Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Přenosný disk se zobrazuje jako interní

Zdravím,

mám menší problém s přenosným USB diskem Western digital elements 1,5 TB.

Při připojení do pc i do notebooku, vždy s W7 - 64bit,
se mi zobrazí jako interní pevný disk;

Vadí to proto, že tam chybí volba pro bezpečné odpojení.

(Dělá to i u starého počítače s XP.)

Flešky toto nedělají, u nich se volba bezpečného odpojení zobrazuje.

Jinak disk normálně funguje.

Je připojen originálním dodávaným krátkým kabelem, není tam žádné prodloužení.

Nevíte prosím jestli je toto normální stav a případně jak to opravit?

Přikládám screeny:

https://ctrlv.cz/0rZE
https://ctrlv.cz/JbvG
https://ctrlv.cz/FiuO

Děkuji za případné odpovědi.

externí disk se hlásí jako interní.

některé konstrukce externích disků to dělají, ať už je to dáno převodníkem v prodlužovacím kabelu nebo v usb boxu.
win10 to přesto odpojí, ale win7 jakmile disk zařadí mezi "interní" tak ne. w7 mají buď nefunkční volbu "vysunout", nebo nezbývá než restart.

se s tím smiř, nebo použij jiný externí disk co umí běžné odpojování.

Skus na neho pustiť tento xindel, má CZ lokalizáciu:

https://safelyremove.com/index.htm?ver=6.1.5.1274&ostype=win64&vertype=pro&sm=aboutform&mode=101&keystart=2014-12-27&keyend=2014-12-27

https://safelyremove.com/download.htm

Po pripojení disku sa dole v lište pravého rohu objaví zelená ikonka pre veškeré externé pripojenia s možnosťou odpojenia in/out.

Ak ti bude SW vyhovovať, musíš si jeho služby zakúpiť ako riadny sľušný, poctivý, pracovitý občan.

Tak si zkus v BIOS nastav "Hot-Pluggable / Hot-Plug", aby jsi mohl zarizeni za chodu bezpecne odpojit.
Jestli se nic nezmeni, tak spravce disku -> tvuj disk -> vlastnosti -> zvolit jako -> "Quick Removal / rychlé odebrani". Nebo ten samy postup, ale pres spravce zarizeni - klik na "USB Deice -> etc viz obrazek" :

[getthumbnail.aspx]

Zdroj postupu "pres spravce zarizeni" : zde

Hot -plug v Biosu mám nastavené na "enable".

Volbu "rychlé odebrání" u toho přenosného disku NEMÁM přístupnou,
několikrát jsem to celé prošel přes správu disků i správce zařízení.

Problém je asi v tom,
že systém ten disk považuje za interní a ne za USB,
takže volby pro USB nejsou přístupné.

Děkuji.

A mas urcite nainstalovane spravné a aktualni ovladace pro chipset + USB?

Volbu "rychlé odebrání" u toho přenosného disku NEMÁM přístupnou,
několikrát jsem to celé prošel přes správu disků i správce zařízení.

POZOR : V tom spravci zarizeni se musis divat pres disky "Diskové jednotky", né Redice USB / USB_BUS zarizeni ve kterém tuto moznost nenajdes..

Pro jistotu jsem znovu nainstaloval chipset, restart,
instalace řadiče USB, restart
beze změny.

Ve správci zařízení jsem se opravdu díval na disky "Diskové jednotky",
ty volby pro odpojení USB tam nejsou.

Ale dívám se, že mezi nainstalovanými programy
mi vyskakuje USB3 Host Controler Utility
a při kliknutí na něj se zobrazí:
"USB 3 Hostitelský kontrolér nenalezen"

https://ctrlv.cz/nLJq
https://ctrlv.cz/xWND

Ten disk je USB3 a já v pc mám pouze USB2,
nemůže to být tím?

mezi nainstalovanými programy vyskakuje USB3 Host Controler Utility
a při kliknutí na něj se zobrazí: "USB 3 Hostitelský kontrolér nenalezen"

to by mohla být příčina. máš nainstalované něco cizího k usb3 https://ctrlv.cz/nLJq, který v pc prý není: https://ctrlv.cz/xWND. proto se usb může chovat divně. typ základní desky neuvádíš.
1) odinstaloval bych to
2) když usb3 za dalším hubem funguje správně, navíc máš v pc jen usb2, pořiď si interní řadič usb3 s výstupem přes prodlužovák, nebo ještě i přední panel usb3 do 3.5" pozice.
budeš mít vyšší rychlost pro usb3 a snad se to začne chovat normálně.

notebuku to sice nepomůže, ale u něj taky zkontroluj, jestli nemáš doinstalovaný nežádoucí sw k usb.

opačný případ, kdy se tuhý disk tvářil jako odpojitelný, s opravou přes registry: to se stávalo u starých chipsetů intel a starých driverů.
druhá možnost bývá právě v biosu zatržením "hotplugable", je dostupná pouze pro interní disky sata řadiče v režimu ahci. oboje nesouvisí s usb.

v biosu zatržením "hotplugable", je dostupná pouze pro interní disky sata řadiče v režimu ahci. oboje nesouvisí s usb.

On ma Netobook nebo nebo PC?
Hot-Plug / hot swapping jde nastavit dle BIOS dle PC nebo Notebook nastavit i pro USB Devices controler (USB Mass Storage Device, FireWire nebo i CSSI).
BIOS -> HDD -> HPlugin u nejakého disku je jina polozka.
* Tedy v pripade ze ten externi ma uzel pod disky, tak by ho H-Plugin mohl nastavit i tam :
[87371-usb-ms-png]
* Jestli ji v tom notebook BIOS nema, tak je HOT Swap nastaven jako default na pevno. Hot-Plugging pro externi HDD pouzivam pomerne casto (zpravidla na zarizenich linux OS)
(pocitam s tim, ze ten HDD zkousel i v jinem portu USB, jako treba 2.0)

Ivan1

Na zkoušku jsem k disku připoji aktivní USB hub s externím napájením
a najednou se tam volba rychlého odpojení objevila:

TiP ~ Zkus na tom HDD jiny kabel, jestli nemas, tak do neho zapoj microUSB z tvého datového kabelu kteri pouzivas na telefon, tablet.
- Predtim si spust spravce zarizeni, zapoj ho a az uvidis ze se ti ve spravci zarizeni ukazal tak na neho klini pravym klikem - vlastnosti "vyjmout", jestli tam ta polozka neni tak prevy klik - "aktualizova/vyhledat ovladac".
* Urcite by pomohlo, kdyby jsi ten eDisk mohl zapojit i do jiného PC jak se k tomu disku bude chovat..

Co myslíte,mohl bych to normálně používat bez toho USB hubu ?

Ano.

stolák: "7 x USB 3.1 1. generace (USB 3.0)"
značkoví výrobci rádi kašlou na zavedené barvy a klidně usb3 porty nechají černé, "vždyť je to přece popsáno šedým pidi fontem na černém (nebo stříbrném) pozadí".
něco je v té instalaci ovladačů špatně.
po otevření skříně bys viděl, jestli k předním usb vedou tlusté (nejlépe modré) kabely do 20pin konektoru na základní desce.

notebuk je starší krám jen s usb2.0.

Tady řešili opačný problém - že interní disk byl vražený do disků k bezpečnému odpojení. Ten registry key bych zkusil najít a podívat se co tam je.
https://www.tenforums.com/drivers-hardware/129585-remove-internal-hard-drive-safely-remove-hardware-eject-media.html
https://support.microsoft.com/en-us/help/3083627/internal-sata-drives-show-up-as-removeable-media

tu je také něc zajímavého

The root cause of the problem is the SATA driver incorrectly determined that your internal SATA port is external. So, if you look at the 'Capabilities' value for your drive(s) under HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Enum\IDE\..\.. its probably set at 0x4 which makes it removable (as per the bit flag ORing done of the values below) Once you add the setting to the registry, the SATA driver now returns a different Capabilities value (most probably 0) and the drive stops showing up under 'Safely Remove..'

https://superuser.com/questions/12955/how-can-i-remove-the-option-to-eject-sata-drives-from-the-windows-7-tray-icon

takže bych zkusil najít klíč k tomu disku a přepsat mu Capabilities na +0x0004

Vše pochopitelně děláš na vlastní nebezpečí. Mě se to testovat nechce :D

Teď jsem přišel na jednu věc:

Na zkoušku jsem k disku připoji aktivní USB hub s externím napájením
a najednou se tam volba rychlého odpojení objevila:

https://ctrlv.cz/BAxO

Pokud disk připojím napřímo do pc,
ta možnost tam není:

https://ctrlv.cz/lMy5

Takže to asi souvisí s napájením.

Nicméně i bez toho hubu mi disk v pc jinak normálně funguje.

Co myslíte,mohl bych to normálně používat bez toho USB hubu ?

Zdravím,

na radu uživatele NUDA jsem
nainstaloval USB safety remove,
a zatím se zdá,
že to opravdu funguje jak má.

Pár dní to otestuju a když tak koupím plnou verzi.

Prozatím bych to považoval za vyřešené,
kdyby něco tak se ozvu.

Všem kteří se snažili poradit moc děkuji.

jedna technická: máš funkční ovladače a kopírovací rychlost usb3? u externích disků se to už hodí.
teď jsem na nový pc potřeboval zkopírovat data (ssd přes usb3-sata převodník), rychost 300mb/s byla poznat.
píšeš jen, že jsi z desky podporující usb3.0 ten nefunkční ovladač odinstaloval, ale neopravil.