Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Asociace přípony

Mohl by mi prosím někdo vysvětlit, proč jsou na uvedeném odkazu nepoužitelné první dvě varianty řešení? PDF soubory jsou urputile asociovány s Edge (Windows 10). Až ten uvedený třetí postup vedl k asociaci PDF se Sumatra PDF. Můžu nějak zjistit, kam do registrů se provádí zápis, abych příště mohl provést asociaci přes spuštění *.reg souboru?

https://www.sumatrapdfreader.org/docs/Setting-Sumatra-as-default-PDF-reader.html

PDF soubory jsou urputile asociovány s Edge (Windows 10).

- Protoze EDGE umi tak jako ePUB cist i PDF s podporou TTS (text to spech), prima im/ex-portace poznamek z OneDrive pro uzivatelé Microsoft.
Vychozi asociaci muzes zmenit primo v zakladnim nastaveni bez potreby zasahu do registru viz obrazek :

[Asociate a File type / protocol]

[005_how-to-change-file-associations-in-windows-2624477-5c8986d746e0fb00015f907f.jpg]

- Co se tyka pripon Viz Karel

Děkuji za rady. Systém je zálohovaný, tak chci upravit registry.
Ještě se chci naučit vytvářet *.REG záložní soubory. Jak docílit záloh do *.REG souborů pro jednotlivé přípony? Jaký program zvolit a jak s jistotou najít správný záznam v registrech a zálohovat ho? Pokud by byl někdo ochotný mi to vysvětlit a uvést dva příklady pro změnu asociace PDF souboru pro otevírání v 1) Sumatra PDF v portable verzi a 2) v OS systémem přednastaveném Edge, tak mu budu vděčný. Můžete mi doporučit osvědčenou utilitu na jednorázové zazálohování registrů pro případ celkové jednorázové obnovy, aby se nemusel obnovovat celý operační systém?
Děkuji. :beer:
https://www.winhelponline.com/blog/file-asso-fixes-for-windows-7/
https://www.winhelponline.com/blog/file-association-fixes-windows-10/
https://www.sumatrapdfreader.org/download-free-pdf-viewer.html
https://www.sumatrapdfreader.org/downloadafter.html

Díky za reakci. Zkusím to dovysvětlit. Sumatra PDF je dlouhodobě osvědčený program. Ano, pokud se instaluje, tak nabízí možnost asociace s *.pdf. Umožňuje dodatečnou asociaci, pokud se uživatel pro ni rozhodne později. Nyní se potýkám s PC, ve kterém však zmíněné nefunguje. Proto jsem došel k potřebě naučit se dělat zálohy jednotlivých asociací. Ještě dodám, že nepomohlo ruční nastavené asociace přes Total Commander ani ruční asociace pod Windows.
Na Windows 10 se to odařilo ručně nastavit až přes: Nastavení - Systém - Výchozí aplikace - Zvolit výchozí aplikace podle typu souboru.
Všechny ostatní způsoby selhaly a OS měl pro PDF urputile asociovaný Edge.

sumatra starší verze měla nastavení uložené v:
"%userprofile%\Application Data\SumatraPDF\SumatraPDF-settings.txt"
u verze 3 nevím, nedíval jsem se. typicky zajímavé větve by mohly být: hkcu\software\sumatra, hklm\software\sumatra
portable verze tam nemusí mít nic, všechno může být v .txt/.ini v adresáři toho programu.

nastavení asociace bude zhruba v: hkcr\.pdf, hkcr\SumatraPDF
ověřit příkazem: assoc .pdf
ikona přiřazené sumatry podle toho bude v: hkcr\SumatraPDF\DefaultIcon
ale portable verze nemusí být v registrech asociovaná vůbec.

windows taky občas používají mix systémového (hkcr) a uživatelského nastavení (HKCU\Software\Classes), chce to ověřit pro konkrétní případ.

edge se používá jako default čtečka třeba u .pdf, což u editovatelných formulářů nemusí být nejskvělejší nápad. otázka je, jak si s těmito formuláři poradí sumatra, tipuju že nijak.
edge jde možná odinstalovat, nebo nainstalovaný program sám upraví asociaci pdf na sebe, v nejhorším jde udělat zástupce lepšího programu v: "%userprofile%\sendto"

záloha (celých) registrů:
izolovaná od obsahu systémového disku není vždy dostačujícím řešením. buď bych exportoval jen konkrétní zajímavou část, nebo uložil celý image systémového disku (bez překážejících uživatelských dat). samotné registry se už ukládají do bodů obnovení:
třeba: C:\System Volume Information\_restore{...}\RP...\snapshot\

aktuální sestavení registrů se skládá z více souborů na disku, které mohou týt za běhu windows otevřené, to může komplikovat pokusy o online zálohu. jde to zálohovat přes stínovou kopii = vss.
lokální větve: "%userprofile%\ntuser.dat"
systémové v: C:\WINDOWS\system32\config, jsou bez přípony.

Ano, vysvětlit proč jsou první dvě varianty řešení pro tebe nepoužitelné, můžu.
Kdybys nebyl slepej jak hlemýžď s ustřihlýma tykadlama tak bys viděl na tom butonu v první variantě tento text: "V přenosném režimu nelze měnit výchozí PDF prohlížeč". Raději ještě dodám, že pokud použiješ portable verzi tak je to právě ten přenosný režim.
Druhá varianta normálně jde, pokud ti nejde, tak je to tím, že máš obě ruce levé.
Co se týče reg souboru, tak třeba tento:

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Classes\.pdf]
@=".pdf_auto_file"

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Classes\.pdf_auto_file\shell\open\command]
@="\"C:\\Users\\admin\\Desktop\\SumatraPDF.exe\" \"%1\""

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Classes\Applications\SumatraPDF.exe\shell\open\command]
@="\"C:\\Users\\admin\\Desktop\\SumatraPDF.exe\" \"%1\""

ti při prvním pokusu o zobrazení pdf nabídne možnost změnit výchozí prohlížeč na Sumatru. Pokud nemáš název uživatele admin a Sumatru nemáš na ploše, tak změň cestu ve skriptu.