Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno rychlost připojení nedosahuje deklarovaných hodnot

zdravim
potřebuju poradit. Ač nejsem uplně IT negramot tak síťovejm věcem moc nerozumim.

Sem na menším městě kde konkurence poskytovatelů není bůh ví jaká, ale na výběr bylo. Vybral jsem ty, kteří slibovali největší rychlost. Takže platím za až 256Mbps... takové rychlosti se připojení opravdu blížilo 230-240mbps. Ovšem jen cca 2-3 dny.

Vlastně mi to ani moc nevadilo tak sem to dýl jak rok nechal bejt, 100mbps bylo dostatečných. Ale když sem jeden den běžel na 2-8 mbps tak sem se naštval a napsal na podporu. Za 15 minut to jak zázrakem běhalo a technik ze mě dělal blbce že kouká kolik zrovna stahuju (90mbps). Tak sem se do něj pustil s tim že platim za 256mbps a že 90 je pořád málo. Pro jistotu svou i chlapíka na podpoře sem odpojil router a linku píchnul rovnou na síťovku na desce - výsledky měření uplně stejné. Lehce pod 100 Mbps.

Technik mi ale tvrdil že jsem na lince která je mnohem rychlejší (údajně se blíží 1Gbps), co mě ale zarazilo je že když se kouknu na stav síťového adaptéru ukazuje mi to rychlost 100mbps (intel r i211) - což by i odpovídalo - download je cca 90-100, upload taky. Odezva výborná. Když to vezmu kolem a kolem tak jsem s připojením spokojen (že je nějakej den horší beru, může se stát a je to spíš výjimečně), ovšem platím o něco víc za rychlost kterou reálně nemám.

Každopádně technika sem objednal a prej si to přijede přeměřit na svym pc. Pořád mi to ale nedá spát... jsem blbec já, nebo mě jen poskytovatel balamutí?? Proč mi adaptér ukazuje rychlost 100mb/s když mi technik tvrdí že jsem na rychlejší lince?

Pokud vám síťová karta běží jen v režimu 10/100 Mbps, pak logicky nemůžete využít plnou rychlost. Otázkou je, jestli ji skutečně máte k dispozici, nebo je to rychlost "až". To se budete muset podívat do smlouvy na technickou specifikaci služby, kterou platíte.

Dve veci:

1. Nepletes si jednotky? Sitovka a routery jsou dnes bezne 1000Mbps = 1Gbps = gigova sitovka, gigovy router. Ale stahovani se bezne odecita v MB/s, to jest "1MB/s * 8 = 8Mbps".

2. Pokud mas gigovou sitovku a gigovy router a sitovka ti ukazuje 100Mbps tak je zjevne neco spatne, mela by ukazovat 1000Mbps. Chyby mohou byt pri odpojenem routeru v podstate tri. 1. Chyba u poskytovatele, 2. Chyba tve sitove karty, 3. Chyba v tvem operacnim systemu.
- zjevne chybu poskytovatele musi resit poskytovatel
- chybu tve sitovky bez nahradni sitovky nevyresis, porad je to tvoje chyba, ale nech ji teda resit poskytovatelem
- chybu operacniho systemu (Windows) zjistis tak, ze pripojis napriklad live Ubuntu linux a zkusis to tam. Pokud to tam bude take na 100Mbps, tak mas jistotu, ze chyba neni v tvych Windows.

Vytahl jsem starsi zelezo a zkusel dva desktopy s ruznymi operacnimi systemy. Oba se stejnym vysledkem. Na 99% jsem si jistej ze u me chyba neni.

btw router neni gigovy ale 300Mbps. Coz by na 256mbps melo byt dostatecne. Ovsem chybu routeru uz jsem take vyloucil kdyz sem pripojil linku rovnou na sitovku.

btw router neni gigovy ale 300Mbps

ale to je debilita opsaná z obalu.
300mbit je teoretická a nedosažitelná rychlost wifi 11n se 2 anténami. (praktická rychlost této konstrukce při jediném klientovi, bez rušení, bez zdí, je cca 125mbit)
navíc ta rychlost je neustále kolísající, připojení přes drát je vždy stabilní a nejrychlejší.

Vymazaný urážlivý obsah. Vyjadrujte sa prosím bez zbytočných agresívnych poznámok. (moose)

jak? zkoušim různý servery k tomu zaměřený je jich dost

upc (ten je nějakej divnej, ukazuje vždy o něco víc než jiný)
rychlost.cz
mojeip atp.

všechny ukazujou cca 95 Mb/s, Mbit/s
stejně to ukazuje zatížění síťovky v Mb/s na který u toho zároveň koukám - A 100Mb/s tam je v grafu jako 100% vytížení. Prostě jede v režimu 100mbps a diagnostika hlásí že víc poskytovatel neni schopen zajistit - to už sem dával screen vejš.

Ja nikdy nemeriam webovymi meracmi.
Vzdy meriam skutocnu rychlost prenosu zo servera o ktorom viem, ze:
1. je pripojeny na rychlej linke do internetu (minimalne 1 Gbps)
2. nieje vytazeny

Ako testovacie data pouzivam stiahnutie linuxovej distribucie:
https://admin.fedoraproject.org/mirrormanager/mirrors/Fedora/30/x86_64

Napriklad z technologickej univerzity v Brne je mozne stahovat rychlostou az 20 Gbps.
Vyskusaj a daj vediet ci to pojde rychlejsie ako 100 Mbps.

Prosel jsem si vlakno jeste jednou a proste jak jsi daval printscreen, tak v tom Intel driveru mas Speed: 100Mbps full duplex a to mi prijde, ze je proste spatne a je to nekde u tebe, bud v tvem PC nebo v kabelu pripojenem na sitovku tveho PC.
Divne je, ze pises, ze to same dela i druhy PC. Je na tom druhem PC urcite gigova sitovka?

Jinak uz nevim, pockej holt na technika. Pak napis, jak to dopadlo, protoze situace je podivna.

To mi taky prijde divny. Nastavena je ale manualni detekce a tohle to vyhazuje. Ovladace aktualni. Kdyz jsem zkusil rucne prenastavit. Provider me presvecuje ze jeho zarizeni je ok, tak me napada ten kabel.

Druhej komp je pravda starší... mrknu na něj znova jestli je tam opravdu gigovka :D

edit: Jo i starší železo má gigovku...

porad nejak nechapu asi sem pomalejsi... kdyz udelam vlastni sit mezi svyma kompama bude to neco jinyho, ze. Ja potrebuju zmerit to co jde od providera.

Kdyz to nasdilim na sever treti strany budu zaprve omezen jeho rychlosti a zadruhe se nic nezmeni, kabel bude stejnej = zapojen do sitovky ktera podle stavu porad jede 100Mb/s. A kdyz sleduju zatizeni sitovky (teď mluvim o sledovani vykonu pc) tak 100Mb/s ukazuje jako 100%.

BTW. mimochodem odchylka od net mericu a sledovani zatizeni sitovky je zanedbatelna. Orientacne si myslim staci, tady bude chyba jinde. Ne v mereni.

Dík, stačilo by to napsat... Na srandičky od chytráka ale nejsem zvědavej. Síťovka se tváří v poho, ale jede 100mbps... Na obou PC stejný, proto si stejně myslím že tam problém nebude. Ale vyzkouším.

Pokud to pojede jak má tak chyba je u providera, případně v kabelu.

Ja tam vidim 2 problemy.
Prvy je, ze karta si vyjedna len 100Mb/s, co je samozrejme zle, pretoze pripojenie musis mat 1Gb. Problem je bud v kabli, sietovke, alebo v protistrane (cize u ISP). Ak mas 100Mb je jasne, ze viac ako 100Mb nedostanes.
Druhy problem je, ze si platis mozno 250Mb/s, ale urcite si neplatis garantovane pripojenie, takze sa nemozes domahat napravy, ked namerias 50-100Mb napriklad. Navyse ako uz bolo povedane merat by si mal na overenych serveroch, meranie cez web je len informativne.
Vyries problem s kartou, respe 100Mb vs 1Gb a mozeme sa pohnut dalej.

takze sa nemozes domahat napravy
to mas pravdu ze nemam garantovane, ale pokud s tim neudelaj (nebo nedaj slevu) prijdou o zakaznika. Pro me to je easy, nemam potrebu se neceho domahat pokud oni nebudou mit snahu prijdou o zakaznika.

Navyse ako uz bolo povedane merat by si mal na overenych serveroch
Co je "overeny server"? Jak takovej server poznam? (zadna ironie)... btw. me to "informativne" staci. Neresim Mb sem tam. Kdybych platil 100Mbps a litalo to 80 budu vklidu. Ale platim 256 a litam pod stovkou.

Vyries problem s kartou, respe 100Mb vs 1Gb a mozeme sa pohnut dalej.
Pokud ovsem je problem sitovka... Byl sem v praci nemohl sem overit propustnost sitovky, ale myslim ze tam problem nebude. Aneb pochybuju ze bych tu mel hned dve sitovky se stejnou zavadou...

Zitra dam vedet, dik

Přesně tak. Jám mám domácí gigabitovou síť na kopírování a sdílení různých souborů a jednou když jsem se vrátil z práce se mi stalo, že bylo kopírování hodně pomalé, tak jsem zkontroloval kabely a koncovky a vše se zdálo v pořádku.

Potom jsem se vrhl na vlastnosti síťovek a ejhle, všude 100 Mb. Tak jsem to přepnul natvrdo, ale žádný výsledek.
Z mojí drahé polovičky po neustálých otázkách vyšlo najevo, že vysávala i za PC, zavadila a vytrhla kabel.
Tím to bylo jasné. Nechtělo se mně krimpovat, protože jsem doma neměl koncovky tak jsem
koupil nový kabel a vše je od té doby v pořádku.

Pro tazatele: Sežeň si minimálně kabel třídy CAT5e nebo rovnou stíněný cat6.

Na gigabit je třeba v kabelu všech 4 párů vodičů. Pokud byl v portu špatnej kontakt, tak to pojede už jen na 2 páry vodičů a z těch síťová karta vymáčkne jen oněch 100 Mbit.
Taky jsem s tím doma zápasil, proč mi doma PC s routerem komunikoval jen na 100 Mb a pak jsem zjistil, že kabel, co jsem měl od staršího routeru Asus, má jen polovinu drátů (tedy 4). Holt výrobce snižoval náklady, kde se dalo.
Upload máš pěknej, vůči tomu se UPC může zahrabat (nabídnou velkej download, ale nahoru už jen tak desetinu, spíš ještě míň).