Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Po vypnutí pc zůstane monitor zapnutý

Zdravím, mám připojený k PC monitor přes HDMI problém je že když vypnu počítač monitor zůstane zapnutý a svítí s nápisem "cable not connected" a musím ho vypnout ručně. Na internetu jsem nic nenašel ani v biosu takové nastavení asi není, neví někdo čím to je? (Karta GTX 1060, monitor Acer G245HQ..
Možná zkusit jiný kabel?

Normální to není. Monitor by měl po nějaké době přejít do stand-by/sleepu. Pokud mu tam hodinu visí hláška "not connected" či "no signal", je něco zhnilého ve státě dánském. Mrknul bych do menu monclu, jestli tam není volba pro uspání bez přítomnosti signálu.

Mám stejný problém, monitor po vypnutí PC nepřejde do stand-by režimu, připojen je přes HDMI kabel, po monitoru po vypnutí PC putuje obrázek, že hledá HDMI kabel, dělá to od té doby, co jsem ho připojil (se stejným kabelem) na jiné PC (Dell Optiplex 3010), s předchozím PC to bylo OK, monitor po vypnutí PC přešel normálně hned do stand-by režimu. Konektory jsou zasunuté OK, i jsem je zkoušel prohodit mezi PC a monitorem (obrátit kabel), nepomohlo to. Má někdo řešení?

[20230812-092548.jpg]

[20230812-092558.jpg]

vyzkoušet jiný hdmi kabel.
taky může být problém v klasicky odbyté domácí instalaci: bez driveru chipsetu může chybět podpora uspávacích režimů základní desky.
přesný typ pc není známý, jde nejspíš o zastaralou řadu s neznámými dalšími konektory (jiným možným řešením může být vga kabel).

což je nesmyslný postup. hodí se jen pro update, ne pro první instalaci.

první ze všeho se instaluje chipset driver, ať základní deska správně detekuje periferie a jejich režimy.
teprve potom (a ideálně po resetu) se instalují jakékoli další periferie - síťovka, grafika, zvukovka.
ono si to má po restartech sednout, ale kdo ví co to doinstalovalo - předpokládám že na tom šrotu už není w10 od výrobce podporován a mohly tam zůstat jen ms ovladače.

když nemáš vga kabel, tak si u známých pučíš. když to bude lepší, koupíš jim nový.

Takže bys tedy doporučil po čisté instalaci Win10 nainstalovat ovladač čipsetu manuálně a pak restartovat?

S tím VGA kabelem by byl problém, že nepřenáší audio signál a musel bych tedy ještě dalším kabelem propojovat monitor s audiovýstupem z PC, mám monitor s reprákem a dalšímu kabelu bych se také rád vyhnul, proto jsem vždy používal HDMI kabel, protože přenáší i audio signál. Monitor je Samsung SyncMaster F2380M produkt.

Odpoj počítač od elektriky. Dělá to dál nebo to po chvíli přestane?

Mělo by to přestat. Jen vypnutím počítače Dell zůstane na grafické kartě zbytkový signál, monitor neví, co s tím.

Když to nepřestane, je to jiná chyba.

Nevieme, aké voľny v nastaveniach ten monitor má - to si musíš sám preveriť. Ale pokiaľ chceš, aby sa ti monitor vypínal cez HDMI - musíš mať v ňom voľbu HDMI CEC (HDMI - Consumer Electronics Control) aktívnu. Samozrejme - obojsmerný HDMI kábel (ten totiž oznamuje stav monitoru zdroju).
Prípadne hľadaj výraz Auto Power Off.

Našel jsem doma VGA kabel v krabici od monitoru, takže mohu potvrdit, že s ním po vypnutí PC přechází monitor do stand-by režimu OK. Ale nechci se s tím smířit, raději bych používal HDMI, aby přenášel digitální signál místo analogového a hlavně i zvuk. Koukal jsem na kabel, je na něm napsáno HIGH SPEED HDMI CABLE, to by měla být dle informací z internetu verze HDMI 1.3, myslíte, že novější verze HDMI kabelu 2.0 nebo 2.1 by to vyřešila?
odliste-ruzne-verze-hdmi

po vypnutí PC cca půl minuty hledá monitor kabel na všech třech portech (DVI VGA HDMI), po půl minutě už ho pak hledá jen na HDMI jako předtím.

Hledání "půl minuty" je v pořádku, ale ty píšeš, že na HDMI to hledá pořád, ikdyž je kabel z grafické karty vyndaný ven. Když to teda dělá pořád, ikdyž je to odpojené od PC, jak to může souviset s PC?

stačí to vypnout tlačítkem na monitoru

Aneb osvedčená metoda, která vyžaduje jen gesto natahnuti ruky, pro některé uživatele pravděpodobně neakceptovatelné.
(VGA uspí monitor protože podporuje DDC, normální monitor by se měl pri abstenci signálu uspát automaticky sám).

PS: Nevím jestli by to fungovalo, ale zkus zapojit VGA + HDMI a zvol jako primary HDMI, VGA ti bude sloužit jen jako vypínač jestli bude v multi-vportu, kde monitor chekuje signál jinych portu i pri zvoleném HDMI.

Zkusit to může, ale bude tam muset mít "Auto" nastavené na vstupy a tim pádem ten monitor bude mít signál na tom DDC2B pro HDMI, takže se tejně neuspí, ikdyž na VGA ten signál nebude.

Stejně je zvláštní, že to ten monitor dělá ikdyž není připojen k žádnému počítači. Akorát, když ho připojí k jinému počítači než běžně používá, tak to dělat přestane.

Měl jsem stejný problém, po vypnutí PC se zobrazoval na monitoru No imput signal a monitor jsme musel vypínat manuálně. Změnil jsem HDMI kabel za originál od monitoru a přestalo to. Snad pomůže moje zkušenost.

Zkoušel jsem 4 HDMI kabely, je to stále stejné, i HDMI 1,4, i HDMI 2,0, ..., žádná změna k lepšímu. Zkusil jsem i nový monitor Samsung, nepomohlo to. Chyba musí být v základní desce PC nebo v jejím HDMI portu, protože jiné dva PC mi ten monitor při vypnutí normálně vypnou HDMI kabelem.

ok, ale chce to napsat. tys vždycky zmínil jen hdmi1.3, měl jsem za to, že používáš jeden kabel dokola.

podle nadpisu vypínáš pc (tupé win10/11 se jen uspávají a podle nálady se mohou náhodně probouzet) a monitor ti to neuspí.
můžeš zkusit:
- zakázat příliš vychytralé uspávání, u stoláků stejně nemá smysl: powercfg -h off
- vypínat pc s monitorem přes "master" prodlužovačku. pc stojí nějaké prachy, takže jestli doteď nemáš prodlužovačku s přepěťovou ochranou, stejně její nákup plánuješ.

gtx1060 ma vice digi vystupu, zkousel jsi?
ale jestli ma dp, to se ti spis nebude libit, prevod dp-hdmi podle me neprenasi audio.

jinak s neuspavanim jako u tve instalace jsem se jeste nesetkal.
zkus do pc vrazit jiny ssd a cvicne na nej fouknout windows, tentokrat i s ovladaci, jestli se bude chovat normalne.