Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Zálohování na cloud

Ahoj, můžete se podělit o zkušenosti s tímto záměrem?
Jde mi o to jak to celé "uchopit". Data se mi synchronizují mezi dvěma pc + NAS + 2x externí disk.
Dlouhou dobu sem se cloudu vyhýbal, ale nyní ho zvažuji jako alternativu k výše zmíněným z důvodu jakési ochrany před šifrovacím ramsomwarem a případným fyzickým zničením záložních médií (požár)...

Mělo by se jednat o zálohu dokumentů (foto, smlouvy atd).
Tak nějak se nemůžu rozhodnout jak vlastně začít. 1 velký TC kontejner nebo několik malých?
Nebo se vydat cestou zaheslovaných *.rar (v tomto případě bych asi volil samorozbalovací archivy se záznamem pro opravu dat)....

Jak případně řešíte aktualizaci těchto záloh?

Jistě se tu najde někdo, kdo již provozuje takovouto "zálohu" a má zkušenosti jak pozitivní, tak negativní.
Podělte se o ně.

Díky

Za mě:
- jedno "téma", jeden TC kontejner, MEGA. Záleží samozřejmě na velikosti dat, pro nižší jednotky GB to není takový problém s případnými downloady/uploady.
- průběžné zálohy, tedy relativně častěji (týdně? měsíčně?), další TC kontejnery, ve kterých jsou jen změny
- čas od času nový kompletní TC kontejner pro měnící se data (pro fotky ne, tam stačí přírůstky).
Ano, není to pohodlné. Ale to je daň za TC.

TC se dá nahradit třeba 7z (či jiným), nepohodlí zůstává, bezpečnost klesá. Na samotné šifrování MEGA či čehokoliv jiného bych určitě nespoléhal.

Oficiální cloudy (Google, OneDrive atd) nepoužívám. A nikdy bych nepoužil ukládání nezašifrovaných souborů někam, takové to "pracujte se svými daty všude a kdykoliv".

Ahoj, díky za reakci.
Momentálně váhám mezi TC a RARem. Důvodem je, jak už i Karel psal u raru možnost vytvořit záznam pro případnou opravu archivu (už sem několikrát využil).

Jakou formou řešíš (pokud vůbec) "neporušenost" TC kontejneru?
Už se Ti stala nějaká taková "nehoda"? Zajímalo by mě pokud by došlo k nějakému poškození zda bude celý kontejner (např. 2 GB) nečitelný nebo se to bude týkat jen několika souborů uložených uvnitř.

Pokud bych se držel téma = kontejner
foto cca 12 GB
dokumenty cca 2GB

Jakou max velikost kontejneru používáš?

A ještě jedna otravná: Máš u každého kontejneru shodné heslo či Keepass?

Na chybu v TC jsem nikdy nenarazil. Pokud bude kontejner poškozen zvenčí, je podle mě nečitelné úplně vše. Pokud by se tak stalo, šáhl bych po jiné záloze (PC v síti, ext. disky, NAS). Kontejnery s daty jsem stahoval a ověřoval.

Zálohuji jen kritická data: podle "druhu" mám 4 kontejnery, největší je archív (kde nepředpokládám změny), má cca 3 GB. Živá data, jeden kontejner cca 1GB, dva několik set MB.

Občas tam něco dám, aby si to stáhla dcera (např. fotky), používám stejné silné heslo, které zná.

edit: Každý kontejner má jiné heslo. (není to problém, pokud to udělám "chytře", např. "m0j3ŽENA_p1je_1x", "m0j3ŽENA_p1je_2x"... hodně hloupý příklad, ale pro demonstraci postačí)

-----
A určitě bych místo TC nepoužil VC.

Tak sem si založil účet na MEGA.

Udělám to takhle Fota rozdělím do kontejnerů po jednotlivých rocích, což by se mělo pochybovat okolo velikosti 3GB
Jeden kontejner bude mít velikost cca 4,5GB uvidím zda půjde odeslat, pokud né složku rozdělím.

Kontejner na dokumenty nechám jeden.
U každého kontejneru bude CRC

Do Googledisku vytvořím to samé v samorozbalovacích archivech se záznamem pro opravu dat (možná bez komprese, uvidím).

Tak by snad měla mít dušička klid.

Kolik prostoru ti MEGA dal? Já byl už v betě, mám navždy 50GB na účet zadarmo, teď je to snad jen 15GB (což je pořád dost). Podívej se také na "povolený traffic", mám dojem, že je to omezené (mě to neomezuje). Vždy se ale dá v případě kritické situace účet upgradovat.

On nakonec asi nebude problém i ten addon, obzvláště v případě, že přenášíš TC kontejnery. A kontrola CRC snad vyloučí i zásah MITM.