Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jde a jak stáhnout a vypálit na DVD disk OS W8.1 a ovladače z funkčního NB?

Potřeboval bych, ze svého NB, stáhnout a vypálit na DVD disk OS a ovladače, pro případ nové instalace, v případě poškození HDD. OS včetně ovladačů byl instalován do mého NB přímo výrobcem, přístupové heslo k OS nemám. Jedná se o NB ASUS X550C s OS W8.1.
Dotaz:
1. Jde a jakým způsobem stáhnout z funkčního NB OS W8.1 a jak a jakou formou jej vypálit, jako instalační DVD?
2. Kde a jak zjistit přístupové heslo, pro jeho případnou novou instalaci na nový HDD?
3. Kde najít a jak stáhnout z NB potřebné ovladače a jak je rovněž vypálit na DVD, aby je nebylo nutno pak dodatečně stahovat od výrobce ?
Opravoval jsem nyní, pro vnoučata, starší NB ASUS X54L, s poškozeným HDD, který jsem vyměnil a měl jsem problém se sehnáním OS W7 a ovladačů k tomuto NB.
Nyní, z tohoto důvodu, pro případ podobné nutné výměny HDD u svého NB, bych si chtěl tyto "potřebnosti" zajistit předem, abych toto vše nemusel pak pracně shánět a zjišťovat.
Omlouvám se, možná jde o otázku triviální, ale zatím jsem toto nepotřeboval a tak potřebuji poradit. A vzhledem k tomu, že nejsem žádný "ajťák", prosím trochu "polopaticky". :-D Díky za odpovědi.

Na skrytém oddílu máš pravděpodobně instalační soubory ve formátu ISO včetně ovladačů. Tím začni. Heslo nepotřebuješ. Jinak je samozřejmě praktické si čas od času udělat obraz aktuální instalace, tedy disku, na externí HD.

Při 1. spuštění NB to obvykle požádá o vytvoření obrazu na DVD. Možná se to dá udělat i později. Také existuje sada ADK pro sejmutí kompletního obrazu systému a jeho instalaci na jiný HW.

Nejjednodušší je po instalaci a konfiguraci OS udělat standardní image na externí médium (Acronis True Image, EaseUs Todo Backup, Aomei Backuper, …).

Export driverů:
pnputil -export-driver * D:\DRIVERSX

nebo (včetně předkompilované instalační informace):
Dism /Online /Export-Driver /Destination:D:\DRIVERSP

Dobry Den

pro případ nové instalace, v případě poškození HDD.

- Tak nez se to stane, si ten disk naklonuj i s "recovery partition", kde je ulozena tovarni instalacka.

[Alternativni reseni]. (pro tovarni nastaveni)
- Pro tvuj model NTB, bych ti doporucil zkusit pouzit i tzv "Backtracker" primo od vyrobce tvého NTB Asus, ktery ti pres jednoduchého pruvodce pomuze tento obraz (Factory Image) vytvorit..
* Vytvoreni "recovery-image" muze trvat nejakou chvili, klidne az jednu hodinu.

- Jestli jsi OS na tvém notebooku nepreinstaloval, tak do vyhledavace napis jen Asus Backtracker, jelikoz je mozné, ze je jiz nainstalovany.

"Jak mam postupovat ?" : https://www.asus.com/us/support/FAQ/1013622/
Popripadne na stahnuti zde : https://www.asus.com/fr/support/FAQ/1008641/
* Nasledovne jen z vytvoreného USB dle potreby nabootujes -> zvolis "tvuj jazyk" -> odkliknes "tovarni nstaveni"..
[86969-factory-recovery-png]

přístupové heslo k OS nemám

jestli jsi nebo nejsi správce poznáš hned: můžeš instalovat programy. případně by ti neběžely ani výše zmíněné příkazy.

windows mají ve výchozím nastavení zablokovaný účet "administrator". není nutný, uživatelé stejně doma fungují jako správci.
pokud je potřeba, dá se aktivovat - ale za normálního chodu je použitelný jen u profi edic windows. v home bývá dostupný jen v nouzovém režimu.