Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Automount USB flashky v Linuxu

Pokouším se z historického Raspberry Pi (B+, 512MB RAM) udělat NAS na malé soubory, které budou uloženy na USB flash disku. Raspberry jsem zprovoznil s posledním Raspbianem na microSD kartě. Root je "pi" a heslo "raspberry".

Beru to jako výzvu, dosud jsem měl čest jen s klikacími Linuxy a tak se moje znalost terminalu omezuje na základy typu ifconfig.

Do USB jsem vrazil 16GB flashku s úmyslem sdílet ji tedy přes LAN. Je NTFS a rád bych NTFS nechal pro případ že se Raspberry podělá a já ji budu potřebovat přečíst ve Win.

Nutno říct, že jakékoliv připojení jakéhokoliv USB disku Raspbian vizuálně ignoruje (na rozdíl od Ubuntu, které plácne hned ikonku na plochu). Beru to jako daň za to, že běží na HW hluboko pod úrovní mobilního telefonu.

V prvé řadě tedy chci dosáhnout toho, že se mi bude ta flashka automountovat. Teprve druhý krok bude zprovoznění samby.

takže jsem při mé snaze zprovoznit automount usb disku postupoval takto:
1. doinstalovat podporu NTFS

sudo apt-get install ntfs-3g

Nalezení UUID disku, který potřebuju automountovat při každém rebootu:

ls -l /dev/disk/by-uuid/

jako sda1 byl nalezen disk 9296-56EC

vytvořil jsem mountpoint

sudo mkdir /media/usb

nastavil vlastníka

sudo chown -R pi:pi /media/usb

manuální mount funguje

sudo mount /dev/sda1 /media/usb -o uid=pi,gid=pi

nicméně aby se mi to automountilo, tak jsem otevřel:

sudo nano /etc/fstab

a přidal na konec:

UUID=9296-56EC /media/usb vfat auto,nofail,noatime,users,rw,uid=pi,gid=pi 0 0

Ctrl+X a Y

sudo reboot

nicméně automount nefunguje. Co dělám pls špatně? Díky!

Nutno říct, že jakékoliv připojení jakéhokoliv USB disku Raspbian vizuálně ignoruje (na rozdíl od Ubuntu, které plácne hned ikonku na plochu)

Kterou verzi Raspbian mas nainstalovanou ? S aktualni verzi na Raspberry se pri vsunuti zarizeni USB na plose odkaz "zobrazi".
- Podobne jsem na Pi pripojoval eHDD. V prvé rade jsem pres 'sudo fdisk -l" nahlédl jak se jmenuje:
- Potreboval jsem aby byl dostupny v mém korenovém adresari " /media" ktery jsem vytvoril :

sudo mkdir / media / hudba

- Nasledovne jsem ho pripojil prikazem:

sudo mount -t ext4 /dev/sda1/media/hudba_treba/

- Jestli neni problém s pripojenim a jde o pripojeni (mount) po spusteni, pomoci 'nano' jsem otevrel fstab :

sudo nano  /etc/fstab

- A na konec jsem pridal :

/dev/sda1/ media/ data ext4 defaults 0 0

[TiP] ~ :i: Jestli to preferujes GUI, tak si nainstaluj "gnome disk utlity" :

apt-get install gnome-disk-utility

- Otevrit "disk"
- Pravej klik na tvé USB
- Nastaveni (to ozubené kolecko pod diskem)
- Mount-Auto
.. etc, etc, zde uz to pro tebe bude brnkacka, celé to vyjde na 5x kliknuti ;-)

PS: U Raspberry Pi3 jsem nejakou dobu pouzival NAS OS : OpenMediaVault, fungovalo to docela spolehlive.

Píšeš, že ji máš naformátovanou na NTFS a v fstab máš jako filesystem VFAT - tohle asi fungovat nebude. Zkus tam místo VFAT dát auto.

Pokud to ani tak nepůjde, tak zkus příkaz

sudo mount -a

který by měl zajistit, aby se namountovaly všechny automaticky mountované disky (z fstab), co zatím namountované nejsou - možná ti vypíše nějakou zajímavou hlášku (tak ji sem zkopíruj), případně pak zkus ješte dmesg -T a podívej se na konec, jestli v posledních pár minutách nepsal něco o disku či mountování (poté co jsi dat ten mount -a) (a samozřejmě to sem dej taky, pokud ti z toho nevyplyne, jak to rozchodit)

díky, já tam měl místo vfat nastavený ntfs ale nevím proč jsem sem vykopíroval blbý řádek z experimentů...
Nicméně sudo mount -a mi ukázalo, kde dělám chybu - flashka byla naformátovaná na FAT32.... :facepalm:

Přes gparted jsem ji přeformátoval na ntfs a už to valí.

Teď si jdu hrát se sambou, to bude taky masakr :D

Díky.