Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Dva OS na jednom PC - W10 a W8.1

Prosím o radu, mám na pc nainstalován Win 10. Disk je rozdělen na 3.
Chci se ale vrátit na Win 8.1 (koupil bych druhou licenci).

Otázka je jestli by to takto šlo mít na počítači oba systémy a při bootování vybírat který se má spustit.

Děkuji

jestli se vracíš k původním w8.1 (ze kterých bylo upgradováno na w10), původní product key 8.1 by měl by jít aktivovat na tom pc.
možná to mrchosoftím záměrem nebylo, ale při dualbootu nepoužíváš dva os současně, ničemu to nevadí.

jen bych před těmi pokusy udělal imagovacím programem zálohu malého oddílu s bootloaderem (říkali mu snad "system reserved").
funkční demo boot cd, bez instalace:
http://dl2.acronis.com/s/AcronisTrueImage2018.iso

od visty používají windows stejný bootloader. už nemusí platit, že se pro dualboot instaluje nejdřív starší systém, pak novější, aby podruhé nainstalovaný bootloader poznal oba systémy.
(ostatně w8-w10 jsou skoro to samé, jen mrchosoftu došla fantazie s číslováním windows)

psal jsem, že pro jistotu ten první oddílek zálohovat, kdyby ho druhá instalace poškodila.

a pak už se konečně vrhnout na dualboot instalaci - snad víš, co děláš.

V zásadě je to totéž (vždy to byl EFI oddíl), ale … jen v rámci W10 proběhlo několik změn kolem toho EFI oddílu, resp. jeho obsahu (bootloaderu).

Nicméně, vždy je možné z instalačky "opravit spouštění", tedy rekonstruovat bootloader, resp. jeho konfiguraci (přitom asi bude respektovat oba nainstalované Windouwsy).