Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Výběr NASu

Synology DS218 Play nebo Synology DS218. Mám dilema, který z těchto NASů zvolit. NAS bude fungovat jako zálohovadlo a mediální server i s kódováním videí. Má cenu si připlácet za 1GB paměti u DS 218? Díky

Ehm, to je jasné, ale CO přesně tím myslíš?
Chceš využívat synologí VideoStation nebo Plex nebo něco přes DLNA?

Být Tebou, na DLNA se rovnou vykašlu a na rekód videa taky. NAS používej jako datové úložiště a filmy přehrávej v Kodi.

Jestli to Tvá TV neumí, pořiď si za pár stovek RaspberryPi (na to Kodi). Anebo rovnou dvě - a na to druhé dáš Volumio (na hudbu).
Případně přehrávej film v telefonu a zobrazuj v TV, nechceš-li kupovat RPi.

PhotoStation je super galerie, ale na Synologích šnečích CPU vlastně nepoužitelná.

Znovu raději píšu: DLNA se obloukem vyhni.

Nu dobrá, Tvoje věc...

Před 10 lety, když jsem se Synology začínal, jsem neustále řešil jediný problém - nedostatečný výkon Synology (a to jsem vždy kupoval pluskovou řadu).

Transkódovat video, aby šlo přehrát? To snad ne...
Takže si rovnou udělej xvid 1CD ripy na flasku, to ti přehraje každá TV - a nepotřebuješ VideoStation (která to stejně neumí). O titulkách si můžeš nechat jen zdát.

Synology samo neumí přehrát všechno. To znamená, že potřebuješ stejně něco, co to umět bude. Tedy dostatečně výkonné zařízení např. s Kodi. A pak nepotřebuješ VideoStation nebo Plex.

Je zřejmé, že mi nevěříš a že si dobrovolně chceš těmi problémy projít sám. To je v pořádku :)
Zkušenost je nepřenositelná.

jen poznamenam ze po par pokusech s DLNA jsem to zavrhl jako nejdebilnejsi zpusob sdileni videa po siti. Samotny princip = ze se to musi na zdroji transkodovat do neceho konkretniho je priserna hovadina. Znamena ze tam-kde-to-je-ulozene musi byt dostatek vykonu pro realtime encoding, coz pri 1080p, nebo jeste lip 2160p -potes koste. To si 100x radeji postavim nejakou samohrajku.

Tak jsi zkousel DLNA nebo Plex? Plex jako takovy obsahuje DLNA server pro zarizeni kde nelze nainstalvat plex klienta, napr. pro prehravani hudby v AV reciveru, nebo pro starsi TV ktera umi pouze DLNA, ale pokud je to mozne, vyuziva se klientska aplikace (nebo web). Samozrejme nastaveni pro posilani obsahu po lokalni siti bez tanscodingu tam je ;-)
Prekodovani na NAS je asi nejrozumnejsi reseni, pokud chces prehravat na vice zarizeni kde se lisi schopnost prehrat konkretni format - nemusim to nijak resit, proste si to pustim, mediaserver se postara o zbytek.

Já mám rozjeté oba servery + TV Samsung. V TV mám na Plex apku.
V TV jedou oba servery bez problémů, Plex má spoustu fíčur navíc, ale zase potřeboval mnohem víc nastavení na straně NAS. Dotahuje si automaticky info o filmu z netu, dají se vybírat filmy podle žánru, herce, jsou tam covery, ...
Tohle to základní DLNA nemá, ale v podstatě na to, abych si vybral film ze složky a spustil na TV to ani není třeba.

Dotahuje si automaticky info o filmu z netu, dají se vybírat filmy podle žánru, herce

Také jsem to tak používal, ale Plex je placený (nebo v té době alespoň byl) a nahradil jsem ho, kde na místo Plex používám OSMC (KODI pro televize Android), který umí i UPnP, číst i sitové disky.
(u Plex se mi libilo že jsem měl přístup k souborům jak to nazvat "cloudově", ale na ruteru jsem si pro přehrávání souboru mimo lokalní síť otevřel port a přesměroval přímo na samohrajku s OSMC nebo muj domaci Qnap (což je teď moje preferenční značka "Numero Uno! " a už bych ho za jinou značku neměnil) , zcela nahradil můj předešlý linuxový mini UPnP servis).

Nebyl by nějaký návod ?
Plex jsem instaloval na Smart TV + NAS, kde mi bezplatná verze přehrála hudbu nebo audioknížky jen 60s a pak vyskocila hláška že v bezplatné verzi vic nejde že mám koupit licenci na nejakou dobu k pokračování přehraní požadované hudby.
(možná že bezplatná služba jde jen jak uvadíš užívat jen v místní síti)

Plex musíš zaregistrovat, pak máš na výběr buď placený nebo zdarma. S tím zdarma funguje vše bez omezení (aspoň v domácí síti).
Když náhodou chci přehrávat něco zvenku, vystačím si s VideoStation v prohlížeči, kdy to NAS zvládá překódovat za běhu do něčeho rozumného, abych to to prošlo i přes pomalejší internet.