Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Linux instalator nedetekuje Win

Zdravím, keďže starej ntb mi odpalil blesk, kúpil som si Dell G5 5590, nainštaloval som si Windows (najradšej by som ho vôbec neinstaloval ale musím) a pak som chcel nainštalovať Ubuntu 18.04, lenže ono instalator nevidí Windows, ani priamo particie na disku kde win je. Vraj to zvykne byt dôvod když sa win uplne nevypne, lenže ja som zakazal uplne hyberfile, a aj par vecí ktoré boli napísané na foru Ubuntu. Nič však nepomohlo. Jak môžem nainštalovať Ubuntu do dual bootu?

Nepomohlo ani:

sudo mkdir /mnt/spider
sudo mount -t ntfs-3g -o remove_hiberfile /dev/sda2 /mnt/spider

Řešení:

Hele, môže mať na to vliv že disk nie je v režime AHCI ale v režime RaidOn (Intel Rapid Storage Technology) ?

Ano, tvuj SSD ma byt AHCI.
(Intel Rapid Storage Technology je neco jiného, jen k optimizaci SATA disku)

Tak další problém, hned ako má načítat GRUB tak sa ntb reštarte.

E: Tak manualne vyhladaniensuboru grubx64 pomohlo.

Tak u Dell Inspirion je ešte v Biosoch nejaké PPT, ani nevím co to je, ale vyřešilo to veľa vecí... Teraz som na Ubuntu login obrazovke, a mám další problém... :-D ... konkrétne mi zamrzne pri prihlásení. Zrejme drivery.

Zrejme je zapnutý Fastboot vo W10, teda je stále moutnutý aktívny a primárny oddiel v RAM, čiže je pre distrá Linuxu systémový oddiel zamknutý. Pre Ubuntu nečitateľný. Nestačí zrušiť hiberfile powercfg -h off.

Fastboot W10 nie je Hiberfile. Fastboot tvorí kombináciu dvoch spánkov, RAM, pod ktorou je časť jadra kernel stále načítaná, furt bdelá vždy na stráži, ako bdelí súdruhovia v bratskom CCCP pred americkými kapitaľistami zo zhnitého západu vrahov z volstrídu a tzv. spánok hiberfile s ledabolo, napochytro rozhodenými systémovými súbormi z RAM, kadete-tade na pevnom disku.

Musíš o.i. zasiahnuť do Bios, vypni S3 a spol.
-------------------------------------------
Skus na systémový oddiel pustiť z externého média ISO Dr.Web live cd. https://lnk.sk/wJO0

Tento bútovací AV Dr.Web live cd má v príslušenstve elegantný, dvojpanelový prehliadač: Midnight Commander (preklikni na na riadok win), ktorý kašle na fastboot, uzamknutie systémového oddielu W10. Ukáže veškeré oddiely, maximálne budú moutnuté dáta vyznačené červenými riadkami ako systémové, chránené W10 pred zmazaním a to dokonca aj pod nabútovaním mašiny distrom Linuxu.

Tak ona ho ta instalacka Ubuntu nemusi videt, pro tebe je dulezité aby jsi instalaci provedl na jinou vytvorenou partition.
Kolik mas tech disku ? Jeden ? Jestli jen jeden, tak si ho rozdel, zkratka jen vytvor novou partition (treba ext4), restartuj PC, spust tu instalacku a Ubuntu install na tu pred-vytvorenou partition.
Chces aby ten disk, partition Windows byla pristupna i z Ubuntu ?
Ty se bojis ceho, ze se ti po instalaci nebude ukazovat jakej OS chces spustit ? To pujde tak ci tak.

TiP ~ Byt tebou, zkusim i jinou instalacku. Jestli je ten Windows urcite nainstalovan v UEFI, tak jen ten USB klic preformanuj na [FAT32], otevri ISO toho Ubuntu a prekopiruj vse na ten klic (bez Rufus), mel by jsi tam videt i slozku "EFI" (s grubx64.efi). Pred kopii polozek se radeji podivej, jestli mas povelené zobrazit maskované soubory.
* Pri zavedeni tvuj NTB sam rozezna a spusti instalacku jako UEFI jak zjisti ze tam mas file_sestém [FAT32].

- U instalaci, jestli sam nenabidne nainstalovat Ubuntu vedle Windows, tak jen zvol to HDD, tu vytvorenou partition -> instal. Jestli ti vrati nejaky error, ze tam instalace provést nejde, "napis jaky". Zpravidla staci vytvorit rucne naké 4 oddili pro instalaci (montazni bod - Mount Point "/" , swap etc).

- Ty oddili vytvoris na té pripravené partition (volné misto) :
* Jestli tech HDD mas vice, nezapomen ten disk nejdrive oznacit ve spodnim menu "Device for boot loader"
[instalace-rucni-rekapitulace.png]

Navod : https://wiki.ubuntu.cz/instalace/pr%C5%AFvodce_instalac%C3%AD

Video navod na rucni rozedelni partition:

PS : Urcite bych nevyloucil i o Ubuntu 19.04 ktery ma jiz kernel 5.*. Jelikoz mas novejsi HW podklad muze nabidnou lepsi HW kompatibilitu, ale i lepsi vykon a stabilitu jen za cenu kratsi ale zcela akceptovatelné doby podpory.

Muzes to Ubuntu spusit LIVE a zadat :

sudo fdisk -l

Takle to bude rychlejsi. Vypis bude kratky jen to skopiruj do prispevku.
Pri spusteni LIVE by jsi mit k dispozici i GParted ktery nejdes v hornim menu, tak prez neho ten SSD (dle nastaveni BIOS a instalacniho media) muzes rovnou pripravit / naformatovat (jestli je ted MBR tak ho zmen na GPT).
* V instalaci pak muzes pokracovat i z té LIVE verze,na plose by jsi mel mit installator na ktery staci kliknout a spusti se pruvodce instalaci, ted by jsi ten disk mel bez problému videt a rozeznat.

- Kdyby GParted nebyl dostupny coz iMHO bude, staci ho doinstalovat :
sudo apt-get install gparted

.
[87422-gparted-gpt-png]
.

Tak už jsem fakt nasratej.. BIOS mi nedetekue vôbec flashku s Ubuntu, hlavne že vo Windowse ju vidieť.... Win som dal na HDD, obe disky sú v AHCI móde, ale ani zaboha nabootovať Linux... takéto problémy s inštaláciou Linuxu som ešte na žiadnom notebooku nemal.

Tak další problém, hned ako má načítat GRUB tak sa ntb reštarte.

E: Tak manualne vyhladaniensuboru grubx64 pomohlo.

Tak u Dell Inspirion je ešte v Biosoch nejaké PPT, ani nevím co to je, ale vyřešilo to veľa vecí... Teraz som na Ubuntu login obrazovke, a mám další problém... :-D ... konkrétne mi zamrzne pri prihlásení. Zrejme drivery.

díky, ja už si inštalujem League of Legends do Ubuntu. Pri prvom spustení mi to crashnulo, ale teraz to vyzerá že to jde. Ešte StarCrafty, Total Wary. A inak len IDEčka, a pod. toho sa už ale nebojím že by neco nešlo, len ešte doreším ten zvuk. (E: tak zvuk mi už ide) takže definitívne všetko potrebné vyriešené.