Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem cli text editor na raspberry

zdravím, začal jsem s raspberry a hledám jednoduchý command line editor pro editaci konfiguračních souborů (tedy jednoduché texty)
dvacet let dělám na windows a je to moje hlavní platforma takže některé zvyky jsou zažité a nerad bych je opouštěl

chtěl bych:
- shift+šipka pro bloky (nepotřebuji sloupcové)
- klávesové zkratky ctrl+c, ctrl+v, ctrl+x pro schránku
- vyhledávní ctrl+f
- aby to umělo psát česky

zatím jsem vyzkoušel a nevyhovuje mi
- Nano
- Micro
- Jad
- Vi

díky

Zkus emacs, ten by ti snad mohl vyhovovat… ale nejjednodušší by stejně bylo naučit se pracovat s vi.

Aby to umělo psát česky není problém editoru, ale tvůj, tvého klienta a nastavení prostředí (locales atd).
Zkratky ctrl+c/v/x/f jsou věcí nastavení terminálu.

Než by sis našel návody, jak tohle všechno nastavit a přemapovat, bude rychlejší si zvyknout na jiný ekosystém.

A v nejhorším případě, pokud se opravdu nechceš vzdát windows návyků, tak ty soubory prostě vyedituj ve windows a do raspberry je nějakým způsobem přenes (scp/sftp)

chtěl bych:
- shift+šipka pro bloky (nepotřebuji sloupcové) - ptákovina ❌
- klávesové zkratky ctrl+c, ctrl+v, ctrl+x pro schránku - ptákovina ❌
- vyhledávní ctrl+f - ptákovina ❌
- aby to umělo psát česky - umí každý editor ✅

Osobně nedám dopustit na kombinaci mcedit a nano. Pokud chceš z Linuxu udělat windows, tak neuspěješ.