Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jpeg obrazok vytlaceny na presny rozmer

Zdravim,

Potreboval by som stiahnute obrazky (makety roznych geometrickych a inych tvarov) vytlacit tak, aby na papieri mali presne dany rozmer. Ma to sluzit ako maketa na naslednu vyrobu z dreva. Jedna sa o rozne formaty, ale vsetko rastrova grafika, nie vektory.

Akym programom by som to vedel dosiahnut ?

Dakujem,

Mato

Potřebuješ program,kde jsou měřítka,podle kterých ten obrázek natáhneš.Třeba Corel to umí,ale je placený.Možná Zoner nebo Gimp to umí taky,to nevím.
Nebo výpočtem a pokusem,třeba v IrfanView-změříš si poměr objektu a celkového rozměru a pak to celé v tom poměru zvětšíš či zmenšíš.

Dakujem,

Stiahom som GIMP, kedze je zadarmo.

Este mam doplnujuci dotaz. Nie je vyrieseny ani v linku hore.

Ide mi o to, ze su to pomerne velke obrazky a ja nemam ploter aby som to kreslil. Cize potreboval by som to nejak rozhadzat na viac A4, ktore potom zlozim dokopy. Tlaciaren vie aj bezokrajovu tlac, tak by som nemusel strihat. Da sa to niekde v tom GIMPe ? Nejak to tam nevidim.
Viemz e PDF naprikald ma nieco ako "plagat". Nieco take by i trebalo.

Tak to nevím,Gimp jsem měl kdysi dávno a nějak se mi nelíbil.Dělám v Corelu,tam stačí zapnout u tisku Dlaždice a vytiskne to všechny listy i s nastaveným přesahem na slepení.Nebo v náhledu tisku si myší posouvám obrázek pro tisk jak chci a tisknu to,co vidím na A4.Ten Gimp nemá nějakou nápovědu v sobě nebo na webu?

Pochopil jsem jeho problém tak,že má stažené nějaké obrazce v jpg,čili asi nejsou až do okrajů.Např.čtverec 5x5cm je na ploše 6x9cm.Potřebuje zvětšit na 12x12 cm,t.2,4x.Čili musí celý jpg obrázek zvětšit taky 2,4x= na 14,4x21,6 cm.Tak bych to dělal já,kdybych neměl ten Corel.Velkou plochu nad A4 lze uložit do pdf souboru a pak to tisknout jako plakát.

on to ještě plakátuje. čili nejde jen o to že má bílé okraje navíc, ale věc neznámé velikosti přes formát papíru, kde má problém tipnout zvětšení.
v tom corelu si může přidat barevné čáry přes obrazec kvůli měřítku, pokusně vytisknout a tak vypočítat měřítko. v corelu ty čáry přes zase smaže.

V Corelu nemusí nic počítat a zkoušet.Vytáhne z okraje pomocnou linku,jeden roh vynuluje a další linky dá na požadované rozměry podle pravítka.Pak se tam naimportuje ta fotka a natáhne jak je třeba,kraje objektu k lince.Jde to naprosto přesně i na setiny mm a horní rozměry celé plochy jsou i v desítkách metrů.Jen když se to pak ukládá jako pdf,musí se nastavit stránka pod celý objekt,jinak to uloží jen co je přes aktuální formát stránky,tj.obvykle A4.Ovšem nevím,jak bude vypadat nějaké velké zvětšení z malého souboru,bude to střapaté.Lepší by to bylo překreslit do vektorů.
Ty přepočty jsem doporučoval,kdyby to dělal třeba jen v tom Irfanu.

To je jasné,ale stažené objekty v bitmapě nebudou zřejmě nebo většinou až do krajů,tj.nejde zvětšit jednoduše celý vnější rozměr,aby ten objekt byl pak přesně.Proto ten přepočítací koeficient,když by to chtěl někdo dělat takto.Jde to samozřejmě i oříznout na masku,ale i tam nějaký okraj většinou zůstane.Já to nepočítám,v Corelu si to natáhnu přesně podle pravítek.

No, vhodný program bude ten menší problém...
Hlavním problémem budou ovladače tiskárny a jejich schopnost dodržet přesné rozměry tisku. Kdysi jsem si tiskl obaly na CD/DVD a při tisku na různé tiskárny jsem měl rozdíl 3-4 mm na 20 cm.