Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Fotoaparát do 15k

Dobrý den, chci poprosit o radu při výběru fotoaparátu v ceně do 15k. Jelikož se ve značkách a parametrech moc nevyznám. Fotím sice podle ručního nastavení a to docela slušné fotky, ale parametry a optika mi nic neříká.

Požadavky:
-bude se používat jako rodinný fotoaparát, tedy jak pro focení, tak i pro natáčení
-u focení bych chtěl pořídit slušné fotky, za které bych se nemusel stydět

PS:jaký je rozdíl mezi zrcadlovkou a kompaktem, některé stojí stejně, vždy jsem míval zrcadlovky, ale zajímal by mě rozdíl mezi nimi
PPS: na případné poddotazy odpovím, nevím totiž, co vše je potřeba napsat :)

Předem děkuji.

Zrcadlovky mají v těle zrcadlo a tak optický hledáček "vidí" přímo skrz objektiv. Obvykle také mají výměnné objektivy.
Kompakty optický hledáček už dnes moc nemají, pokud ano tak pouze průhledový mimo osu objektivu. Jako hledáček pak funguje display. Objektiv se nedá měnit.
No a existují i takzvané "bezzrcadlovky", což je takový mix obou - jde v zásadě o kompakty, ale s výměnnými objektivy.

Pokud zrcadlovku, doporučuji CANON a to https://www.alza.cz/canon-eos-700d-objektiv-ef-s-1 8-55mm-is-stm-d410189.htm nebo s objektivem s větším rozsahem https://www.alza.cz/canon-eos-700d-objektiv-ef-s-1 8-135mm-is-stm-d434025.htm šumu se bát netřeba, jsou to špičkové stroje v amatérské třídě, objektivy brát pouze STM, jsou vynikající na foto i video. Pokud chcete o něco menší tělo berte https://www.alza.cz/canon-eos-700d-objektiv-ef-s-1 8-135mm-is-stm-d434025.htm je výborný, ale možná se bude o něco hůře držet a nemá výklopný display-je třeba vyzkoušet. Pokud chcete kompakt, doporučím značku FUJI a to https://www.mall.cz/digitalni-kompakty/fujifilm-fi nepix-x30?param1=BLACK špičkový stroj za dobrou cenu. Časem zjistíte, že potřebujete kompakt i zrcadlovku... a to ještě existují "bezzrcadlovky".

Šum je mimo jiné dost závislý na velikosti snímače. Zrcadlovky ho mívají podstatně větší než kompakty, takže šumem trpí mnohem méně.
Objektivy (zejména ty kvalitní) nejsou vůbec levná záležitost. Není vůbec žádný problém, aby objektiv stál mnohonásobně více než samotné tělo zrcadlovky.

Samozřejmě jsem, jinak bych ho sem neuváděl. Mám ho asi tři měsíce. Předtím kompakty a zoom.
Ovšem pokud chceš dát 15 tisíc jen za tělo, tak se koukni ještě po něčem dalším. Já jsem ho bral, protože jsem měl celý limit na všechno a byl tam teleobjektiv navíc + příslušenství.

u focení bych chtěl pořídit slušné fotky, za které bych se nemusel stydět

Tohle ti samozřejmě žádný foťák nezaručí. :-)

líbí se mi, myslím si, že to vyjde docela slušně a nebudu muset dávat další peníze za objektivy, zatím...

o těch fotkách to vím, je to hlavně na fotografovi a jeho zkušenostech, ale je potřeba taky slušný foťák :)

Ano bude :-D Síce nemám nič proti canonu, ale 1100d, 1200d, 100d, 700d sú lacné zrkadlovky (amatérske) ktoré neprodukujú dobré farby a majú vysoký šum jak za denného svetla tak aj za tmy, čo je už horor. V cenovej kategórii 15.000kč-550€ zobrať jedine Nikon d3200 + 18-105 alebo Nikon d3200 + Nikon 50mm f/1.8G AF-S alebo Nikon d5200 + 18-55.... nič iné.... na rodinné fotky to stačiť bude.
Ale tazateľ musí vedieť, že zrkadlovka nosí v sebe aj starostlivosť o ňu!!!

tie menované od nikonu sú úplne rovnaké amatérske foťáky ako spomínané canony,.takže je to rozhodovanie ako čo bude kvalitnejšie-modrá škoda CitiGo alebo červený WV UP alebo žltý seat MEE...kto má na to cit ,vie spraviť super fotky aj s plastovým Ljubitelom,kto na to nemá môže si kúpiť Leicu Monochrom a stejne budú fotky na prd.....dobrý high-end kompakt vie za určitých okolností možnosťami totálne diskvalifikovať amatérsku zrkadlovku zo setovými objektívmi...taký canon powershot G15 je možnosťami a kvalitou úplne inde ako nikon 3200D zo setiovými objektívmi a pritom cena je porovnatelná

Dobrý den, našla jsem tuhle diskuzi, poohlížím se po digitální zrcadlovce, ale jsem ve focení naprostý laik, fotím obyčejným malým digifoťáčkem. Chtěla bych něco lepšího a na Canon EOS 100D čtu velmi dobré recenze. Jenže popisu technických parametrů nerozumím. Jde s ním fotit děti a zvířata v pohybu, makro a dosáhnout rozostřeného pozadí? :-)

Na makro existují makroobjektivy, rozostření pozadí závisí hlavně na ohnisku a cloně, bokeh na konstrukci objektivu. Pomalejší děti a zvířata jdou při dobrém osvětlení fotit celkem bez problému. Setový objektiv je takový kompromis, co umí všechno, ale nic pořádně:)

...se ve značkách a parametrech moc nevyznám. Fotím sice podle ručního nastavení a to docela slušné fotky, ale parametry a optika mi nic neříká....
...u focení bych chtěl pořídit slušné fotky, za které bych se nemusel stydět...

Nějak mi hlava nebere, když tomu podle svého dotazu nerozumíš, proč ta cena do 15k. Jak ty slušné rodinné fotky využíváš? Posíláš je do nějakého odborného časopisu nebo je jen ukazuješ nějaké návštěvě, když jí chceš taktně naznačit, že už by se měla zvednout a jít?
Ale je to tvůj problém a tvé peníze.

Fotky dávám do videí :) je lepší když mají nějakou kvalitu, protože rozmazané a se šumem jsou fakt na nic...
ukazuji je i známým a to vaše taktní naznačení nepoužívám, hold jsme z jiných rodin, někdo své známé chce vyhodit pomocí fotek, někdo jim je chce ukázat a bavit se :)
vaše metody vám neberu...

Celé je to podivné. Údajně používá zrcadlovku a přitom o ní nic neví a netusi rozdíl mezi kompaktem a zrcadlovkou? Pak údajně manuálně a netuší co je expozice a jak nastavená citlivost snímače má vliv na šum?
Vidím to tak, že nás všechny tahá za fusekli.

používám zrcadlovku to je pravda
a rozdíly mezi kompaktem a zrcadlovkou jsem nevěděl, nikdy jsem kompakt neměl.... po tom, co mi říkáte bych ten kompakt přirovnal k mému telefonu a můj mobil by vyhrál... (sony xperia z3)
ano, pracuji s ním manuálně a nastavuji si citlivost atd, ale nikdy jsem si žádný foťák nekupoval, dostal jsem ho buď jako dárek nebo jsem ho prostě dostal....

Pokud si pořídíš kompakt za 15k, pak telefon nemá co se fotek týká šanci.
Já jsem se od velkých foťáků přesunul ke kompaktu (Olympus Stylus 1), protože mě nebavilo se s tím tahat. Sice u focení vypadám s tím drobkem divně, ale vejde se do kapsy a focení s jím mě baví. A to je to nejdůležitější.

Tenhle chlápak má pravdu. Držel capslock, kdyby neměl pravdu, nedá si s tím tolik práce.

A btw kompakt za 100 EUR nemůže mít lepší fotografie, než mobil (porovnáváno s Sony CyberShot DSC-W800 vs Vibe Shot). Ono samotný mobil má o mnohem lepší funkce, je rychlejší, má optickou stabilizaci, trvalý blesk, možnost plného manuálního režimu...

pokiaľ niečo lacné a zrkadlovku tak nikon (osobne mi príde že majú kvalitnejšie základne objektívy)

poradil by som radu 5xxx no pokiaľ sa jedná o tvoju cenu kupiľ by som radšej 3xxx a zvyšok priplatil na objektív ( najlepšie 18-105 a pod. )

hlavne sa vyhni 18-55 a pod. (objektívom ktorím sa otáča predný člen) časom možno dokúpiš aj iný podla štílu fotenia .
Celkovo rada 3xxx od nikonu sú menšie zrkadlovky ktoré ta ani časom neomrzí nosiť a pripalovať do batohu.

takže u mňa rada Nikon 3100,3200,3300 objektív 18-105
časom možnosť dokúpiť niečo na macro alebo portréty po prípade určite doporučujem statív. Tiež budeš potrebovať na foták vlastný batoch a neskôr možno siahneš aj po filtroch a lepšôm blesku preto nedoporučujem silou mocou dávať všetko do drahého fotáka a na zbitok sa vykašlať

PS: tela sú v tejto cene skoro všetky rovnaké, niektoré majú pár vlastností navyše ktoré ty možno ani nevyužiješ preto račej pozeraj kvalitný objektív. A predpokladám že zo začiatku nebudeš fotiť ani do RAW takže ďalší bod pre objektív :D

/:edit ako ti tu radia kompakt tiež nieje zlá voľba pre foták na doma no tam sa už moc nevyznám :)

Honzo, nemá. Třeba řada L od Canon je ještě mastnější... Nikon má drahé objektivy na FX (plný formát) a to mu tady nikdo přece neradí. Na DX stojí přiměřeně. Navíc se dá od lidí, co přecházejí na FX koupit za dobré peníze třeba skla 16-85mm a podobně. A když už, nemusí mít Nikon, ne? Třeba Sigma dělá kvalitní věci.
Ten 18-105mm je takový "lepší" seťák a výstupy poskytuje velmi dobré.

To jo, dá se koupit dobrá použitá věc za málo. Jenže spousta lidí by si použitý objektiv (natož třeba fotoaparát) nekoupila... Osobně v tom nevidím problém, když to není po fotografovi, co s tím sjezdil Somálsko a Sýrii.
Taky dost lidí už jde zase od zrcadlovek pryč, pomalu přibývá mirrorlessů... To zase má jiný bajonet, aby to nedejbože nebylo kompatibilní s něčím starším...

U setových nebo levných objektivů je to standardní světelnost. Proto píšu, zda není vhodnější pořídit slušný kompakt s neměnitelným objektivem. Objektiv bude mít 10x lepší parametry, foťák bude menší, lehčí a fotky z něj budou se zrcadlovkou ze setovým objektivem srovnatelné.

A to i včetně možnosti fotit makro.

Canon představil v roce 1987 systém EOS /Electronic and Optical System)/ a uvedl první zrcadlovku EOS 650 a od té doby má Canon vždy ostřící motor v těle objektivu.Byl to poměrně zásadní a odvážný krok, protože Canon tím opustil všechny předchozí jistoty a začal vlastně znovu, ale jak se později ukázalo, byl to krok správným směrem. Naopak Nikon měl dlouho ostřící mnotor v těle fotoaparátu a byl propojen mechanickou spojkou do objektivu, později začal integrovat motory do objektivů, levnější těla ostří pouze s těmito novými objektivy,těla vyšší třídy pracují se všemi AF objektivy s bajonetem Nikon F. U Canonu funguje jakýkoliv objektiv EF s jakýmkoliv tělem EOS.

Canon i Nikon jsou vedoucí značky v oblasti DSLR a jsou asi tak na stéjné úrovni, volba je opravdu spíše srdcová záležitost, příp. pokud již někdo má nějaké příslušenství z minula. Rozhodně nelze říct, že by např. Canony 700D, 100D atd. produkovaly nějak méně kvalitní snímky než Nikony v této kategorii. Dokonce, ani když si koupíte APSC tělo vyšší kategorie /Canon 60D,70D,7D.../, obrazově si moc nepolepšíte, polepšíte si pouze lepší ergonomií, ovládáním, odolností... Obrazově si můžete polepšit koupí co nejlepšího objektivu, třeba tady http://www.megapixel.cz/canon-ef-s-17-55-f-2-8-is- usm. Znatelný posun v obrazové kvalitě těla je až u FULL FRAME /Canon 6D,5D.../, ovšem zase s příslušným kvalitním objektivem.

Ano, je to tak-spíš jsem tím chtěl říct, že výstup všech APSC je zhruba stejný /až na některé méně povedené modely, např. výstup z Canonu 500D nebyl ideální-záhy nahrazen povedeným 550D, u Nikonu by se asi taky něco našlo/, tělo s lepším výstupem je až s větším snímačem, ale pro amatéra moc nemá cenu /těžké, drahé, běžný amatér rozdíl ani moc nepozná/.