Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem PC do 33 tisic, vymena

Dobry den komunito,

pred par dny jsem si koupil tuto sestavu na alza.cz

https://www.alza.cz/omen-by-hp-obelisk?dq=5464096

Byl to rychly kup, ale dle meho ten pocitac neni moc dobre sestaven, uz jen kvuli tomu, ze procesor stoupa na vysoke teploty a vykon neni tam moc vysoky jak jsem podle parametru ocekaval.

Proto bych se vas chtel zeptat, zda byste mi prosim poradili komponenty, napriklad na czc/alza, kde bych si za stejne penize poskladal lepsi masinu? Zda by to bylo mozno.
Hraji CSGO, ale chci, aby moje fps nejlepe neklesaly pod 250 FPS. U teto sestavy se mi to obcas deje.

Myslite ze je mozno, za 33tisic slozit lepsi sestavu?

Dekuji mnohokrat!

To cos napsal není ale komplet sestava,no jasný lepší High-End GPU ( s nic moc chlazením,hlučná a nepíše k jakýmu monitoru,na FHD vyhozený prachy oknem nic víc) co si bere 225W a k ní nejlevnější 500W PSU kterej patří do lowendu sestav = v zátěži bude hlučnej,navíc seš hodně mimo rozpočet.

Levná case - 1000 Kč ,periferie - myš / klávesnice co je součástí toho Pc co má takže + ca 1000 Kč

Ten 500GB SSD jenom tj 20GB OS něco na programy,400GB zbejvá a při dnešní velikosti her ca 70GB dá 5 her a pomalu končí s místem,HDD logicky na data nikde nepíše že má Pc jenom na hry a že nic nebude stahovat / ukládat -1000 Kč

OS W10 2890kč (nikde neuvádí že mu stačí nějaká licence z Aukra atd),takže seš na 38665Kč i bez toho HDD jestli umíš počítat a to je krapek rozdíl od toho co psal tazatel .....

Se koukni, jakej je zdroj v tom OMEN, nějakej no-name 500W, zřejmě na stejné úrovni :-). Zároveň bych neřekl, že je tam nějaká 1080ka s čupr dupr chlazením, jelikož na těchto soustavách chtějí vytřískat co nejvíce.

Myš a klávesnice ... k tomu PC to určitě budou nějaký cetky, neboť je v popisu vůbec neuvádí.

S tím ssd jsem to soudil podle toho, že chce hrát CS:GO. Jestli má být PC primárně na hry, tak je lepší koupit SSD 500GB a až poté kdyžtak 1TB na data.

Hlučnost?

Garantovaná účinnost zdroje je 80+%, tudíž dokáže dodat určitě 400W, grafika má max. 225, procesor maximálně 65, tj. nějakej 290. Když k tomu připočteme ostatní věci, tak dejme tomu nějakých 330W v maximálním loadu, což je cajk.

Ale máš pravdu, je to něco přes čáru...

Podstatou/princip těch "chyb" je, že u více jádrových/vláknových CPU, může jedno jádro/vlákno číst co dělá druhé jádro/vlákno. Touto chybou?/vlastností? trpí všechny více jádrové/vláknové CPU (ano, včetně těch v mobilech). Objevené chyby nejsou chyby, ale vyvinuté exploity, jak toho čtení využít. Možnost zneužití je známa od uvedení HT u P4, a za celou dobu se nikdo nepokusil o zneužití, protože vývoj exploitu na tuto chybu není jednoduchý, a vyžaduje vědecký přístup.
S rozvojem mobilních zařízení, se hledal/hledá způsob zvýšení výkonu CPU bez zvyšování napětí. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout je, (řečeno lidově, neodborně a krajně zjednodušeně) ponechávání informací v mezipaměti déle, než je nezbytně nutné. Tím se riziko zneužití zvyšuje. Proto po záplatách došlo ke snížení výkonu. Týká se to, tuším 5ti úsporných CPU pro Pc, jinak výhradně mobilních CPU.
Zkus si odpovědět na následující otázky (já pravdivé odpovědi neznám, i když některé se dost vehementně nabízejí).
Kdo platí vývoj těch exploitů? Kdo poskytl granty univerzitám na jejich vývoj? Proč všichni zkoumají pouze CPU Intel? Proč ta mánie začala, když jeden z hráčů vyklidil pole v oblasti notebooků a nové CPU (přes výrobní potíže Intelu) nepřineslo očekávané výsledky? Je to vůbec krok k bezpečnosti? Když už exploity existují, je pouze otázka času, kdy je někdo zneužije.

Edit: Když čtu o Huawei, tak mě napadá. Co se bude dít, když Huawei nebo Čína začnou jako odvetu vyvíjet tyto exploity pro mobily?

Situace okolo zminenych exploitu je nasledujici:

Exploity se zneuzitelnosti jen pri fyzickem pristupu k PC:

Meltdown - zasazeny pouze procesory Intel

Spektre - zasazeny vsechny zname procesory se spekulativnim vykonavanim kodu vcetne Intel, AMD, a ARM

Exploity s moznou zneuzitelnosti na dalku:
(vyzkumne univerzitni tymy, ktere na chyby prisly tvrdi, ze maji i javascriptovy kod, ktery dokaze zneuzitelnost vyuzit)

Spolier - pouze procesory Intel

Fallout - pouze procesory Intel

RIDL - pouze procesry Intel

Zombieland - pouze procesory Intel

Proc jsou tak moc zneuzitelne jen procesory Intel? Intel to proste se spekulativnim vykonavanim kodu prehnal, za cenu zvyseni vykonu vlastnich procesoru podcenil bezpecnost a proto jeho procesory trpi vsema 6 zatim objevenyma zneuzitelnostma, zatimco AMD jen jednou.

Testoval nekdo procesory AMD? Ano, vyzkumne tymy nenasly zneuzitelnost, AMD potvrdila vlastni testy a zneuzitelnost take nenasla. Navic je velmi pravdepodobne, ze procesory otestoval i Intel, ale vzhledem k tomu, ze zadne kompro na konkurenci nezverejnil, tak take chyby nenasel.

Mohou ze objevit dalsi typy zneuzitelnosti spekulativniho vykonavani kodu? Ano mohou, potencionalne jich pry muze byt az tisic. A ohrozeny mohou byt vsechny procesory, ktere takovy kod vykonavaji. Vzhledem k tomu, ze zatim je zasazen prevazne Intel je docela mozne, ze tomu tak muze byt i nadale, dokud Intel neupravi svuj procesor. Rozhodne se to nestane na 14nm architekture a otazka je, jak to vypada s 10nm od Intelu. Intel sam radeji vec prilis nekomentuje a tak neni jiste, ze problem nebude jeste nejakou dobu pokracovat.

Pro uplnost bych jeste dodal, ze starsi procesory AMD nebyly na nektere chyby testovany a pravdepodobne jsou zneuzitelne ve vice pripadech. Nicmene procesory RyZen jsou az na jednu zneuzitelnost zatim OK. Osobne to teda vidim jako velkou vyhodu soucasnych procesoru od AMD.