Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem vymazani PC a instalece noveho Windowsu

Ahojky mam mega problem s PC , tak uvidim jestli mi dokazete poradit
ale verte ze jsem z toho zoufala. pokusim se opravdu polopaticky vysvetlit o co jde.

skoncil nam Windows XP takze jsme poctive zakoupili novy a chceme jej instalovat na stare PC jenze....po zapnuti PC zacne klasicke prihlasovani do Windowsu a dojde do modre obrazovky s napisem Vitejte ... a dal uz nic jsme na mrtvem bode, dal to nejde, takze jeste nez se zaneme prihlasovat do Wind. pres F12 se dostaneme do PC menu na cerne obrazovce do BOOT DEVICE MENU v tomto si sipkami sjedu na IDE CD-ROM Device jenze to je vse kdyz na to kliknu objevi se mi cituji: strike F1 to retry boot , F2 for setup utility a nic vic, takze davam F2 a jsem v jakesi sede zone kde je pouze nastaveni casu, datumu, nejaky primary drive Secondary drive atd. nic z toho nenabizi co by se jen trosku hodilo pro vymazani celyho PC a naisntalovani noveho Windowsu
Takze jsme v koncich. Napada vas v cem je asi problem?? jestli vite jak a co s tim poslete mi odpoved prosim na mejlik sarka76@volny.cz
dekuji.

tak zkousim vse podle vasich rad, ale nevim jak se dostat do toho Biosu pres DELETE mi to nejde:.( to mi to vjede rovnou do prihlasovani do windowsu. a kdyz zapnu PC tak tam mam modre velky DeLL jako nazev PC a pod tim nekde je napsano Bios revision A03.

pri tom zapnuti PC mam v pravym hornim rohu F2 setup a F12 Boot Menu a at zmacknu to a nebo to tak pokazde mi to vjede do toho Boot device Menu a tam mam 1. Normal
2.Diskette drive
3.Hard-disk drive C
4.IDE CD-Rom Device
5.system setup
6.IDE drive Diagnostics
7. Boot to Utility Prtition

ked to bude v tom menu tak
1. strc do mechaniky original instalacne CD WindowsXP
2. pockaj 15 sekund
3. sipkami prejdi na IDE CDROM device
4. zmackni enter
5. az to vypise ze "press any key to boot from CD" (stlacte klavesu pre bootovanie z CD) tak stlacis este raz enter. Mas na to asi 5sekund. A zacne sa instalacia WinXP.

P.S. po uspesnej instalacii Win a ovladacov a internetoveho pripojenia je treba ten novokupeny Win aktivovat (najlepsie cez internet), lebo inac ti po 30 dnoch zas "skonci".

do biosu Dellů se leze přes F2. Jinak volba boot menu přes F12 je rovněž možná.

Postup je takový, že jakmile se objeví modré logo, už bys měla mít v mechanice CD s Windows a mačkat F12. Pak vybereš z menu CD-ROM a klepneš enter. Následně se musí roztočit CD a objevit se první hláška instalátoru (ona tajná zpáva :-D), že pro spuštění CD je třeba zmáčknout libovolnou klávesu. Zmáčkni tedy mezerník (co nejrychleji, protože tato hláška tam vydrží jen cca 2s) a po chvíli načítání z CD se objeví modrá "plocha" instalátoru windows.

P.S.: předpokládám, že instaluješ Windows XP. pokud sis koupila Windows Vista, tak tato jsou nainstalována na DVD nosiči a potřebuješ mechaniku DVD (což má docela fatální následky, pokud PC obsahuje jen mechaniku CDROM). Nepíšeš o tom vůbec nic, tak tě upozorňuju na možná úskalí.

To jakesi sede nastaveni je to nastavenie BIOSu do ktoreho sa dostanes aj cez to F2, takze neviem co este by si viac chcel. Tam mas napriklad vypisane aj ze ake IDE zariadenia BIOS zdetekoval, takze si tam skontroluj ze ci zdetekoval aj tu tvoju CD mechaniku. Ak nie tak bud je ta CD mechanika zle zapojena alebo blbo nastavene prepojky alebo vadna.

Prosimta mozes mi vysvetlit to "skoncil nam WindowsXP"? Ak je to dell PC tak pravdepodobne bol uz predavany aj s licenciou WinXP (stitok s instalacnym cislom na bedni) a nebolo treba kupovat ziadne nove Windows. System sa potom obnovuje z nejakeho recovery CD dodaneho s tym PC.
To PC mas odkial? Ako dlho?

Nedostala si kedysi k tomu PC aj nejake CD? Napr. take na ktorom je napisane ze "system recovery"?

Mechanika predtym fungovala? Ak ano tak je zapojena dobre. Po vlozeni toho CD cakas tych 15sekund, ako som pisal?
Ak chces tak si mozes najst na www.dell.cz nejake servisne strediska a odniest tam ten PC a CD s Win a snad ti to vsetko skontroluju a nainstaluju (mozno za par stovak co ja viem) prip. najdu zavadu.

... mozes sem napisat ze co mas v tych "sedych nastaveniach"? Mas tam nejake ze "Primary Master": nazov harddisku, primary slave: nazov mechaniky apod? Mozes to sem opisat?
Urcite strkas do tej mechaniky instalacne CD Windows? Ako to CD vyzera? Odkial si to CD kupila a ako to bolo zabalene? (co je presne napisane na obale)?

Lol no jasne uz vidim ze na aukre maju original (nie recovery) CD.
Pozicaj si urcite funkcne instalacne CD Windows od znameho resp od kohokolvek kto ma PC.

P.S. a poriadne si pozri to "sede nastaveni" (volba 5. system setup), uz som sa pytal, mas tam nieco o "IDE devices" alebo master, slave, co je u nich vypisane? Sipkami (skus doprava-dolava) sa nejak presun do volby bootovania (boot order), co tam mas presne napisane? opis to sem presne.

P.S.2. a opis sem presne ako vyzera to CD. Su na nom nejake obrazky a napisy?

Tak opisuji to sede nastaveni
Primary drive 0........Hard Drive
primary drive 1.........Off
secondary drive 0.......CD-Rom reader
secondary drive1........off
boot Sequence...........Enter
Memory Inform,..........Enter
CPU Inform..............Enter
Intergrated Devices........Enter
CPU Infor...................Enter
Integradted Devices .....Enter
PCI IRQ Assigment............Enter
IRG Reservation..........Enter
Power Managment.........Enter
System security enter
Keyboard numlock......on
Report Keyboard errors..... report
Auto Power On.......disabled
Remote Wake Up..........off
Fast Book ........on
IDE Hard Drive Acoustics mode......Bypas
System Event Log..........Enter
Asset Tag................................

Uff to je vse:-|

ok, ten BIOS je dost nestandardny, ale CD mechaniku to vidi takze mechanika vyzera byt OK.
Pravdepodobne je to CD blbe, ja osobne dost pochybujem ze to vobec je original. Blyskave su aj falzifikaty.

Mozes ako som uz pisal skusit este v bootmenu (F12) tu volbu "7. boot to utility partition", a pozriet sa ci tam nie je nejake recovery (potom nebudes potrebovat ziadne CD Windowsov).

Alebo mozes aj este skontrolovat v tom setupe co si sem opisala - prejdi sipkami na "boot sequence" a stlac enter. Tam budes mat poradie bootovania (ze z coho sa sksua startovat ako prve, co ako druhe atd.) Skontroluj ze v tom poradi bootovania je aj CDROM alebo CD reader apod. prip. nejako (sipky, enter, klavesy +, - vpravo) zmen poradie tak aby CDROm bola na zaciatku, potom ale bude treba nastavenia ulozit (to tam niekde budes mat ako "save & exit", mozno dole v popise klaves mas ze na to je nejaka klavesa napr. F10 apod). Ak nastavis CDROM ako prvu a ulozis to (po dlasom restarte bude v tych nastaveniach CDROM ako prva) tak to automaticky bude skusat bootovat najprv z CD. Ak to ani potom nenabootuje z CD tak je to CD nanic.

Na BOOT Sequence zmáčkni ENTER a vyjedou ti další možnosti, musíš to nastavit tak, aby jako první v sekvenci byla IDE CDROM a jako druhá Hard Drive. Opustíš BIOS s uložením (Save settings and Exit). Pokud to i potom nezobrazí zprávu "Libovolnou klávesou spustíte systém z disku CD", je zřejmě špatná CD mechanika.

edit: sakra pozdě, MM mě předběhl :-)

... este pises ze mas aj vypalovacku, ta je zapojena kam? Su v tom PC dve CD mechaniky? Lebo ten BIOS vidi len jednu mechaniku. Tu druhu mechaniku tam niekto zapajal dodatocne? Skus jednu z nich odpojit, nechaj tam len povodnu mechaniku a skus CD v nej. Je mozne ze tu druhu mechaniku nejaky pako blbo zapojil / blbo najumproval a robi to problem pre obe mechaniky.

este pises ze mas aj vypalovacku, ta je zapojena kam? Su v tom PC dve CD mechaniky? Lebo ten BIOS vidi len jednu mechaniku.

pravda, co když jsou obě naswitchované shodně a hádají se? Tohle se mi už jednou stalo. Koukni se zezadu na ty mechaniky, je tam takový malý čudlík, který se dá přepojit do tří pozic. Pozice jsou označené MA, SL a CS. Přepoj je tak, aby na jedné mechanice byl čudlík v poloze MA a na druhé v poloze SL.

sluníčko, jsi jeden z nejvtipnějších tvorů co jsem letos potkal.
kdybys někdy v životě instalovalo windows, vědělo bys že nemusíš poškozovat žádný obal cd ani vzhled nálepky - stačí prostě kód nálepky opsat a tím tuto licenci uděláš bezcennou.
takže 2 otázky:
jaktože ti údajně vypršela licence windows? windows ničím takovým netrpí kromě vývojových verzí - ale ty nikdy nemůžeš koupit.
a druhá diskrétní: cd s aktivovanou/bezcennou verzí windows má cenu 10-50kč - záleží na míře lenosti vrchního instalátora. za kolik jsi bezcennou aktivovanou verzi na aukru koupilo?

Hezky den ,vsem, vam moc a moc dekuji za rady , kolem 22hodiny se mi konecne podarila spustit instalace noveho Windows, ale po jejim dokonceni, jsem zirala jako blazen, jak to vypada:-? je to jako by to nekdo kreslil pastelkama]:( vsecko je obrovsky a chybi tam spousta ovladacu, nejde zvuk no proste hruza. jde stim neco delat?? :.(

HIHI... Rozkosne zoufala...

Pripomina mi to kdyz jsem pritelkyni naucil ze kdyz na www.centrum.cz zada do vyhladavani naky text a zmacne ENTER, tak se ji objevej vsechny stranky kde se to nachazi... To bylo radosti a prekvapeni... (PS: pred tim 3mesice jen tak klikala do FF na ruzne odkazy...)

Nevim, ale prijde mi hezke, kdyz chlap zaucuje zenskou do "taju PC"... Az mam chut sednout do auta a zajet k te pani a vsechno ji tam nainstalovat... :-)

Bude to pro ni tezky orisek, ale zatim se ji vede celkem dobre... JEN TAK DALE... ;-)

:))Fan.thomas dekuju, to je od vas mile. verte ze jsem tady z toho uz hodne nestastna, a za to kdyby jste prijel bych Vam byla moc vdecna, ale jsem hoodne daleko, neziji uz par let v CR.
A to ze se mi tu snazi panove pomoct hodne ocenuji, je mi jasny ze u svych PC krouti hlavami a rikaji si ,Boze ,ta je blba, ale presto se snazi mi pomoct, je fajn ze neco takoveho jako je tahle poradne je.:-)

Skusala si to "7. Boot to Utility Prtition"? Nie je tam nejake recovery? Ak tam bude nejake recovery a pouzijes to tak nebudes musiet instalovat ziadne ovladace, vyrobca to uz predinstaloval. Plati samozrejme len ak to recovery tam este je (ak to niekto predtym nezrusil).

Tak zo toho nic, recovery tam neni, smola.

Budes potrebovat stiahnut a nainstalovat tie ovladace, najprv si poriadne pozri na tom PC niekde na nom musi byt napisany presny typ, Dell nejake pismena a cisla. Podla toho potom na strankach dell najdes ovladace, stiahnes, nejak ich budes musiet dostat na to PC (napr. kupit USB stick za 100Kcs) a na tom Dell PC ich potom nainstalovat.

Nie.

urcite mas "Dell OptiPlex GX260"?

tahas:
1. ovladac pre chipset (sekcia chipset)

2. sekcia video - tahas len to u coho je napisane slovo "driver". problem je ze to tam je pre 3 rozne videokarty a nevies ktoru z nich mas v tvojom PC (da sa zistit programom everest home), ale kasli na zistovania, v sekcii video skus najprv ten "intel driver" z 26.7.2006 - ten je novsi. A pozeraj sa do: pravy klik na tento pocitac - spravovat - spravca zariadeni ze u coho mas este zlte vykricniky. Ak tam stale budes mat vykricnik u nejakeho video adaptera tak nainstalit aj "ATI driver", ten novsi (podla datumu).

3. sietova karta (sekcia sít), tam je toho zas pre vsetky prdele. zaujima ta len to u coho je napisane slovo driver. Stiahni aj "intel driver" (ten novsi), aj "3com driver" a nainstaluj obe.

4. sekcia Audio - analog devices driver.

To by malo byt vsetko, myslim ze nic viac nepotrebujes.

P.S. potom si este nastav v pravy klik na plochu - vlastnosti ze aku chces mat plochu (pozadie a blbinky, mozes nastavit aj styl - windows klasicky potom to nebude omalovanka), a hlavne na poslednej zalozke nastavit nejake normalne rozlisenie, podla toho aky mas monitor. Ak nevies tak sa pozries na monitore ze co je na nom napisane (znacka/typ) a najdes si na www.google.com ze ake ma rozlisenie.

A Windows treba zvycajne aktivovat (vyskakuje ti vpravo dole bublina ze aktivovat?).

Az nainstalujes siet a ineternet na tom PC, tak sa to pokus aktivovat (kliknes na bublinu). Ak neprejde aktivacia cez internet tak bude treba tam kliknut ze aktivovat telefonicky a v telefone tvrdit co ja viem ze ten Win bol furt pre ten PC a ze sa len pokazila zakl.doska a bola menena apod :-D. Ak to nezaktivujes tak o 30dni nemas Windows.
Nabuduce Windows sa nekupuje odruky, je to zakazane v EULA. K tvojmu dell PC by si mozno priamo od Dell mohla zohnat oficialne recovery CD, bolo by to potom 100% legalne a mozno aj lacnejsie jak aukro a nemusela by si sa drbat s ovladacmi.

Na tom PC jsem se dokazala prihlasit na internet a tu aktualizaci uz jsem udelala vcera.
Me tu prave rekly ze uz Windows nesezenu ,ze uz jen Vistu. :-( Tak ja se jdu prepojit na ten velky PC a zkusim to vsecko stahnout a snad to pujde.

ked to zaktivujes cez internet, tak ze prestane vyskakovat ta bublina ze "mate 30dni do aktivacie"

... a tady zjistí, že ta Wokna už před ní někdo aktivoval NEBO že jsou to vyblokované OEM číslo nějakého velkého výrobce...

Pro tazatelku: na aukru se windows nenakupují! Je to mimochodem nelegální.

Dobry den ,vsem kteri mi tu dva dny radili a pomohli s mym problemem.
Vsem vam chci moc a moc podekovat, hlavne panu MM za jeho trpelivost a cenne rady.
Pocitac uz mam v poradku , vse funguje a vypada tak jako driv. Jeste jednou dekuji za ochotu a tuto poradnu si ukladám do oblibenych polozek. ;-)
Mejte se hezke a preji vam pekne leto. :-)

doufam ze uz nikdy nebudu muset Windows instalovat, nevedela jsem kde si ho mam koupit proto to Aukro, jsem mimo CR ,takze to mam vse malicko slozitejsi a tady uz maji jen Vistu.
Ahojky