Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem jak prodloužit výdrž baterie notebooku

Dobrý večer! Mám dotaz, týkající se jak nejlíp používat notebook abychom čím jak nejvíc udrželi kapacitu jeho baterie. Zkoušel jsem to na internetu no a je tam hodně protichůdných informací, tak to zkouším tady, kde třeba jsou odborníci. Takže dám to do bodů, co jsem už třeba i zjistil a můžete vyvracet:
Ještě upřesním, Notebook většinou používám na jednom místě, takže pro mně není problém jestli zapnout zdroj, nebo ho nechat vypnutý. Takže:
1. rada je nezapínat zdroj, nechat vybít notebook alespoň na 30%, pak zapnout zdroj a nechat notebook nabít na 100% a pak zase vypnout
2. jak přijdeš k notebooku, zapni zdroj, jak odcházíš vypni zdroj.
3. (asi nejhorší, ale taky tam byly) Ráno zdroj zapnu, večer vypnu
4.co tomu notebooku škodí nejvíc

Co vy na to Teda spíše máte nějaké odborné odkazy? Děkuji moc

No moc jste mi neporadil! Tak když, ráno vstanu, zapnu zdroj a Notebook a zdroj vypnu, až večer vypnu notebook? Ještě dodám, mám disk SSD, tak když zkončím práci, nepoužívám "Režim spánku", ale notebook přímo vypnu, protože nájezd s SSD diskem mám rychlejší, než kdysi na PC. Proto spíše opravdu chci znát názory na baterii.
Ale děkuji za radu

Bylo by to velice jednoduché, proto prosím za jiné reakce (zkušenosti), jestli tomu můžu věřit

No né rada je určitě rada, ale nevím, jestli té vaší můžu věřit (prosim trochu něco technického nemáte)? Já Vím napíšete mi dej si Wikipedii, ale já bych ocenil osobní zkušenosti! Přesto díky za snahu pro mně zbytečnou ale třeba vy máte "Faik" (nebo jak se tomu říká

Jestli to tedy dobře chápu, tak ráno vstanu, zapnu zdroj, přečtu si zprávy a nechám notebook pod napětím, on si baterii ureguluje!!??? Dodnes jsem to dělal tak, že jsem se koukal na procenta nabití, jak se to blížilo 30%, zapnul jsem zdroj, jak to dobilo na 100%, tak jsem zdroj vypnul a znova ho zapnul jak se blížil 30%. Jsem laik, proto se omlouvám a ptám, dělám to dobře, nebo co doporučujete? Nechat zdroj pro notebook zapnutý i přes noc?

děkuji

Dobře, moc tomu nerozumím, takže ráno vstanu, zapnu 220V do PC stolíku, zapne se mi dobíjení notebooku a nechám to tak celých 18 hod. V noci to vypínám, takže zase zapnu to až ráno další den. Nebo kdybych to nevypínal ani na noc, tak pořád je nejlepší mít notebook pořád na nabíječce (220V) a nemá to vliv na výdrž baterie? Tomu už nějak moc nevěřím

děkuji moc všem za pokus o vysvětlení

Jako celkem to zní logicky, ale ptám se hlavně proto, že třeba NiCd akumulátory je třeba občas vybít do "mrtě" kvůli paměťovému efektu. A to jak si něco s NiCd akumulátorem koupíte se většinou nikde v návodu nedozvíte. Já vím, LiIon baterie to prý nemají, ale přesto jsem si myslel, jestli tím, že je nenechám občas vybít a hladinu napětí držím stále na "nabito" (opravdu notebook používám spíše jako PC), jestli akumulátoru neškodím. Pak jsem asi 3 měsíce notebook používal tak, že jsem jak někde radili zdroj zapnul až když napětí akumulátoru se přiblížilo 30% a po nabití na 100% jsem ho zase vypnul (jak píšu, u mně to není na stole moc velký problém) a myslím si , že teď míň vydrží pracovat bez sítě. Proto se ptám, abych mu svou aktivitou spíše neuškodil. No píšu, že se mi zdá, že baterie míň vydrží, možná se mi to opravdu jen zdá, proto se vás jen ptám, jestli nemáte někdo nějakou radu / zkušenost, co je pro LiIon nejlepší. Například družice lítají ve vesmíru a energie mají dost na dlouhou dobu asi tím, že s ní hodně dobře hospodaří. Tak se ptám, jak s ní hospodařit v domácích podmínkách. Prosím takové ty chytrolíny, kteří napíšou, že po 2 létech je stejně třeba notebook vyměnit, aby vůbec nereagovali. Opravdu moc přivítám nějakou odbornou radu. Né proto, že by mě ty energie zruinovaly, to určitě né, peníze na to mám, ale tak nějak třeba jen z plezíru.
Třeba psal tu "Karel", jehož rad si většinou hodně vážím (i když občas taky dokáže být nepříjemný), tak jestli jsem ho dobře pochopil, tak pro baterii není vůbec nutné ji ze sítě vypínat, že vlastně jde jen o to, že zbytečně bere nabíječka nějaký proud a o to mi opravdu vůbec nejde. Opravdu chci nějak udržet čím jak nejdýl provozuschopnou baterii v notebooku, i za cenu, že by třeba opravdu měla být nabíječka zapnutá NonStop v sítí. Ale i ten "Karel" se spíše odpovědi vyhnul a jen napsal "Když máš potřebu, tak ten notebook klidně vypni, odpojovat napájení nemá smysl". Takže Karle pokud to čteš i ty, neber to jak nějakou provokaci, ale máš k tomu i nějaké opodstatnění, že se určitě nepleteš? Prakticky nechat zdroj notebooku stále pod napětím, není pro mně vůbec problém, nejde mi primárně o šetření energie. Ale opravdu má to nějaký smysl pro životnost baterie?

děkuji moc všem za konstruktívní názory

Vybít moderní baterie do mrtě je často spolehlivý způsob, jak je zabít. Naštěstí tomu elektronika většinou zabrání a k vypnutí dojde ještě před samotným vybití, ale ta možnost to stále je.
Baterie mají taky omezený počet nabíjecích cyklů a ty jsi tím svým vybíjením a nabíjením ten počet možná překročil, nebo se k němu blížíš.
Klidně si nabíječku vypínej, když je notebook vypnutý. Ale jsi si jistý, že je vypnutý? Notebooky se často při zaklapnuti víka jenom uspí a stále tak spotřebovávájí trochu energie.
Můj současný notebook má přes 3 roky, výdrž baterie je stále na 90 % nového kusu a má za sebou něco přes 50 cyklů.
Mám ho zapojený většinu času, přes noc zdroj nevypinam.

1. pokud můžeš, nech notebook zapojený v síti
2. pokud to umožňuje BIOS nebo software, nastav, aby se nenabíjel na 100%, ale horní hranici nastav na 95% a začátek nabíjení až pokud klesne baterie třeba pod 80%. To zabrání neustálému zbytečnému dobíjení.

Co baterii nejvíc škodí? Baterie má definovaný počet cyklů, u LiOn je to kolem 800 cyklů. Ty cykly si představ jako když baterii vybiješ na její dolní mez, což je u Lion kolem 20% a znovu nabiješ. Pokud nebudeš baterii týrat a vybíjet ji nadoraz a opětovně nabíjet, vydrží mnohem déle.

Asi nejlíp pro představu si spočítej kolik energie můžeš do baterie naládovat za její životnost - počet cyklů * kapacita baterie bez 20%. Když budeš baterii vybíjet jen na 50%, bude těch cyklů víc - snadno si to spočítáš. A když nastavením, o kterém jsem psal nahoře zamezíš zbytečnému dobíjení pokaždé, když notebook připojíš k síti, prodloužíš životnost baterie.

Baterie časem degraduje, ale není to tak hrozné, že bys za 2 roky měl jen poloviční kapacitu jen tím, že baterie někde leží. Za rok to budou jednotky procent. Pokud se k ní budeš chovat slušně, tak bez problémů vydrží sloužit 4 a více let s tím, že bude stále použitelná a nebude sloužit pouze k udržení počítače na přenos od jedné zásuvky k druhé.

jen doplním, že stav a kapacitu baterky v počítači umí velmi pěkně zobrazit samy Windows (pouze 10, pokud vím), pomocí příkazu:

powercfg /batteryreport

vygeneruje to krásnou html stránku s výpisem nominální i aktuální kapacity (což ukáže míru opotřebení akumulátorů) a dál taky statistiku používání baterie.

- Operacni systém Windows 10/8/7?
Muzes zkusit bud v CMD :

powercfg energy

* Po spusteni kodu se ti zobrazi, ze spustila "60s" observace baterie, jestli tuto zpravu neuvisi, tak tu minutku pockej. Nasledovne se ti vytvori .HTML raport (tuto stranku s informacemi oevtres a mas to ;-)) v :

 C:\Windows\system32\energy-report.html

- Nebo v PS :

Get-WmiObject -class Win32_Battery

Popripade:

$pc = "LocalHost"
Get-WmiObject -class Win32_Battery -computername $pc -namespace

- Vsechny mozné udaje i na které muzes nahlédnout najdes zde : https://docs.microsoft.com/en-us/windows/desktop/cimwin32prov/win32-battery

Kolik lidí ti musí napsat totéž, abys konečně uvěřil, že nejlíp akumulátoru prospěješ, když si ho nebudeš všímat?
Prostě a jednoduše, jak už ti napsali nade mnou, zapni nabíječku kdykoli to je možné do zásuvky a nech ji tam.
O zbytek se postará elektronika.

Nabi bateku na 100%, vyber ju a ulož vhodne na stálu teplotu, nízku vlhkosť do vákuovo odsatého plastového obalu smerom do sekretára vedľa porcelánového jeleňa, nech je ale baterka na očiach návštevám.

Raz do roka ju zasuň, nabi na 100% a vakuovačku so sekertárovým procesom, zopakuj.

Takto ošetrovaná baterka, ako nevinné batoľa, vydrží 500-rokov pre budúce generácie.

Chápu, že jsi to myslel ironicky, ale pokud by to někdo vzal vážně, tak:

1. Pokud budeš LiOn baterku mít uskladněnou v teplotě pod 25°C, bude degradovat rychleji a rozhodně nevydrží 500 let (to nevydrží ani za ideálních podmínek)
2. Skladovací napětí baterek, včetně Lithiových není plné nabití, ale asi 70%. Skladování 100% nabitých baterek škodí.

Dobrá děkuji všem! Vrátím se tedy k systému, který jsem provozoval dříve. Ráno vstanu, zapnu notebook a zdroj, mezitím budu vypínat jen notebook a večer před spaním vypnu zdroj i notebook. Baterky si všímat nebudu, nejsem na Marsu, jak odejde dřív, můžu koupit jinou, ale chtěl jsem využít vaších rad.
Díky všem za rady, spíše jsem ale čekal nasměrování někam, kde je to nějak technicky vysvětlené, ale asi máte pravdu!

Zapínat zdroj, vypínat zdroj.... to seš otrok notebooku. Nech to v zásuvce furt a nic odnikud nevytahuj, pokud to zrovna nepřenášíš. Ti výrobci to dělají i pro opravdu hloupé lidi, kteří nic takovýho neřeší a taky jim notebook funguje.
Baterka stejně časem chcípne tak jako tak, nějakým extra zacházením prodloužíš životnost max o pár měsíců.

K bodu 4 - škodia práve tie body 1-2-3.

Aby bolo jasné: žiadny z bodov 1,2,3 som nikdy neuplatňoval. Baterka vydržala 4,5 roka (potom ale odišla elektronika), kúpil som novú a na tej frčím už tretí rok. Automatika mi ju nabije na 95-97% (na 100% nikdy, je to tak nastavené) a zatiaľ po troch rokoch ešte stále má 80% kapacity.

Mam skusenosti so stovkami baterii na nb, ci mobiloch, kedze vacsiu predanych veci zaroven aj spravujem.
Hned prva rada je spravna. bateriu si nevsimat a neriesit ju, ak je moznost 220V ist na zasuvku.
Baterka sa bud vydari, alebo nie, poznam kusky, ktore vydrzali 4-5 rokov, vacsina vsak do 3 rokov vyrazne degraduje (pod 50% kapacity), niektore kusy degraduju aj skor a vyraznejsie (na 10-20%) a to skokovo...zo dna na den.
Baterky su spotrebak, netreba ich riesit a treba kupit novu.

Kemo,
muj znamej mel HP 4525s a resil to tak, ze baterku setril a to ze ji vyjmul a
jel na 99,5% casu pouze na zdroj
, 1x mozna 2x za rok ji nabil.
Takto mel po 5 letech uplne nejlepsi stav baterie ze vsech majitelu HP 4525s.
Notebook se po 8 letech pokazil a tak ma novy stroj.
Koupil si Notebook Lenovo Legion Y520,
rikal ze herni notebook ma lepsi hardware, a vydrzi delsi dobu, nez obycejnej nojbuk.
Kamo planuje, ze by mohl vydrzet 20 let (2018-2038),
coz jsem mu nevymlouval. Ale mel jsem to udelat.
Za prve, dnes bys nechtel pracovat na dvacetiletem stroji (1999-2019),
system Win98, procesor jednojadrovy Pentium 0,2 GHz, ram 0,125 GB, hdd 0,0019 TB
Za druhe, aby spotrebni zbozi vydrzelo dvacet let fungovat, tak
to se mi nechce verit.
Zpet k baterii.
Planoval, ze baterii opet bude vyjimat.
Jenze ouha, ona je vestavena - integrovana.

Takze smula

Lenovo má aplikaci pro notebooky, která sníží maximální úroveň nabití. Jmenuje se Lenovo Vantage. I pokud je notebook zapojený do zásuvky a má například stav nabití 70%, tak se nenabíjí. Pomáhá to udržet akumulátor v notebooku v lepší kondici po delší dobu.