Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Výměna větráku ve zdroji

Zdravím,

jak již předmět napovídá, chystám se vyměnit větrák ve zdroji, kvůli skutečně šílenému hluku, které se často promění v kvílení, když se zdroj rozhodne trochu přisolit otáčky. Jedná se o starý PC, proto zdroj vyměňovat nebudu. Větrák si vyměním, přeletovat dva kablíky není problém, ale řeším, jaký větrák by tam měl přijít.

Aktuálně tam je DC Brushless FAN DFS802512M 12V 1.4W
- 80x80x25mm
- maximální otáčky za minutu: 2500
- maximální průtok vzduchu 28 CFM
- 28 dB (ve skutečnosti asi 35)

Pomohl by mi někdo se správnou volbou nového větráku? Koukal jsem na Alze v sekci větráků do skříní - nic jako do zdrojů nevedou, ale předpokládám, že v tom rozdíl příliš nebude a je jen zapotřebí vybrat dle správných parametrů.
Děkuji

Ten, který tam mám bude mít dle mě už vyběhané ložisko. Přeci jen, točí se docela často od zimy 2006.
Zdroj má 350W, je to takový kancelářský brak, deska je PackardBell ECS Rio3 Rc415ST-PM. Na office, mail a občas film mi stačí (notebook mi pořád překáží na stole, tak používám desktop). Jde mi o to, jestli větrák s výrobcem udávanými otáčkami např. 2200 oproti 2500 bude mít zásadní vliv, když má ve výsledku větší průtok vzduchu. Koukal jsem na tento https://www.alza.cz/noctua-nf-a8-pwm-d2305323.htm

Nevím, co jsem měl za větrák v předchozím PC, musel bych mrknout, ale ten si jen tak ševelil. Občas přidal, ale většinu času bylo relativně ticho. Mě nevadí, že ho uslyším, ale tenhle je jak vysavač, fakt hučí dost a ruší. Když vlezu do chodby a zavřu dveře, tak zřetelně slyším, že je PC zapnutý. Takže bych jen chtěl zbavit se toho extrému. Že nebude úplně potichu chápu a neřeším to.

Neuniká. Za nový zdroj bych dal podstatně víc. Já nepotřebuji nic zásadního měnit, ten stroj funguje a na základní práci stačí. Usoudil jsem, že mi postačí jen ten větrák. Jestli pak vydrží celý PC ještě rok, méně nebo více, je věc druhá, ale teď hlavně chci, abych to vydržel já. Nejlevnější = rychlá likvidace, aspoň podle mě.
Snad není jen jeden větrák na světě, který v tom zdroji může být.

Tak na tom, co tam mám není značka Akasa, ale nějaký čínský název společnosti. Asi s odstupem času prodělal i výrobce změny názvu firmy, ale parametrově je stejný. Ten Nejlevnější na Alze bude asi s hlučností podobně a jak bylo řečeno, nepotřebuji, aby mi to shořelo.
Teď tedy nevím. Jde navíc o to, že ta Akasa za 55 Kč může být stejně hlučná, ale také nemusí, protože nebude opotřebené ložisko.

- Tak zvol nejaky jiny s mensi hodnotou "dB" a ~ stejnym prutokem (m3/min) vzduchu.
- Nekteré maji jinak provedeny lopatky, sklon, loziska (tzv Hydraulic Bearing) etc kde jde dosahnout stejnych vysledku bez nasledku na hlucnost.
* Jinak budes potrebovat vic jak 2 dratky jestli chces i menit rpm.

To je to, k čemu jsem se chtěl dobrat, jestli mi stačí zvolit např jen podle napětí, rozměru a průtoku vzduchu. Samozřejmě, co se stane po několika hodinách provozu mi nikdo neřekne a ani neodhadne.

Ten, co je tam teď má jen napájecí drátky, tzn. žlutý chybí. Přesto zdroj reguluje otáčky sám zjevně napětím - pouze, když je přehřátý, tak osolí ventilátor úplně na maximum, podle mě více jak 2500 RPM. Ovšem může to být větrák na CPU ten, který při zvýšení teploty začne podstatně víc hlučet.

- Uvnitr je ten samej co je v PC bedne, "ve zdroji" ti bude stacit jen 2x PIN (cerny/cerveny), staci kdyz tam das jakykoliv 12V stejné velikosti.
- Hlavne pred manipulaci pockej az se poradne vybije, jinak ti ty kondiky urvou ruky :x:.
* Na co si davej pozor, je i smer proudeni, ten FAN ma zpravidla na boku takouvou "sipku" ktera znazornuje smer vyfuku.

TiP ~ NOCTUA NF-A8 PWM
* O proti tomu co mas ted je podstatne tisi ( 30dB → 17,7dB) ale i vykonejsi (28 CFM → 33CFM)

Maximální rychlost  → 2 200 ot/min
Maximální hlučnost  → 17,7 dB
Průtok vzduchu  → 32,55 CFM (55,3 m3/h)

Ok, děkuji. Budu na to dbát. Jinak, měl jste pravdu s tou regulací, zdroj jede nejspíš pořád stejně a akorát větrák na CPU má občas slabé chvilky ;-)

Jen takový dotaz. Čistě teoreticky, vyčetl jsem to na jiném vlákně s podobným dotazem. Byl by problém ten větrák zapojit na MB místo do zdroje s tím, že bych v BIOSu nastavil nejvyšší možné otáčky?

- Zdroj je k PC pripojen jen jako napajeci block, pochybuji ze jde otacky ridit pres zakladni desku (BIOS).
* Jedine ze by na to mel ten zdroj nejaky vlastni "micro-controler" , ale i tak by ho ridil interne dle svych namerenych teplot, pochybuji ze by vyrobci nechali PC menit dané parametry strategie chlazeni nebo neco jiného.

Já bych to nedělal. Možné to je, fungovat to také bude, akorát bios o teplotě ve zdroji nic neví. Navíc tím budete mít jedno vedení, které když nezapojíte, nebo vytrhnete, tak je problém.
Pokud potřebujete plné otáčky, napojte ho na libovolnou 12V větev (interně ve zdroji). Na to neni potřeba žádná regulace.

To je potřeba zjistit, protože když tam dáte normální a byl tam s vlastní regulací, tak vám poběží na plný otáčky. Ale to jsem viděl naposledy v 15 let starém PC.

Na regulaci je modrý drát. Žlutý je jen zpětná vazba pro regulátor otáček, ale může se regulovat přímo na teplotu, nemusí se na to jít přes otáčky. Taky může mít predikci poduchové veličiny, když se bere větší proud, tak preventivně přidá. Jeden takový zdroj mám (ne PC), přidává okamžitě při zatížení, nečeká na oteplení.

Jinak ještě mě napadá, je to sice málo pravděpodobné, ale je teoretická možnost, že když vyberete nevhodný větrák, že tu regulaci rozhodíte. Přičemž nevhodný by mohl být větrák s výrazně větším průtokem, který by způsobil, že se regulovaná soustava bude chovat jinak (bude mít rychlejší odezvu na akční zásah) a rozkmitá se (tedy větrák bude periodicky přidávat a zpomalovat třeba dvakrát za minutu, což se poslouchá snad hůř než kdyby běžel trvale naplno). Ale pochybuju, že je ta regulace tak sofistikovaná, aby to nastalo.

Proč by měl být do zdroje nějaký extra. Máte pravdu, větráky do skříní vyhoví. Hlavní jsou ty kubické stopy za minutu (CFM), i když tím jsou do značné míry dané otáčky. A těmi zase hluk, protože věšnina hluku u nového větráku neni z ložiska, ale z lopatek.
S cenou bych to nepřeháněl, vystačí i ten nejlevnější za 55 korun (https://www.gme.cz/ventilator-sunon-ee80251s1-a99) i když ten zrovna skladem neni. A až za dva roky odejde (dřív to nebude spíš pozdějc), tak se znova vymění.
Když už budete mít otevřený zdroj, je dobré z něj vyfoukat nebo vyčistit prach.

Děkuji všem za reakce. Jen k těm posledním. Do desky jsem ho chtěl zapojit, protože nebudu muset uřezávat kabliky. Zjistil jsem, že ventilátor ve zdroji je trochu upravený a má jen napájecí vodiče. Stejně tak na desce zdroje jsou dva výstupy pro větráky FAN0 a FAN1 po dvou pinech. Někdo už si s tím hrál, protože ventilátor je teď zapojený na FAN1 nikoliv na piny, ale jsou tam přímo kabliky naletovane.
Udělám to tak, ze nechám na zdroji kabliky jak jsou, odstřihnu je někde v půlce a spojim je s těmi od nového vetraku buď svorkami nebo sletuji. Je to ok?

Pardon, píši z mobilu a odstavce tak moc neřeším.

To jsem psal výše, ze bych 3pin bodnul do desky a nic neřešil, ale nějak ten nápad neobstál podle ostatních

- A jak ta zakladni deska bude cist hodnoty teplot na tom zdroji, pres co ?
- Jestli si to ten zdroj ridi sam, tak mu staci i ty dva dratky, regulator napeti pro FAN ve zdroji uz si to vyresi (na prikonu) podle sebe.
- Byt tebou, necham to na tom zdroji on uz si ho spusti sam podle potreby. Nic na desku zdroje pajet nemusis, musis tam nekde mit [2xPIN] pro FAN kam zapojis "cerny" (modry) + "cerveny" dratek. (osobne bych po zapajeni na desce na spoje kapl pistoli isolant, ale neni podminkou).

To byla reakce na Lukase. Krapet jsme se nepochopili. Nic by se neregulovalo. Větrák by se nastavil na maximum a tot vše. Ten zdroj to stejně neřeší, porad to hučí stejně. Ale napojím ho samo do zdroje, s tou MB to byla spíš úvaha. Zdroj by měl být samostatně funkční.

To jsem psal výše. Někdo se v tom asi hrabal, protože piny, kam je teď větrák zapojený jsou fuč a dráty jsou rovnou naletovane na desku - to je FAN1. Pak je tam FAN0 a tam normálně ty piny jsou. Můžu ho tam zapojit a ten starý jenom odstřihnout/odletovat?

P.S. Líbí se mi archaicky napsano slovo "isolant" se s ;-) Také to používám.

XoXoChanel žije ve Francii. Až se divím, že mateřský jazyk ještě nezapomněl a píše srozumitelně a k věci.
Omlouvám se, ale trochu na mě dolehla nostalgie, když jsme se učili, jestli je správně slovo "president" nebo "prezident"
"Ředitel" nebo "řiditel" Ani učitelé neměli v té době jednotný názor.
Dej vědět, jak jsi dopadl, hodně štěstí :-)

Vývoj situace je takový, že jsem pořídil Arctic F8 rev.2 a zjistil, že je to 4pin. Mezi tím jsem rozebral zdroj, abych zjistil současný stav a v aktuálním ventilátoru při otáčení rukou něco drhne - patrně ložisko, ale nevím, jaký typ tam je a zároveň vyluzuje zvuk šumění. Shledal jsem, že bohatě postačí, když vyměním větrák za ten samý, protože ten nový podle mě tak neúnosně hučet nebude. F8 jsem tedy hned vrátil a objednal ten stejný.
Pak sem přiložím fotky zdroje a konektoru větráku a uvítám nějaké nápady na zapojení. Napadlo mě také více variant, tak aspoň rád uvidím názor ostatních.

- Tak tak.
- Cerveny je obecne v elektronice (i kdyz na nem v PC muzeme videt i +5 nebo +12V) jako kladny pol. Zbytek at "cernej" nebo "modrej" je GND (ground) a "zluty" slouzi ke prijmani "signalu" , at snimani otacek, nebo teplot.
PS: Zlutej 12V ma mozna tak jen intelacky Stock_FAN :-D protoze pouziva 4_Wire fans, 3_Wire to maji jinak, v kazdém pripade zluty nikde az na ATX_MOLEX 12/5V nikde neni a PWM ma treba modrém.
"Zdroj" neni "PC deska" a FAN zapojujes do zdroje tak se drz toho jak se to pouziva obecne v elektronice (v tom zdroji to mas vyznacené) , ve zdroji (coz neni zadny 4_wire nebo molex) je : "Cerveny" → "+" a "Cerny → (GND/ground)"

Ten žlutý kábl tam není, tak zdroj nemůže hýbat otáčkami, protože je nezná, ne?

.
- Treba to ridi podle vstupniho napeti. Kdyz vysle 5V nebude mit stejné otacky jako byl na 12V nepotrebuje vedet kolik je tam rpm.
.

Asi se nechytám s tím GND

.
- To je ten druhej nez ten cervenej. Trochu iniciativity jsou to jen 2 dratky proboha, vam ty dratky a zkusto bez pajeni jenom tuknout a uvidis.

Tak jako profík nejsem, no. Ale říkám, barvy ještě rozeznám a ten čistě manuální úkon jako výměnu a zapojení dovedu. Vypínač na stěně si taky vyměním ;-) Sám jste psal, ze to zbarvení by mohlo být jednotné. Uvidím, až budu mít větrák doma, jak to půjde nejlépe udělat a kdyžtak napíšu. Maximálně mi zůstane větrák za 50 Kč, no :)

Vím, byl ale na cenu sestavy az moc drahý. Akasa je za 50 Kč.
Tím zapojenim jsem myslel způsob zapojení. Mohu to přeletovat, ale to se mi nechce. Pak je možnost ustřihnout u větráku koncovku, na desce zdroje také nechat dráty a spajet je. Problém je, ze nemám pájku ani trafo ani mikro (shořela). Napadlo mě koupit v elektru piny, nablastit je na dráty k větráku na zdroji a zapojit do zásuvky větráku, tak, aby byl event ještě použitelný, když zdroj shoří.

Ještě se tu pro pořádek věci zeptám, neboť to tu padlo nezávisle asi 3x:

Když je ve zdroji větrák zapojený způsobem, že jsou pouze naletované napájecí kabely, tedy černý a červený a žlutý je úplně odletovaný i z větráku, takže by vlastně měly být otáčky konstantní a zároveň největší podle napětí (12V = 2500rpm). Když bych si to teoreticky ulehčil tím, že bych větrák zapojil do 3pin na MB a v BIOSu zakázal možnost věnit otáčkypodle teploty, byl by to problém? Nikdo nikdy nebude ten zdroj dávat jinam, anebo dávat jinou desku. PC je starý, na desce nafouklý jeden kondenzátor - moc mu už nedávám, ale dokud nějak funguje, chci ho používat a zároveň s ním neztrácet čas.

Nějak nechápu, co řešíš? Co když ve zdroji je teplotní dioda, a elektronika zdroje reguluje otáčky zdroje napětím (protože tu elektroniku zajímá informace z teplotní diody, ne otáčky větrníku)?
Zapoj červený a černý a neřeš to - výrobce asi věděl, co a proč dělá (horší to nebude)…

Nastal onen čas, větrák doputoval, je vyměněn. Co se zapojení týče, tak jsem se rozhodl ze zdroje nic neodletovávat. Starý jsem odstřihl a napadlo mě odletovat kábly z nového a naletovat tam ty nové. Problém je, že já a letování, to nejde dohromady. Neumím udělat takový ten krásně lesklý, subtilní spoj, aby kolem bylo čisto a byla jistota, že bude fungovat. Navíc ani nemám ideální vybavení. Mám ale známého elektrotechnika.

Můj dotaz nyní: U nového větráku jsem nechal 3pinovou zásuvku, kábly na zdroji očistil smotal a s veškerou jemností a precizností zasunul do zásuvky. Kablíky drží, z druhé strany je vidět, že se opravdu protáhly. Pro jistotu jsem je zajistil malou kapkou z tavící pistole. Je to v pohodě? :-) Trochu se teď bojím, abych tu po svém blastění nespustil horlivou diskuzi, že jsem vůl a jak jsem to boha napojil, ale názory vyslechnu, foto na přání přiložím (teď mi to lenost nedovolí).

A funguje ? Jestli ano, tak to dal neres.
Jestli drzi bezpecnene v PINs tak neni co resit.

Neumím udělat takový ten krásně lesklý,

- Musis to 2-3s pridrzet, ona se ti pak udela takova ta pekna spicka, asi to chce jen praxi, pouzit spravnou davku cinu, spravnou pajku tak jak jeji W :-)
- Jak to vypada, neni tak dulezité. Hlavne aby to drzelo a aby nedochazelo k moznému odpojeni, skratu tedy i (definitnimu) poskozeni samotného zarizeni.
* Zrovna dnes jsem pajel nozky (PCB/ shields ) na NANO a taky se mi to moc nepovedlo, asi se mi moc trepala ruka, neni za co se stydet, "aspect" , dokud neni nebezpecny nevadi. :

[86460-ar-png]

A to ti to tam jen tak volně plandá? Vždyť se ti to může zamotat do větráku, v lepším případě to bude dělat rambajz, v horším se to rozpojí, nebo to ten větrák zašprajcne. A kabel volně položený na chladiči taky není dobrej nápad, chladič je horký, izolace na kabelu se taví.
Fakt se raději nauč s pájkou.

Tak známý se mi vymlouvá, že nemá čas a takovou blbost ať si udělám sám :D
No uvidím, jastli to takhle vydrží (viz foto). Drátky drží jako prřbité. Zdruhe strany konektoru je vidět, ze oba svazky drátku prolezli jako když by byly PIN. Chtěl jsem to vyfotit, ale nezaostrim to, tak aspoň tak. Dám vědět, jestli to neshoří a bude fungovat.

Nevím, při kolika stupních se taví plastová náplň v pistoli, ale horko ve zdroji snad dlouhodobě přežije.

Tak je zpátky původní, přes svorkovnici a tím to pro mě končí. Vzhledem k tomu, ze jsem na desce objevil nafoukly kondik, zkontroloval, jestli neteče a pevně drží, tak teď PC nebootuje a neproběhne ani post. Pipak se neozve. Nevim, o co jde, ale asi je to konec toho stroje. Díky všem za ochotu a příspěvky. Aspoň vim, co je GND a mam příručku na letování.

Měl bych tu takový netradiční dotaz. Neměl by někdo nevyužitý kancelářský zdroj a za levno by se ho zbavil? Teď mám 350W, účinnost nevím - není uvedena. Zkrátka, aby moc nehlučel. Vzal bych i nějaký bazar, ale tam nevím, co si přesně ohlídat. Nevím např. jaké značky nebrat a které jsou v pohodě, tak jsem si říkal, že tady bych možná uspěl lépe. Nevím, jestli je lepší, aby měl 120mm větrák. Takový by byl určitě tišší, ale také dražší. Ve starém PC mám nějaký Forton, je sice jen 250W, ale za to jen tak ševelí.