Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Nákup notebooku-rada

Ahojky přátelé,chci vás poprosit o doporučení co nej.noťase do 10 tis.
Hry nehraji.Pouze hobby grafika,nějaké kancelářské práce.Potřebuji rychlost a dostatečnou kapacitu disku.
Můj Vaio mne asi brzy opustí,mám ho 7 roků,jede denně několik hodin.Ale teď už je nesmírně línej.
Díky moc, babča Dáša

Pomalost zařízení nemusí být nutně spojena s jeho stářím, ale třeba "zaneřáděním" OS, že by možná stačilo dát obnovu ze zálohy, co byla vytvořena ještě v době, kdy byl stroj čiperný. A za 10.000 se něco extra pořídit nedá - snad jedině rozumný repas. 8-)

Obnovu z vytvořené zálohy, nebo obnovu z Windows? To je rozdíl, kdy obnova z Win pomoct nemusí. Narozdíl obnova z vytvořené zálohy třeba v Acronisu musí mít nějaký efekt! Takovouto vytvořenou zálohu asi nemáš, že? Pokud ne, pak bych to viděl na novou a čistou instalaci. Ale to u říkal forestek. A pořízením SSD si jen pomůžeš - výrazně! 8-)

Ano, souhlas. Určitě by to chtělo už nový notes, ale do 10000,- se nic kvalitního sehnat nedá. Chtělo by to alespoň 7000,- přidat.

Edit: K původnímu dotazu. Doporučoval bych https://www.czc.cz/lenovo-yoga-510-14ast-cerna_4/229174/produkt
Měl jsem ho na pár dnů doma a hodně se mně líbila ta variabilita. Není to žádné dělo, ale byl celkem svižný. Určitě mu pomáhá SSD. Otázka je, jestli bude tazatelce stačit kapacita 256GB nebo by chtěla dokoupit ještě externí disk.

Jasně, chápu to. Člověk celý život dře a v důchodu dostane od státu velké h...o. Zkuste nejdřive recovery a uvidíte, jestli to pomůže.
Třeba ušetříte na vánoční dárky pro blízké.
Nezapomeňte si předem zálohovat důležitá data. V požadované ceně je vážně celkem jedno, kterou značku vyberete.

Acronis je samostatný program, kde tedy nelze nechat vytvořit v něm zálohu automaticky. Pořídit SSD je dobrý začátek. Jen nutno nastudovat, jaký typ SSD potřebuješ, at nekupuješ zajíce v pytli. SSD se dnes obvykle prodávají na SATA III. Já mám starší nb, co podporuje jen SATA II. Jak jsem chtěl koupit originál SSD na SATA II - jsou předražené a s malou kapacitou. Dají se ale pořídit SATA III, co jsou se SATA II kompatibilní - a dokonce za výbornou cenu. A třeba pak i o cosi navýšit RAM taky nebývá špatné. Pokud to ZD umožnuje. 8-)

už je nesmírně línej.

vidím to na postupném zaneřádění různými hnoji v "po spuštění".
seznam toho co se spouští byl kdysi v msconfig.exe, dnes u w10 je ve správci úloh -> zakázat všechny nesmysly.
pak zkontrolovat i zahnojení internetového prohlížeče: kdysi byl na to dobrý adwcleaner, měl jednoduchý vzhled se 3 tlačítky (scan, clean, log). už ho překopali a ještě jsem ho nezkoušel.

Klucí,prosím napište mi jaké parametry by měl noťas mít,aby to nebyl nějaký šunt,která značka je spolehlivá,atd.Já budu pátrat,z druhé ruky nechci,takže se asi ještě budu nějaký čas vztekat u mýho Vaio,budu šetřit,no a potom si od vás nechám schválit některý z vybraných. zde je zajímavý webík,ale to jde asi o repasy vzhledem k ceně.Schválně mrkněte který z nich je dobrej.Díky

https://www.pocitarna.cz/notebooky/

Podle mého názoru odpovědět na dotaz není žádná sranda. Některé kousky jsou tam dost dobré, jen je otázkou OS. U Win 7 pomalu dochází čas podpory a u Win 10 jsou často problémy. Otázkou je taky solidnost prodejce.
Tebou nastaveného neznám a proto ho nemůžu ani chválit, ani hanit. Za sebe, co můžu říct, tak mám osvědčeného, ikdyž jsou z druhého konce republiky https://www.importpc.cz/repasovane-notebooky.html , ale k problémům se staví zodpovědně.
Dost se pozastavuji i nad tím, že chceš jenom kvůli rychlosti odepsat svoje staré Vaio. Základem je tvoje info, nač slouží? Že "hobby grafika,nějaké kancelářské práce" . Nějaké kancelářské práce zvládá namísto Win i Linux a mate mě hobby grafika - co si pod tím představit? I s tím by si mohl Linux poradit. Jde jen o to, najít pak někoho, kdo Vaio přeformátuje, protože s Linuxem si poradí i starší stroje, než je tvůj Vaio. 8-)

Hobby grafika...tvořím si pro své potěšení i potěšení druhých,obrazy z foto přírody apod,ale to spíše souvisí s programy než se samotným noťasem.No a kancelář...běžně faktury,objednávky atd,nic velkého.
On tem můj noťas není špatnej,jsem na své svou elektroniku celkem opatrná.Ale také jsem netrpělivá a vzteklá když něco nenabíhá tak rychle jak chci.Asi jsem blázen.Nechám ho přeformátovat,jak zde zmíněno.Vím že podpora 7mičky už je téměř u konce,škoda 10tku nemám ráda,na té jsem byla u kamarádky ,i pro mne neználka,žádnej šlágr.díky za reakci

No mi šlo spíše o to - k té hobby grafice - to na to je nějaký extra sw? jinak instalace nových Win 7 je každopádně nejrozumnější řešení, ikdyž jen dočasné. Tedy ty Win 7 budou fungovat i po ukončení podpory ze strany výrobce.
No ani já nejsem vyznavačem Win 10, proto jsem vše řešil tím, že jsem si nandal Linux a mnohé dělám v Linuxech, kdy existuje i sw, co funguje jak ve Win, tak v Linux. To byl důvod, proč jsem se ptal na extra sw ke grafice.
A i pro začátečníka není nutno se Linuxu bát, pokud zvolí správnou distribuci. Dokonce se dá Linux nastavit i tak, aby vypadal jako Win - https://juhele.blogspot.com/2015/08/lubuntu-w7-professional-1404-lts-verze_30.html .
To SSD je dobrý začátek. 8-)

To zhodnotit nedokazu, proste obycejnej levnej notas, kterej se nebude sekat, jenze proste pres pozadovanou cenu. Dal jsem to ten odkaz proto, ze se s pozadavkem na notas bez zaseku do 10.000 setkavam casto, a odpovidam na to, zeptejte se jinde, ja nic takoveho neznam a podle me ani nic takoveho neexistuje. Tenhle odkazovany notas vidim jako rozumne minimum pro cloveka, ktery nechce hrat hry.