsie: na testovanie hardware sa pouzivaju specialne testovacie programy, ktore nepotrebuju operacny system a tym sa zbavia zavislosti na problemoch od OS + ovladacoch. Taketo programy niesu ovsem lacne. My sme ich kupovali volakedy davno za cca 50tis korun.
Pocitac sa netestuje prehravanim videa. To je nezodpovedne testovanie.

Pokud už jsi prakticky všechno vyměnil, tak je na řadě základní deska. Podívej se, jak vypadají kondíky, jestli nejsou nafouknutý.
Novou desku a procesor s výkonem odpovídajícímu stávajícímu equipmentu seženeš za pár korun.

Počítač měl servisák prý pět dnů v kuse spuštěný, kdy na něm jely neustále dokola současně dva filmy v nejvyšším rozlišení a bylo puštěné rádio z webu a celou dobu se PC chovalo vzorně.
Donesl jsem jej domů, nastartoval a po POSTu, během načítání systému se opět hryznul.

Nemáte doma elektrický rozvody ještě v hliníku?

Díky!
Ráno zkusím ověřit ty kondíky. Dostal jsem na ně typ už z více stran.
Takže na ně mrknu.
Jinak servisák mi vyměnil původní dvoujádro za nynější čtyřjádro, takže snad to bude stačit...(já tomu vážně beztak houby rozumím, takže musím - bohužel -spoléhat na ty "osvícenější". Jako když jdeš k lékaři a celý se mu odevzdáš do jeho rukou. Měl by to být odborník a měl by vědět, co je pro člověka nejlepší...☺).
Jo a jelikož máme činžák z roku 1972, jsou všechny rozvodu samozřejmě v hliníku...

Inu všem vám děkuji za vaše rady, či trošky do mlýna ☺.
Nedalo se jinak a šel jsem právě do stavby nového PC pro fotografy.
Tak doufám, že mi nějaký ten "pátek" bude sloužit vzorně ... ☺
Tyto tři komponenty použiji ze stávajícího "vzpurného" PC:
Zdroj: EVOLVEO Pulse 400W ATX 2.2,
SSD: SAMSUNG 860 EVO 250GB
HD: SAMSUNG HD502HJ ATA Device

a následující komponenty jsem včera zakoupil na netu:

INTEL CORE i3-8300 [u ITAGE za 4.142,-Kč]
Gigabyte GA-B360M DS3H (rev. 1.0) [ITAGE - 1.965,-Kč]
HyperX Fury DDR4 8GB 2666MHz CL16 (2ks) [TSBOHEMIA - 2x 1.590,-Kč]
Intel Optane Memory 32GB M.2 80MM [ALZA - 1.279,- Kč]
SKŘÍŇ: Zalman Z3 Plus [ITAGE - 1.023,- Kč]

Dle recenzí a článků o procesoru vybraném procesoru INTEL CORE i3-8300, by integrovaná grafika měla pro práci s Photoshopem, Lightroomem a Capture NX-D dostačovat.
Nicméně pro případné použití v budoucnu vybraná Gigabyte GA-B360M DS3H (rev. 1.0) by měla být schopná "pojmout" nějakou dedikovanou grafickou kartu.
Jediné, co si myslím, že asi nebude dostačující bude chladič, který je součástí balení INTEL CORE i3-8300.
Měli byste nějaké "rozumné" (nejen cenové) doporučení?

Zdroj: EVOLVEO Pulse 400W ATX 2.2,

poctivá pyrotechnika o výkonu 280W, čili pouze pro nenáročné kancelářské sestavy:
https://iczc.cz/47smi2p6ckgmo98t244nnptot3_7/obrazek
je to takový shit, že i sám dovozce těch noname šmejdů se za štítek s údaji stydí a tají ho.

když jsi měnil všechno, bylo výhodnější novou sestavu postavit spíš na ryzenu.
ten tvůj intel cache optane mi nedává moc smysl. raději obměnit ssd za větší, nebo větší klasický disk, to by byla užitečnější investice.

oem chladič dodávaný k procesoru stačí. nepatří k nejtišším, některé kousky sice smrdí po rakovině (zdravím značku akasa), ale to by sis všimnul.

Prostě jen pro věhlas Seasonicu, před Fortronem, nebo kvůli něčemu konkrétnímu?
Je pravdou, že Seasonic má plnou modulární kabeláž, než částečně modulární u Fortronu.
Fortron má ale o kousíček větší výkon a konektorově je maličko vybavenější.
A pak cena... ☺ (Upřímně závidím těm, kteří mají i více než 20.000,- na stavbu nového počítače. Já holt přepočítávám každou kačku a neustále hledám kompromisy..☺)
Proto jsem vybral Fortrona, ale rád si ho argumentama nechám vymluvit...
Díky za názory.

chápu že jsi cenově omezen (ani mě domácí pc nevydělává, takže nemůže čekat tisíce navíc).
na czc třeba vidím "500W" zdroje chieftec a enermax, skutečné zatížení 12V větví u obou je 400W.
zatím máš desku s integrovanou grafikou a žiješ. pokud tam v budoucnu plánuješ nějaký střídmý upgrade s normální spotřebou (třeba gtx1060), bude to stačit.