Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem router pouzit na zdielanie HDD

ahoj.
potreboval by som externy HDD mat pristupny z PC, aj TV nezavisle od seba.
NAS je pre mna drahe riesenie.
na youtube je zopar navodov, ako urobit z routera nieco ako NAS.
neviem po anglicky, tak netusim, ci je to presne to prave pre mna a aj s PC to viem len na beznej uzivatelskej urovni,
tak by som si nerad nejak rozhasil pristup na internet a taaak.
tak prosim o radu tu.
mam win 10 a TP-LINK TL-WR1042ND

TP-LINK TL-WR1042ND

má tu funkci, viz help v menu.
rychlost přístupu 2-3mb/s, to se fakt nedá.

pro přístup na sdílený disk ve wirdows10 potřebuješ navíc povolit funkci "smb verze 1": appwiz.cpl - funkce windows - kdesi dole

telka možná umí přistupovat na sdílený disk - už vidím jak jí zadáváš ip adresu, jméno a heslo pro přístup na disk.
u tv je běžné využívat protokol dlna pro stream ze sítě.
ježe u historického wr1042 bych toto radši neřešil.

za litr si kup Raspberry + chladič, do toho 8GB SD kartu za pár šušňů a nainstaluj si tam jakékoli NASovací distro.

https://rpishop.cz/raspberry-pi-4b/1600-RPI401.html
https://rpishop.cz/chlazeni/294-chladic-pro-raspberry-pi.html

Nainstaluješ OpenMediaVault: https://sourceforge.net/projects/openmediavault/files/Raspberry%20Pi%20images/

edit: podpora pro Pi4 je v OMV zdá se úplně novinka, pokud nechceš riskovat, jdi do Pi3+ (byť na NAS se Pi4 hodí daleko víc)

Ten zdroj to bude chtit neco alespon neco na ~3, 3.5A jako minimum jestli chce na rozhrani USB zapojit i eHDD.
OMV jsem pouzival jiz na modelu Pi@3. Hned pri prvnim spusteni admistrace v GUI_OMV jsem byl opravdu prekvapen a citil neco co ma potencional. Na to ze jde o OpenSurce v hodne ohledech nabizi to samé co placeny SW, od monitoru vytizeni HW, disku, zdileni i pro systémy OSX vydava hlavne casté aktualizace/zaplaty, jak systémové tak i bezpecnostni..
* Samotné zavedeni systému (OMV) je velmi jednoduché, tak jak zakladni nastaveni které je prehledne a jednoduse zpracovano, proto si myslim ze i pro méne zkusené uzivatele to muze byt vyborna volba ci alternativa.

elegantnější řešení, než ten prašivý router.

*Na Pi@4 ktera ma ten HW jestle vykonejsi a rychlejsi se ten ruter opravdu chytat nebude.

PS: U toho OMV + Rpi jsem premyslel jiz drive napsat clankek. Uvest zakladni obeznameni s OMV, instalace na SD kartu Rpi + pruvodce polozek menu a zakladni nastaveni. Ale od nejakého sitare (hlavne kvuli nekterym polozkam) by to bylo urcite lepsi, od nejakého sitare jako "Touchwood" treba" ? :-p

Upřímně, myslím si, že FreeNAS je řešení o dost lepší, nicméně pro Malinu (zatím) nedostupné.

Jako nějaký článek na toto téma bych napsat mohl... :-) Osobně bych třeba doporučil použít 3,5" HDD a napájet malinu opačně - odbočkou z molexu pro HDD. :-) Celé se to pak dá strčit do nějaké boudičky a vyrobit si tak reálný "NAS pro socky a selfmademany"... :-)

Jinak ještě k tématu:

tady je "profi" řešení za litr (sice jen wifi): https://diskova-pole.heureka.cz/nextdrive-plug-nex0001/specifikace/#section
a první reálné NASy stojí od dvojky nahoru: https://diskova-pole.heureka.cz/buffalo-linkstation-220-ls220de-eu/#
a rozumný poměr cena/výkon je za 2600Kč: https://diskova-pole.heureka.cz/zyxel-nas326-nas326-eu0101f/recenze/#section

Pak se z Malinového experimentu stává už spíše "dokážeme, že to dokážeme" :-) - mě osobně to samozřejmě baví, ale chápu i ty, kteří se nechtějí nic učit.