Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Bezzrcadlovka pro mamku na focení? Jaká do 15k?

Zdravím.. Mamka mě poprosila o výběr fotoaparátu - na spíše amatérské focení (dovolené, výlety, atp..).
Bohužel ale nemám přehled o tom, jaké značky jsou kvalitní a které modely výrobce stále podporuje či nikoliv.

• Finanční limit je 15 tisíc korun..
• Skladem a jedině na Alze
• User-friendly ovládání
• Alespoň průměrná výdrž baterie
• Fotky budou spíše ala "babička stojí 2 metry od fotografa a za ní je cosi nebo kdosi.." nebo "hele socha" :D
• Videa jen vyjímečně, .. přesto by byla vítána optická stabilizace obrazu.

Nevím jestli se dívat jen po APS-C velikosti snímače nebo i po 4/3"

Zatím mi přijdou zajímavé tyto
Panasonic LUMIX DMC-G7 + objektiv LUMIX G VARIO 14-42 mm
Sony Alpha A6000 + objektiv 16-50mm
Olympus E-M10 Mark II + 14-42mm II R
Panasonic LUMIX DMC-GX800 + objektiv 12-32mm
V nabídce je ještě Canon EOS M100, ale bylo mi řečeno kamarádem, že Canon na řadu EOS M1 úplně kašle..

Poradí někdo? Je bezzrcadlo správnou volbou? A je některý z mého výběru dobrý k doporučení?

Řešení:

Ano, je pravda, že pro mamku je to overkill, ale i mě focení docela baví a foťák si budu zabavovat pro sebe a učit se,-)
Vím, že existují i kompakty, které jsou "jako" bezzrcadla, jen bez možnosti vyměnit objektiv, ale přijde mi jako blbost kupovat levný kompakt nebo naopak drahý kompakt.

Shlédl jsem ještě různé recenze a videa a slušně vyšla ta Sony Alpha 6000, kterou jsem tedy objednal.. Sic už je trochu starší, s výsledky fotek i videí jsem byl spokojen.

Na fotky z dovolenky za pekneho pocasia ti predsa staci mobil s lepsim fotakom alebo kompakt.
Olympus M10 Mark II mozem doporucit, sam aj toto telo vlastnim a nie je mu velmi co vycitat + je k tomu pouzitelny univerzalny objektiv, aj ked mohol zacinat uz na 12mm. Ale lacnejsie a mensie PEN telo by na dovolenkove foto bohate stacilo, nehovoriac, ze sa k nemu pribaluje kratsi pancake objektiv s prakticky rovnakymi parametrami, takze vo vysledku to pripomina skor obycajny kompakt, coz sa na cesty hodi. Ten M10 je sice oproti zrkadlovke drobec, no ale mini fotacik na dovolenku to nie je.

Urcite stacilo, dle mne - vyhnout se veskerym kompaktum s malymi snimaci (to uz stejne spatne foti kdejaky mobil), ale co ma snimac aspon 1" nebo vetsi tak je v pohode. Sony RX100 jsou velmi povedene, do limitu vejde starsi model RX100 III, fotit to bude slusne.

Muj nazor: https://www.alza.cz/sony-dsc-rx100?dq=1634931#popis + grip https://www.alza.cz/sony-ag-r2-d2170917.htm - na "babička stojí 2 metry od fotografa a za ní je cosi nebo kdosi.." nebo "hele socha" bude stacit az az.

IMHO by bylo lepší zveřejnit co maminka fotí a co jí na tom vadí a chtěla by to zlepšit. Taky se přikláním k názoru, že na obyčejné momentky úplně stačí nějaký středně dobrý fotomobil. A někdy není od věci místo fotky natočit krátké video s komentářem, třeba: "Ubytovali mne v takovémhle pokoji, takhle tam vypadá toaleta a tohle vidím, když se rozhlédnu z okna."

https://pc.poradna.net/questions/1501773-fotoaparat-do-15k

Jestli je podmínka skladem na alze (a počítá se tamní cena), tak to koupíš leda nejhorší křáp (sony a6000 se zastaralým senzorem, nejhorší panasonic řady stovkové, slepá ulička canon M, výkřik do tmy fujifilm A (pozor, X-PRo1 nebo X-T3 nebo X-H1 jsou skvělé stroje)

šel bych jedině do stabilizovaného snímače.
Nápady:
Nikon Z6, Z7, Panasonic GH5,G9 , Sony A7Rii,A7Sii, A7riii, A7iii, A9, A6500. Jsou jen mírně dražší.

takhle to spíš vypadá, že podmínka bezzrcadlovky ji někdo namluvil. Jaké plánuje objektivy, ohniska?

Ano, je pravda, že pro mamku je to overkill, ale i mě focení docela baví a foťák si budu zabavovat pro sebe a učit se,-)
Vím, že existují i kompakty, které jsou "jako" bezzrcadla, jen bez možnosti vyměnit objektiv, ale přijde mi jako blbost kupovat levný kompakt nebo naopak drahý kompakt.

Shlédl jsem ještě různé recenze a videa a slušně vyšla ta Sony Alpha 6000, kterou jsem tedy objednal.. Sic už je trochu starší, s výsledky fotek i videí jsem byl spokojen.

proč bezzracadlovku?

asi bych doporučil zrcadlovku, Pokud budou lowend zrcadlovky moc velký, tak bych šel do komapktu RX100
https://www.alza.cz/sony-dsc-rx100?dq=417760&kampan=adpla_produkty_Foto-Video_fotoaparaty_kompaktni_c_1o2_9062892_OS061x5_~52326843505~&gclid=Cj0KCQiA1sriBRD-ARIsABYdwwEDvgdBXQOGfNgAHt8Hri-2JCBY2MKk1swA-wnKRyRMGyGSzcP8LKcaAnjfEALw_wcB

jinak doporučuji se podívat sem a na další články jak vybrat fotak toho webu
https://www.fotoguru.cz/nejlepsi-fotoaparaty/

Argument výměnného skla, kdy celkový nákup je limitován 15K právě v segmentu bezzrcadlovek (strašně drahá skla) paradoxně vůbec nedává smysl