Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Hardvérové šifrovanie SSD

Pekny horuci (vraj posledny) den.

Vyberam SSD do stolneho PC 2,5"(nie M.2) a narazil som na funkciu HW-sifrovanie.

Pre externy disk, alebo SSD v notebooku to moze mat vyznam.
Ale na stolnom domacom PC na co? (nemam tam SMS s Kočnerom)

Firma MACROFER-Obnova dát, pise:
SSD disk bez hardvérového šifrovania, prípadne s ľahším šifrovacím algoritmom – obnova dát je možná
SSD disk s hardvérovým šifrovaním – nemožná obnova dát
https://www.macrofer.sk/zachrana-dat-z-ssd-disku/hardverove-sifrovanie-ssd-diskov/

Takze je to (pre mna) na skor na skodu, ako na uzitok.
P.S. Odpoved: na obnovu dat z SSD sa vy***, netreba pisat, samozrejme zalohujem (ale nahoda je blbec).

Takze otazky:
1. Existuju SSD bez HW-sifrovania?
2. Da sa HW-sifrovanie vypnut (alebo nezapnut)?

Ked vyhladavam informacie, tak najdem len ako sifrovat a nie ako to nepouzit.

Vybral som z kamaratoveho (pocahaneho) NB SSD Crucial MX200 250GB (ktory ma vraj HW-sifrovanie) a vsetky data som bez problemov nacital.
Ako to teda funguje?

Samozrejme nejde "o zivot", ale ma to zaujima.

Dakujem, ked v tomto teple dokaze niekto napisat odpoved.

1. Existuju SSD bez HW-sifrovania?

Ano

2. Da sa HW-sifrovanie vypnut (alebo nezapnut)?

Pokud to neaktivuješ bude vyplé. Byl nějaký případ, už nevím u jakého výrobce, že to bylo vyplé i po zapnutí :D

Zajímavé co to udělá pokud zašifruješ data na disku a zdechne ten počítač a disk je v pořádku. Tady si můžeš přečíst víc:
https://pctuning.tyden.cz/hardware/disky-cd-dvd-br/56823-sifrovani-disku-pomoci-bitlockeru-s-cipem-tpm

Pokud bych měl na ssd taková data u kterých by hrozila nutnost obnovovat za příšernou pálku (počítej 500e a více) ...to bych radši zálohoval denně.

Este raz dakujem. Objednany Crucial MX500 (2x, nie do jednej masiny)

Takze otocim dotaz z praktickej roviny do hypotetickej.
Pises: Existuju SSD bez HW-sifrovania? - Ano

Pri patrani som nasiel len dve informacie:
1. HW-sifrovanie - ano
2. ziadny udaj o HW-sifrovani (to znamena, ze vyrobca udaj nezverejnuje, ale nie ze ssd danu moznost neposkytuje)

Takze si kupim SSD a neviem, ci nejaka priblbla aktualizacia Win10, to nezapne (tych problemov je dost aj v Tvojom odkaze).
Takze si kupim SSD mozno s chipom, ktory nechcem, ale si ho zaplatim ... a moze mi skodit.

Ale samozrejme to "enem tak"

Ospravedlnujem sa (panom Wikan, lední brtník, MM_tank). Nebyva mojim zvykom nepodakovat za dobru radu.
Ale v zapale dalsieho patrania po danom probleme (asi zbytocnom) som sa zabudol vratit a podakovat.

Po prestudovani vsetkych + a - som vybral:

1. Crucial MX500, 2,5" - 500GB CT500MX500SSD1
2. WD SSD Blue 3D NAND, 2,5" - 500GB WDS500G2B0A
3. Samsung SSD 860 EVO, 2,5" - 500GB MZ-76E500B/EU
4. alebo nejaky Intel (a ktory) ?

Prosim, dajte mi Vas tip.

Dakujem.

Podle mě totéž - koupí prvních třech chybu neuděláš, záruka je 5 let, cena solidně nízká u všech. Pro změnu mám Samsung 850 evo :-).

Vzal bych si asi znovu Samsung kvůli velikosti SLC cache 22gb, ostatní co sem nahlédl mají méně, u crucial jsem našel jen že je přidělena dynamicky (info bez záruky).

Kdybych mě na desce M2 slot jdu určitě do provední M2.

Můžeš hledat nějaké testy ale podle mě rozdíl mezi nimi nepoznáš.