Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem 4k vs 144hz pre gaming

Zdravím,

neviem sa rozhodnút medzi 4k monitorom alebo 144hz UW

Grafickú kartu používam 1080 Ti 11GB
Hry hrávam väčšinov ako je Far cry, Assassins creed a podobné týmto čiže možem povedať že singlovky. Online hru hrávam momentálne len drakensang.

Do čoho by ste šli vy a prečo?

(momentálne používam 60hz full HD monitor)

Mna osobne veľmi láka UHD aj keď tam nie je 4k, čo som čítal na nete tak že ak sa prejde z 60hz na večší počet hz tak to je veľmi znatelné a pri návrate na 60hz by to pripadalo ako "spomalene" na druhú stranu rád by som vyskúšal 4k či to je nejak veľmi odlišné od FHD, bohužial z okolia nikoho nepoznám kto by vlastnil jeden z týchto monitorov preto sa pýtam vás či máte nejaké skúsenosti, videl som na nete už aj 4k so 144hz ale tá cena je drahá poriadne (aspoň pre mňa)

Zalezi od velikosti monitoru. Na 32" uz si UltraHD dokazu predstavit, ikdyz ja mam jen QuadHD a uplne to staci. Na AC a FarCry kdyz nehrajes multiplayer neni moc duvodu proc jit do 144Hz monitoru. Vyberes-li kvalitni monitor, tak v podstate, pokud se nejedna o neco super velkeho, tak neni zapotrebi ani UltraHD ani 144Hz a nebudes o nic ochuzen.

Osobne bych do nejakeho draheho herniho monitoru uz neinvestoval. Mam 32" 2560x1440 60Hz, stalo to 10.000 Kc a vic bych za monitor rozhodne nedal. Ta velikost monitoru mi perfektne vyhovuje, ikdyz znam lidi, kteri nechteji ani slyset o vice jak 27", protoze cokoliv vetsiho uz jim je pocitove neprijemne.

UtraWide (21:9) povazuju na hry za blbost, muze se to hodit k nejakemu typu prace, ale obvykle spis clovek shani neco vyssiho nez sirsiho. Kdysi bylo samozrejme UltraWide zajimavou volbou, jenze dneska tu mame VR technologii, se kterou se to merit nemuze. Uz dnesnich 110 stupnu VR ti prinese herne uplne jiny zazitek, ale ja cekam na druhou generaci se 170 stupnema, protoze to neni nikterak levne a bude to muset vydrzet, az si to poridim.

UtraWide (21:9) povazuju na hry za blbost,

- Proc ? [21:9] pouzivam a jsem nadmiru spokojen, "blosti bych nazval opravdu neco jiného".
- U her hlavne proto, ze u her vidim "o pul obrazovky" vic o proti klasickému [16:9], coz je paradni treba u zavodnich nebo strategickych her protoze mas zobrazeno vic jak na klasickém monitoru, kde vidis treba zatácku, nebo protivnika driv nez hrac na [16:9] monitoru.
[84930-21-16-png]
- U video, filmu skoro vsechny at 4K nebo 1080p filmy mam z drtivé vetsiny ve formatu [21:9], coz mi vleze na celou obrazovku, nemam tak jako u [16:9] cerné pruhy nahore a dole ..
- U SW, treba u montage videa (pohodstante pohodlnejsi u rendovani), mohu takle videt celou stopu audio-video stopu pres celou obrazovku, mohu si monitor rozdelit pohodlne na 4 casti, zkratka ma hodne pozitivnich bodu, urcite bych to nenazyval hned blbosti.
*To ze neco nekomu nevyhovuje je normalni, nepouzivam jen 21:9, ale nazyvat neco blbosti jen proto ze "ME" se to nelibi, nebo protoze "JA" to neznam, "JA" to nepouzivam je teprve opravdova "blbost."

Uz dnesnich 110 stupnu VR ti prinese herne uplne jiny zazitek, ale ja cekam na druhou generaci se 170 stupnema,

- Toto je spis komercni "BLBOST" :-)
- O VR se zajimam a pouzivam jiz od samého pocatku uvedeni virtualni reality na trh (zacinal jsem uz jako beta tester pro MS pro jejich prvni prototyp MR, které v te dobe byly jeste bez ovladacu). 170° jsem tedy jeste nezkousel a nevidel na papire to muze byt zajimavé (ale bude zalezet na "focal length" - vzdalenosti optickych cocek od obrazovek, kde samotné 170° nemusi o nicem vypovidat), ono u VR se oci pri pohybu orientuji hlavne na stred né na stranu zobrazeni, kde u pohybu je pohodlné uz vse okolo s FOV@105° pak uz bych duraz spis daval na kvalitu provedeni optiky cocek ktera je podstatne zajimavejsi.
* Navic koncové "°" zaobleni se zpravdila delaji umlysne rozmazané pro blur efekt takze opravdovy cisty "FOV" je vzdy o par % mensi jak uvedeny .

Jak hodně je tako širokoúhlý poměr podporován u her ? U starších počítám že vůbec.

- "Vsechny co hraju" jedou bez problému na [21:9]. ( hraju hlavne strtegické, MMORPG a nekteré zavodni)
- U nekterych starsich her je zapotreby nekdy rucne doupravit / upresnit "config.txt" nebo configuracni "default.cfg" tusim jen ze u jednoho dilu COD jsem potreboval pozmenit executable. Her z roku 2013 - 2015 mam hafo, nevim ze by nejaka vylozene nejela.
- Uz ji jako byvali uzivatel Nvidia@Suround, nebo AMD@Eyefinity (ktery jsem zacal pouzival nekdy okolo roku 2008/2009 -- pred 10 rokama) 3x monitor jsem s "nudle" rozlisenim nejak problém nemel kde [21:9] je na to v podpore o proti AMD@EYE a Nvidia@SU podstane lépe. Vzdy se da najit nejaka hra a idiotsky ji predhazovat co na [21:9] nejde, ale stale je to drtiva vetsina her "co jdou" jak "nejdou", co ja vim z nakych 200 her mi snad na [21:9] neslo nastavit 10 tudiz "v mém pripade" 1 hra z dvaceti .. (pri nejhorsim hru spustim v 16/9 kde je problém ?).
* [21:9] monitory v domacim prostredi pouzivam od "LG" s rozliseni "3440 x 1440p" a "2560x1080p".

PS: Né jen u strategickych, ale i u FPS mas lepsi rozhled kde protivnika vidis v podstate drive. Par let zpatky to bylo jeste u hry "Warctraft 3 Online" s Eyefinity (3x monitor) se hodne diskutovalo jestli to nebude brano jako podvadeni, kde nekteré blizici se jednotky vidis driv nez ostatni hraci.
* Me osobne tento typ pomeru "na hry" vyhovuje. Pak je to jak se vsim vis co, nekomu vyhovuje, nekomu né, kazdého vec a kazdy at se ridi podle toho co mu vyhovuje, prece si do baraku nedam nakej hnusnej obraz jenom proto ze nekdo tvrdi "ze je to lepsi"..

21:9 je blbost za predpokladu, ze mohu hrat ve VR, nebot ti VR poskytne jeste vetsi plochu zobrazeni. Do doby nez prislo VR bylo samozrejme 21:9 zcela relevantni, jenze to tehdy nepodporovalo mnoho her. 21:9 je u her obvykle az zhruba v poslednich 5 letech.

Zkousel jsem Oculus Rift, jak uz jsem tu psal a to hodne dlouho, kamarad me nakonec porad presvedcuje, at do toho jdu taky. Mohu zodpovedne rici, ze uz soucasne VR je uzasny zazitek a stejne odpovedne mohu rici, ze tech 110 stupnu uhlu rozhledu me omezovalo a vnimal jsem to. Proto cekam az to vyrobci poresi a udelaji VR se 170 stupni uhlu rozhledu a pak do toho pujdu take.

No jenže to co píšeš nepodporovalo mnoho her 21:9 to se ale dalo nějak pořešit, jenže VR je hodně drahej koníček a i kdyby nebyl bude na to pár her a otázka jak povedených,věřím že to je pěkný pokoukání jenže ještě dlouho finančně nedostupný respektivě moc lidí za to typrachy nevysolí jako třeba teď za RTX2080Ti,něco jako v Tv OLED kde se cena pomalu snižuje ale pořád drahý tj koupí pár lidí jenom co na prachy nekoukaj nebo jsou ochotný ty prachy za to vůbec dát,kdežto 21:9 je cennově dostupnej pro všechny.:-)

Jo a na 4K rovnou GTX 2080 Ti rovnou abys to nakrmil jenže tenhle bohatě stačí když zůstanu u 34,29 je ještě levnější.Tohle běžnej uživatel nakrmí v pohodě slabší GPU kdežto to lepší jak říkáš VR si pořádně připlatí.

https://www.czc.cz/lg-34um69g-led-monitor-34/218605/produkt

Navíc obraz tam nějak nechválej do nebes v těch komentech ,jestli to taky nebude cenou ty levný nebudou nic moc jako ve všem,si pamatuju nějakej slevněnej na CZC na 20 nevím z kolika a tam si nikdo teda nestěžoval.:-)

Ten Oculus Rift kamos nakrmi GTX1070Ti uplne v pohode. Az prijde nova generace zalozena na 2xQuadHD a 170 stupnu FOV, tak bude treba silna grafika. 4K je problem vsude i mimo VR a je treba investovat dalsi silene penize do GK. (Tazatel vykonnou grafiku ma, takze pro nej nebude problem ani 4K ani prvni generace VR, akorat nemuze mit 4K a zaroven 144Hz monitor.)

No jasný už vidím typosa jak se ve 40° vedrech potí v přilbě aby si přečetl mail, možná by ses měl vyjadřovat jen k tomu co nemají kamaradi.

Ocuhnus je pěkná sračka se které jsem měl jen otlačené a spocené čelo a pokoj plný natahaných káblů. Po 3 mesícách jsem ho dal na bazoš, hnusnej kostrbatej obraz, málo her a těch pár jsou drahé, doporučit někomu brýle na virtuální realitu na misto monitoru může jen šílenec. Pak napiš až si je někdy koupíš , jak se na tom pisou maily, jjak se ti serfuje na netu a jak dlouho jsi vydržel tu blbost nosit na hlavě :-D

Proč hned blb? Jsme spolu husy nepásly hošánku. Když už nadáváš lidem do blbů, mohl by jsi mi prozradit jak na nich ty klasické PC hry bude v té zapocené přilbě hrát? A to doufám že tazatel nenosí brýle jako já a že má hóódně velkej pokojíček.

Oculus Rift mam velmi dobre ozkouseny, jsem clovek, ktery se hodne poti a v Oculusu Rift nikoliv, sedi to na hlave dobre a je to pohodlne, mohu jednoznacne doporucit.

Kamos nosi bryle, ale v Oculusus Rift je nepotrebuje, je tam moznost si nastavit zaostreni na tvuj zrak, tudiz neni potreba bryli. Ale narozdil od hloupeho komentu s mailem dobra poznamka, ze uzivatel, ktery bude mit hodne dioptrii, muze mit problem a teda urcite bych uzivatelum s nejakou vadou zraku doporucil si to nejprve pred koupi vyzkouset. To bych navic doporucil uplne vsem kvuli mozne kinetoze, ktera proste sem tam nektere lidi postihuje a VR je pak pro ne nevhodna.

Ach jo toto jsou teprve hlouposti, monitor a VR je o zcela necem jiném, co ma VR spolecneho s 21/9..
(nekteri tady zacinaji v ruznych vlaknech rozjizdet pekny pecky, od radcu je to docela smutné, ale tak aspon je sranda lespi jak debilni minuskovani a detské dohadovani ;) )

Proc je to uplne o necem jinem? S omezenyma financema se uzivatel muze rozhodnout, co z toho chce za zobrazeni, zda sirokouhlou klasiku nebo rovnou VR. Myslim, ze to zase tak o necem jinem neni, pokud teda nema uzivatel vyslovene pozadavek na hry, ktere s VR nelze hrat. Ja to nakonec dal jenom moznost na zvazeni, uzivatel urcite vi co chce a jiste si to rozhodne sam, jen jsem mu poradil jinou moznost, jak treba na problematiku nahlizim v soucasnosti ja.

Typicky každej kdo měl, nebo někdy alespoň viděl 144Hz, už nikdy 60Hz nechce. A dává to smysl, vypadá to rozbitě. Měl jsem problém jít i z těch 144Hz na 100Hz. Frekvence > rozlišení IMO. Nechtěl bych 60Hz ani na prohlížení webu. Nejlepší bude se někde mrknout, jak to vypadá.