Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vymazání windowsu a nechání jen dat

Je ok smazat z disku na kterém chci mít jen data, windows a ovladače atd. nasílu, pokud na tento disk chci pristupovat z windowsu který je nainstalovaný na jiném disku? Samozřejmě šlo by to zformátovat ale to bych musel asi prvne nekam dát ty data a zase je dát zpátky

Otázka zněla:

Je ok smazat z disku na kterém chci mít jen data, windows a ovladače atd. nasílu, pokud na tento disk chci pristupovat z windowsu který je nainstalovaný na jiném disku? Samozřejmě šlo by to zformátovat ale to bych musel asi prvne nekam dát ty data a zase je dát zpátky

Tak jsem to udelal ale mam mensi problém, nechal jsem to spustený a sel jsem pryc, pak jsem zapnul rano pc, a najede mi to jen do biosu, problem je ze jsem tam mel asi zapnuty ze se to da do uspor. Režim u (čistý windows, nevypinal jsem to)
Druha vec je ze v BIOSu vidím jen hdd ale na m.2 portu nebo jinde to ukazuje ze tam ssd nejni.(coz bylo i predtim pokud si to pamatuju)

Edit: dal jsem nejak z uefi na auto boot, restart, a ssd uz v BIOSu vidím, kdyz chci z nej ale nabootovat tak me to zas hodí do BIOSu

Je to preto, že tento starý systémový disk ste mali pripojený pri inštalovaní systému na NOVÝ disk. Takže určité systémové informácie pre spustenie nového systému zostali na tom starom disku a sú stále potrebné pre spustenie novo nainštalovaného systému.

Dik, takže to jdu reinstalovat, mel bych to mit na usb uefi verzi nebo jak se tomu rika, chci se zeptat,
Mam nastavit v biosu

Secure boot>os type>windows uefi mode?

A co v key managmentu, jsou tam možnosti jako clear secure boot keys, install default secure boot keys

A v launch csm ma byt povoleno a vsude uefi kde to je? (Compatibility support module)
Enabled - for a bettet compatibility, enable the csm to fully support the non(to me plete)-UEFI driver add-on devices kr Windows uefi mode.

Diky moc

Install default secure boot keys - ano.
Boot UEFI only (CSM není zapotřebí).
Některé věci v UEFI/BIOS lze vypnout dodatečně (pokud je moderní HW, netřeba "kompatibilní" moduly).

Při instalaci: smazat disk, instalovat do volného místa.

Nejde "jen" o Windows, důležitější je odstranit bootování z toho disku, tzn. označit systémový oddíl jako neaktivní a pokud je to extra oddíl, tak ho lze smazat. Pak lze odstranit i Windows "čistě", stejně jako jinou složku.

Bývá tam skrytý oddíl pro boot, ten je potřeba označit jako neaktivní. Pokud tam tento oddíl není, je potřeba označit jako neaktivní oddíl s Windows (data i Windows zůstanou, složku s Windows je pak možné smazat). Příkazový řádek jako správce, diskpart, má to nápovědu. Hlavně nepoplést disky :-)

Může tam být i skrytý oddíl pro obnovení, ten je možné taky odstranit, když už to nebude disk na systém.

Můžeš nabootovat z Live Linuxu a smazat nepotřebné složky.

Pokud ale máš funkční systém nainstalovaný na jiném disku v tomtéž počítači, tak ti snad nic nebrání ten druhý disk promazat podle libosti z toho druhého systému. Nesmíš ale mít na tom "promazávaném" disku složky a soubory, které by mohl vyžadovat ten fungující systém.

pokud na tento disk chci pristupovat z windowsu který je nainstalovaný na jiném disku?

tak nemusíš dělat skoro vůbec nic.
prostě zajistíš, že ten disk s nově naistalovanými windows je na desce zapojený jako první, a že v biosu máš nastaveno bootovat z prvního disku (hdd0).

nežádoucí systém na starém disku pak postupně likviduješ: třeba jeho oddíl nebo adresář \boot, adresář \windows, už nepoužívané \program files.
snad víš, kde jsi na tom disku nechal užitečná data.