
Selhání paměťové karty: lze z ní jenom číst
Dobrý den, dnes jsem zpozoroval fatální chybu paměťové karty microSD (nelze na ni zapisovat), chtěl bych poradit, jak jí vzkřísit. Zkoušel jsem nadbytečně mnoho způsobů a zařízení, aby nebylo pochyb například o vadné čtečce, redukci, OS atd...
Popis: (zjištění):
paměťová karta v zařízeních (fotoaparáty: odemkněte kartu pro zápis) i ve windows hlásí jen pro čtení (nelze mazat). to samé v telefonu. Ve správci oddílů je rovnou uvedeno Jen pro čtení. Z těch pár fotek, které na ní předtím byly, jsou všechna perfektně čitelná. Je to 32GB karta a momentálně (před událostí) je na ní 35 MB dat. Viz dále odstavec historie.
Co jsem zkoušel: (pro diagnostiku nebo nápravu):
-prohlédnout, zda není ťuklá
-prohlédnout piny, očistit piny očistit piny. při použití v SD zařízeních 3 různé redukce. Dále jsem zkoušel interní i externí microSD čtečku.
-Windows: formátovat - po OK - Disk je chráněn proti zápisu
-diskpart:
diskpart
select disk 1
DISKPART> attribu disk clear readonly
Disk attributes cleared successfully.
... disk se připojí a odpojí, ale pořád read only, nic se nestane
DISKPART> clean
DiskPart has encountered an error: Žádost nebylo možno provést z důvodu chyby zařízení I/O.
See the System Event Log for more information. (tam je kulový), to si Ballmer akorát děla prču
Historie:
karta mi fungovala bez problému 3 roky. Byl to high end Transcent s rychlostí zápisu 85 MB/s. 32GB. Několikrát jsem ji dřív zapsal a přečetl celou téměř celou, když jsem točil delší epizody, takže to také není problém. Naposledy jsem ji formátoval před měsícem, natočil naní 30MB video a pak asi 15 dní nic nedělal, byla v kameře vypnuté v klidu.
Dotazy:
co s kartou udělat, aby se rozběhla? existují nějaké programy typu low level format nebo pro flashování controlleru flash disků, co by fungovalo s microSD kartami? Nebo nějaký impuls pro inicializaci?
Co se s kartou stalo ? Proč tak náhle?
Napadá mě:
sama od sebe přestala fungovat, když se s ní níc nedělalo když nebyla zapojená
- mohla ji zničit kamera?
- mohl do ní uhodit elektrický výboj
- mohlo ji zničit nějaké náhlé odpojení když byla připojená?
- utrpěla mechanické poškození, které není vidět?
PS: zkoušel jsem ji i v kameře, kde se chová odlišně, ale nechtěl jsem tím zamotávat dotaz, tak to píšu jako poznámku pod čarou.
V kameře vykazuje jiné chování. Tváří se naprosto normálně, dokonce i když dám nahrávání videa, tváří se, že záznam probíhá (i delší dobu, 3 minuty= 150MB dat) , dokonce i korektně skončí, jen při prohlížení to u nových videí a fotek ukazuje Chyba náhledu, když nějaký z uložených záznamů "smažu" (tváří se OK, není tam už). Po vypnutí a zapnutí tam jsou ale furt ty samé fotky. Stejně tak i když v kameře dám formátování karty , předstírá to, že to jede OK, klidně pak fotím, ale zase po zapnutí tam jsou původní obrázeky.
kupoval jsi ji v eshopu, máš u nich fakturu, reklamovat.
jen doba psaní té slohovky byla dražší než cena sd karty.
Kupoval jsem ji na inzerát. Naštěstí jsem našel e-mail, na prodejce, provedu výslech. Mimochodem existuje kontakt(telefon) na Transcend v čr?
Křísit ji chci jen z hlediska obnovení funkčnosti zápisu. Co se týče čtení, je vše OK
Buď rád, že jdou alespoň vyčíst data - je to mrtvola, a já už bych takové kartě nevěřil a raději koupil novou (jo, taky může chcípnout, ale…).