Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem hdd seagate ST4000DM004

Dobrý den, prosím Vás měl bych dotaz k hdd seagate st4000dm004. Disk se chová nějak divně, vzhledem k technologii zápisu SMR jsem nečekal zázraky (byl určen na zálohování) , ale jak hdd funguje mě zarazilo, proto bych se chtěl zeptat zda je takové chování disku normální, zda s tím má někdo zkušenosti.
- Hdd jsem připojil do PC , aktivoval v GPT a úplně naformátoval (trvalo to 9h). Dal jsem kopírovat soubory (byly to soubory o velikosti 8Gb a více) , rychlost kopírování byla kolem 130Mb/s což bylo v pořádku, problém nastal asi po zkopírování 15Gb , kdy rychlost spadla na 1,5Mb/s. Otevřel jsem správce úloh a ukazovalo to využití hdd 100% a rychlost zápisu 1,5Mb/s. Kopírování jsem pozastavil, a stav ve správci úloh byl stejný, teprve až po 3 minutách vytížení hdd spadlo na 0%, dal jsem tedy pokračovat v kopírování, a rychlost opět 130Mb/s, jenže po zkopírováni pár Gb nastal stejný problém. Byly to první data které se na hdd kopírovala, nechápu tedy co hdd ty 3 minuty dělal. Tak jsem zapnul program HDDScan v3.3 a udělal test , bohužel asi po 85% spadla neuvěřitelně rychlost (viz. obr). Tohle se mi stalo u dvou HDD, proto by mě zajímalo zda je to normální nebo jsem natrefil na dva špatné kusy.
Popřípadě bych Vás poprosil o doporučení jaký hdd pořídit, koukal jsem na - WD Blue (EZRZ) 4TB WD40EZRZ, ale nevím zda je dobrý či nikoli.
děkuji

Děkuji za reakce,
tak to je nemilé, pokud je to jejich vlastnost tak je to na nic.
Tak mi nezbude nic jiného než koupit WD
Koukal jsem na WD blue (EZRZ) - https://www.czc.cz/wd-blue-ezrz-3-5-4tb/178167/produkt
Bude mi na zálohování dat stačit, bude spolehlivý, HDD je k PC připojeno jen když na něj zálohuji data nebo je z něj čtu, a to přes dokovací HDD stanici připojenou přes USB3. (jen pro představu vytíženosti hdd, mám tu disk z roku 2013 a s.m.a.r.t. ukazuje 300hodin provozu)
Koukal jsem na ten WD red a to je NAS hdd 24/7, není o moc dražší tak nevím zda pořídit tento, má sice 2 roky záruku oproti blue, tak nevím, nebude moc hlučnější oproti blue.
děkuji

Ahoj
já preferuji WD Red. Rok záruky navíc. Na czc vychází ten 2gb model blbě u 3tb je rozdíl + 300.
Podle mě budou hlučné naprosto stejné, WD Blue i WD Red mají 5400 otáček. Jedině pokud by šlo (?) u WD Blue přenastavovat APM a ztišit disk zpomalením rychlosti přesunu hlaviček. U WD red to natuty nejde.
Pozor WD Red Pro mají 7200 otáček a budou hlučné.

Zvážil bych koupi většího disku, 2tb v dnešní době se mi zdá málo.

Ten seagate ST4000DM004 na základě vašich informací jsem vrátil v rámci 14 denní lhůty, tak potřebuji náhradu.

ten WD blue je 4TB

U toho WD Red jsem na czc našel negativní recenze a i na heureka a u toho blue tam nic není (i když tam má menší počet recenzí)

A u toho blue když má tedy 64MB cache, bude mít zápis pomoci PMR ? nebo je to i tak nejisté