Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Diskuze: pomoc s výběrem komponent

Zdravím všechny,

již delší dobu uvažuji nad výběrem vnitřností pro nový PC (aktuální, kromě grafiky a disků, již běží od roku 2012) a ačkoliv již mám rámcovou představu, rád bych poradil ohledně zastarávání komponent a výběru té, pokud možno, nejvýhodnější kombinace, přece jen to nebude nejlevnější sestava.

Nejprve jsem uvažoval nad Intelem, konkrétně i7 9700K + deska od Gigabytu za cca 5,5k, jenže když jsem si podobný setup složil s posledním Ryzenem (2700X), cena, nečekaně :), rázem klesla o nějakých 5 000,- a napadlo mě, že bych za ty ušetřené peníze spíš pořídil RTX 2080 (MSI Ventus), než 2070. No a tady jsem se pozastavil nad reálným vs. potencionálním výkonem 2700X - po přečtení mnoha recenzí, článků, úvah a podrobném rozebrání několika herních benchmarků se mi zdá, že Ryzen má stále velký potenciál a kdyby byla většina her lépe optimalizovaná, i jeho herní výkon by nebyl o tolik nižší, než má právě 9700K (měl bych spíš srovnávat s 8700K, ale i tak). V mnoha hrách jsem si všiml takového "pseudo-bottleneckingu," kdy GPU (konkrétně např. 2080) zdaleka neběžela na 100 %, jenže i využití CPU (AMD) často nepřekročilo 50-60 %. Samozřejmě, že ve 4K to už není moc patrné, jenže takové rozlišení je pro mě zatím naprosto irelevantní, plánuju si zatím nechat 1080p monitor, než přejdu na nějaký solidní 1440p. - maximálně bych PC sem tam vzal nahoru do obývaku ke 4K televizi :)

Má hlavní otázka tedy zní - má cenu k Ryzenu 2700X kupovat RTX 2080? - podotýkám, že HW měním spíš s většími časovými odstupy, rozhodně ne co 2-3 roky nebo tak (maximálně s výjimkou grafik a HDD)
- 2080 je sice "drahá" :D, ale přece jen je to dost silná karta a nebude dlouho trvat, než konečně příjdou tituly s normálně funkčním RTX a DLSS, aby se její ponetciál mohl projevit
- totéž si myslím i o Ryzenu, dříve nebo později těch 8 jader bude plně využitelných a také vývojáři by měli hry pro AMD o něco lépe optimalizovat, když se jejich podíl na trhu od nástupu 1. řady Ryzenů přece jen zvýšil...
- i např. "stará dobrá" GTX 780 je pořád schopná rozběhat třeba Kingdom Come, na téměř nejvyšší možné detaily, se stabilními 30+ fps (1080p samozřejmě :D) a výkonový skok je v případě 2080 poměrově vyšší, hlavně co se technologií týče.

Dávají ty tři body logiku? resp. myslíte si, že by RTX 2080 mohla třeba za 3-4 roky pořád rozběhat většinu her při 1440p na vysoké detaily? (nemusí být vyloženě "ultra" - prostě aby textury nevypadaly jako rozpitá olejomalba, však si rozumíme) - nejsem častý hráč FPS, takže mi nejde o nějak extra vysokou snímkovou frekvenci, stabilních 40+ bude stačit :)

Chápu, že se to nedá přesně odhadnout - rychlost vývoje SW i HW se stále mění, ale nerad bych zkrátka "investoval" zbytečně do něčeho, co nemá naději na realizaci (viz optimalizace pro Ryzen...)

Ještě bych chtěl upřesnit, proč už příliš neuvažuju nad Intelem - plánuju v budoucnu pro CPU i vyšší pracovní zátěž a rychlý multitasking je pro mě nutností již teď, proto už možná ani nebudu čekat na Zen 2, ledaže by v blízké době byly odhaleny nové, konkrétní a důvěryhodné informace, co přesně a za kolik čekat, což se asi jen tak nestane...

Děkuji moc za názory.

Ještě doplním, jak by mohl vypadat zbytek sestavy:
- Samsung EVO 860 na systém a aplikace + HDD na soubory (popřípadě ještě jeden extra disk do M.2 pro systém a nejpoužívanější aplikace)
- MSI B450 Gaming Pro Carbon - za ty peníze podle mě dost solidní deska, Ryzen se stejně moc taktovat nedá...
- 16 Gb (2x8) 3200 MHz CL16 RAM, později bych zvětšil na 24 nebo 32 (za 3200 MHz CL14 se mi fakt moc utrácet nechce :))

Tak nejdulezitejsi je, abys zvazil, jestli uz opravdu nevydrzis pockat na ten Zen 2 (RyZen 3000), nejpozdeji behem letosniho podzimu bude urcite venku.

U single core her samozrejme bottleneck muzes ocekavat, ale dneska uz vetsina her umi aspon 4 jadra a postupne pribyvaji tituly, ktere umi vyuzit multicore naplno, tudiz tam pak bude naopak RyZen vepredu pred Intelem, ktery ma jader mene.

Na fullHD ti staci GTX1060 (GTX1660), na 1440p potrebujes GTX1080 (RTX2070), ma smysl jit do RTX2080 s tim, ze v budoucnu to vyuzijes, kdyz je to tak drahe? Neni ekonomictejsi jit do levnejsi grafiky a vymenit ji drive?

DLSS je nesmysl, ktery zatim nefunguje a mimo vybrane tituly NVidii nikdy fungovat nebude, marketingova kravina NVidie, ktera casem umre.

RT je narocna technologie na vykon grafiky, vyuziti na RTX2080 bude nulove, jakmile prejdes na 1440p. Vubec bych se tim zatim nezaobiral. Smysl to dostane tak za 3 roky nejdriv, osobne neverim, ze budou mit grafiky nutny vykon driv jak za 5 let. Stejne na to bude ta RTX2080 nakonec malo vykonna, takze bych se tim nezabyval taky.

No, říkal jsem si, jestli pak nebude situace lepší s dalšími generacemi Nvidie... otázka je, s čím třeba za ty dva roky příjde AMD (co se grafik týče) - VII moc nedává smysl a Navi by měly nahradit RX 5XX sérii, pokud se nemýlím...
Díky za bližší vysvětlení "systému RTX" :) - 2080 je fakt drahá a případná dřívější výměna 2070 přece jen zabolí méně, navíc procesory obecně zastarávají mnohem pomaleji, však doteď funguju na i5 3350p a i když už tak trochu chcípá, na těch 7 let se drží celkem důstojně.

Vidím to pak na něco ve stylu GTX/RTX 2270, nebo jak se to bude jmenovat :D, do 4 let by snad mohly být na trhu.

Tím pádem asi vezmu RTX 2070 Armor od MSI, za tu cenu je to myslím solidní model

Ono je tezko rict, co bude, Intel ma take na 2020 ohlasku do sveta grafickych karet. Na 2020 se take predpoklada 7nm grafika od NVidie, opet bude to jen preklopeni soucasneho na 7nm nebo NVidia udela neco noveho nebo navysi diky 7nm pocet jednotek k pouzivani RT? Tezko rict, co bude. A AMD by mozna ve 2020 take mohla predstavit neco vykonneho.

Podle meho nazoru jsou teda drahe grafiky NVidie ted dobre leda pro hrace, kteri stejnak bezne kazde 2 roky upgraduji na nove, ale bezny uzivatel s predstavou 5 let na grafice? Tam to vidim blede.

Těch 5 a více let bych si spíš rezervoval na procesor, ten by držet měl... A RTX 2070 by 1440p, do příchodu přespříští generace, taky měla zvládnout. No a vzhledem k "trendům" posledních let hádám, že příští generace by mohla dorazit opět někdy v polovině 2020 a další zase za cca rok a půl. Teď je otázka, zda ta příští bude jen refresh současných RTX a nějakou novinku si nechají na později, nebo naopak.

Intel mě, co se dedikovaných grafik týče, zatím moc nevzrušuje, ale bylo by fajn, kdyby AMD ob generaci přišlo se solidní konkurenci k "70tkové" řadě Nvidie, protože Radeon VII mě za tu cenu a nic moc tovární chlazení spíš zklamal.