Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Hardvérové šifrovanie SSD

Pekny horuci (vraj posledny) den.

Vyberam SSD do stolneho PC 2,5"(nie M.2) a narazil som na funkciu HW-sifrovanie.

Pre externy disk, alebo SSD v notebooku to moze mat vyznam.
Ale na stolnom domacom PC na co? (nemam tam SMS s Kočnerom)

Firma MACROFER-Obnova dát, pise:
SSD disk bez hardvérového šifrovania, prípadne s ľahším šifrovacím algoritmom – obnova dát je možná
SSD disk s hardvérovým šifrovaním – nemožná obnova dát
https://www.macrofer.sk/zachrana-dat-z-ssd-disku/hardverove-sifrovanie-ssd-diskov/

Takze je to (pre mna) na skor na skodu, ako na uzitok.
P.S. Odpoved: na obnovu dat z SSD sa vy***, netreba pisat, samozrejme zalohujem (ale nahoda je blbec).

Takze otazky:
1. Existuju SSD bez HW-sifrovania?
2. Da sa HW-sifrovanie vypnut (alebo nezapnut)?

Ked vyhladavam informacie, tak najdem len ako sifrovat a nie ako to nepouzit.

Vybral som z kamaratoveho (pocahaneho) NB SSD Crucial MX200 250GB (ktory ma vraj HW-sifrovanie) a vsetky data som bez problemov nacital.
Ako to teda funguje?

Samozrejme nejde "o zivot", ale ma to zaujima.

Dakujem, ked v tomto teple dokaze niekto napisat odpoved.

1. Existuju SSD bez HW-sifrovania?

Ano

2. Da sa HW-sifrovanie vypnut (alebo nezapnut)?

Pokud to neaktivuješ bude vyplé. Byl nějaký případ, už nevím u jakého výrobce, že to bylo vyplé i po zapnutí :D

Zajímavé co to udělá pokud zašifruješ data na disku a zdechne ten počítač a disk je v pořádku. Tady si můžeš přečíst víc:
https://pctuning.tyden.cz/hardware/disky-cd-dvd-br/56823-sifrovani-disku-pomoci-bitlockeru-s-cipem-tpm

Pokud bych měl na ssd taková data u kterých by hrozila nutnost obnovovat za příšernou pálku (počítej 500e a více) ...to bych radši zálohoval denně.

Este raz dakujem. Objednany Crucial MX500 (2x, nie do jednej masiny)

Takze otocim dotaz z praktickej roviny do hypotetickej.
Pises: Existuju SSD bez HW-sifrovania? - Ano

Pri patrani som nasiel len dve informacie:
1. HW-sifrovanie - ano
2. ziadny udaj o HW-sifrovani (to znamena, ze vyrobca udaj nezverejnuje, ale nie ze ssd danu moznost neposkytuje)

Takze si kupim SSD a neviem, ci nejaka priblbla aktualizacia Win10, to nezapne (tych problemov je dost aj v Tvojom odkaze).
Takze si kupim SSD mozno s chipom, ktory nechcem, ale si ho zaplatim ... a moze mi skodit.

Ale samozrejme to "enem tak"