Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jaké RAM - i7 7700k + Gygabyte GA-Z270X-Gaming

Dobrý den,
mám tento procesor s výše zmíněnou základní deskou. Chci se zeptat jaké mam koupit RAM - konkrétně s jakou frekvencí?
- Procesor podporuje DDR 4 do 2400 MHz (i7 7700k)
- Deska podporuje DDR 4 do 4133 MHz (GA Z270X-Gaming 7th gen)
Tudíž nastává otázka jakou frekvenci vzít...
Děkuji za odpovědi

Rozdíl je skoro 1/4 fps

- Rozdil 1-5 frames/s testeri, porovnavaci vykonu nazyvaji jako mozna odchylka, nic z ceho by sel udelat nejaky zaver.
- S vysi frekvecni muzes mit trochu lepsi "bandwidth" (L2/3 cahcé) a kdyz budes merit vykon (benchmark) RAM a v SW nastrojich jako AIDA64 tak tam uvidis vysi cisla, ale je dulezité si uvedomit, ze jde o "syntetické vysledky" provedeny v optimizovaném prostredi. V realite "zadny rozdil neuvids" jelikoz jse to vse odehrava v nano/s.
* Tak jako u tech her, aniz by jsi l frames/s meril, tak by jsi rozdil nevidel. Tudiz "musis pouzit externi nastroje jelikoz ty sam rozdil neuvidis". Zalezi také od hry, nekteré maji o 5 FPS vic protoze ma PC 32Gb RAM, druha hra protoze ma vysi Hz "nejde tedy o pravdilo".

- Jak jiz nekolikrat padlo osad klasickou 2400Mhz. Doporucil bych ti se radeji zamerit hlavne na [CL] (casovani), pokud mozno co nejnizsi co bude (kratsi cykli RAM ) mit v tvém pripade prinosnejsi dopad jak Hz. Uz tak mas RAM v profilu Dual_Chanel, coz znamena ze mas 2x vysi bandwidth (Hz) jak u Single_Chanel.

[Dodatek] ~ Vic jak 2666Hz jestli mas v planu Overclocking tam nema cenu vubec osazovat.
- U procesoru Intel to nema na CPU takovy primej dopad jak u procesoru AMD Ryzen ktery ma jiz nekteré "M/T*bridge" casti / chipset primo v jednotce CPU (primo v CPU a né na zakladni desce jako Intel) a vysi Hz u RAM vlastne nuti UCP s toto frekvenci pracovat a tim zvysi interni clock/Hz coz muze mit za dopad trochu vysi vykon ktery koresponduje té vysi frekvcenci jak predchozi hodnoty "stock". U Intelu to neni to samé.
* Za sebe bych ale to toto nuceni OC Ryzenu pomoci RAM moc nedoporucoval. Ono to vypada pekne v tech clancich a vysoka cisla ale jestli to stoji za snizeni zivotnosti CPU jsi jisty nejsem .

- Tak neni problém osadit 3000Mhz a nastavit na 2400Mhz ze jo a za mensi peniz proc né, ty ceny v Ceském svycarsku nezmam.
- Spis by me zajimalo, jaké vyrobce uvadi pracovni hodnoty té RAM na urcité frekvenci, aplikovany profil od napajeni az po CLi.
- Jestli tu 3000Mhz (snad bez XMP) umi rozeznat zakladni deska, tak uz jen BIOS nastavi nejlepsi pracovni frekvenci kompatibilni s jeho Intel i7.

PRO TAZATELE : Ze ma deska napsané ze podporuje 4000Mhz, neznamena ze ti na tuto frekvenci ta RAM pojede.
Zakladni "deska" & "procesor" jsou 2 rozdilné veci které podporuji jiné hodnoty. Jestli tvé CPU podporuje maximalne 2400Mhz, tak je zcela jedno ze deska umi az *4000MHz. Také si davej pozor na psané hodnoty, jelikoz jsou velmi casto uvedeny jako "OC".
*Intel Core i7@7700K * RAM podporovana hodnota DDR4-2133/2400, DDR3L-1333/1600 @ 1.35V . Odkaz na stranky vyrobce : https://ark.intel.com/content/www/fr/fr/ark/products/97129/intel-core-i7-7700k-processor-8m-cache-up-to-4-50-ghz.html

- Zde mam jen obavy, ze ten BIOS muze pri prvnim spusteni nastavit neco z jeho (snad aktualizované) databaze pre-profilu, nebo jeste hure nejaky OC profil (auto overclocking pro NB +CPU + RAM) coz muze a zpravidla ma za dopad treba nestabilitu OS, nekonecné smycky, vysi teploty pri aplikaci vysich napajecich profilu .
- Jestli tazatel popripade zvladne sam RAM v BIOS nastavit a je levnejsi jak klasicka 2400MHz tak osobne v tom problém nevidim.
* Imho tam stejne tazatel i tak bude na silu rvat ty 3000Mhz protoze na Youtube u dvou her jako Witcher a GTA 5 videl vic FPS :-D (ono ten mensi rozdil je stejne jen u jedné desitky her coz je velmi daleko od 1%)

Řvát nebudu

Rvat né Řvát, jako ze to budes rvat na silu, ze ti to prece jen neda a budes to aji tak zkouset ;-)

na to jestli je tam nějaký nárůst výkonu nebo ne.

U Intelu o proti AMD ten narust neni tak spektakularni, v hodne pripadech a az na par instrukcnich vyjimek privetivejsich na bandwidth skoro zadny a uz vubec né ve hrach. Kaby i7 7700K je stale slusnej a vykonej procesor sam o sobe, nepotrebujes dokupovat xxHz pamet aby jsi mu zlepsil vykon ;-).
* Ten rozdil v osazené RAM uvidis jen u par her, jako Witcher 3 , Gta 5, ale tam uvidis rozdil i kdyz osadis vic RAM, kde budes mit o 5fps vic s 32Gb jak 16Gb, urcite to neni duvod dokupovat dalsi RAM nemyslis ? :-) U Hz je to v podstate to samé.

Nejsem GEEK.

Za sebe, spis se podivej po nejaké co ma lepsi casovani CL jak Hz. Aby jsi v BIOS nastavil hodnotu RAM z 3000 na 2400 nepotrebujes diplom. (U odemcenych procesoru jako 7700K nech klidne na zkousku 2666 coz je vuci tvému CPU jeste rozumna hodnota.)
Ty dnesni BIOS UEFI jsou docela prehledné a nastaveni neceho je otazka par kliku (tedy osobne moc nemusim provedeni rozhrani BIOS u Gigabyte) . Tak vylozene obavy z toho ze budes bezradne tvari tvar nastaveni BIOS mit nemusis.