Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Počítač za studena napoprvé nenaskočí - chyba v desce?

Zdravím.
Mám Ryzen 3600, b450 gaming plus, a to od září, ale moc jsem si toho neužil. Je složený u CZC, neb jsem doufal, že mi přijde bez práce zcela funkční a otestovaný komp. Více jsem se mýlit nemohl.
Ve zkratce - počítač nechtěl naběhnout, krom větráku v case a na procáku nejelo nic. Na desce pouze svítila červeně dioda u CPU. Ze milionu pokusů najel tak jednou. První reklamace - neuznáno, závada se neprojevila.
Druhá reklamace - uznáno a opraveno. Počítač jede jako víno, ale běda, jakmile je delší dobu vypnutý, typicky přes noc, objeví se zase ten stejný problém - červená kontrolka u CPU a nenajedu ani do biosu, nikam. Po vypnutí/zapnutí zdroje najede normálně. Co přesně opravovali a jak se mi nepodařilo zjistit, ale něco udělat museli.
Silně uvažuju, že to dám zase na reklamačku, ale to je minimálně další měsíc bez kompu (mám to na ičo, takže můžu být rád i za ten měsíc). Na různých fórech jsem četl, že kombinace R 3600 a b450 je dost problémová, hlavně kvůli biosu. Myslíte si, že za tím může opravdu být bios? Mám nejnovější. Díky.

Zkoušel jsem včera. Než jsem šel do vany, tak jsem dal ErP enabled a kompa vypnul a hodinu půl nechal nynat. A na poprvé se nazapnul. Je fakt, že i ze zásuvky, což se prý nemá, když je to v tomto režimu. Můžu to tedy zkusit bez toho, aniž bych to vypnul ze sítě.

Mno, bylo by to super. Nerad bych, aby se ten problém zhoršoval, ale zároveň bych nechtěl mít kompa zase měsíc někde v pytli, kde je mi k ničemu a nakonec by se stejně nic nevyřešilo. Blbé je, že mi z CZC nenapsali v čem byl přesně problém jen strohé - proběhla oprava desky. Pod tím si můžu představit cokoliv.

No to si snad děláš prd.l. Já tam nakupuju poměrně často, ale sestavy skládám sám a testuju 48 hodin v zátěži, dřív to z ruky nedávám.
Ne, že bych jim nevěřil, je to spíš pro pobavení a jistota, když po mně někdo chce složit PC. No a teď vidím, že dělám dobře.

"Šroubek bočnice vyměnen" To je od nich výsměch?
Když jsem zadal do googlu to číslo opravy, vyskočila zajímavá diskuze https://pc-help.cnews.cz/viewtopic.php?f=7&t=210237&start=48
Snad se k tomu Kurt dokope a napíše nějaký článek, rád si počtu.

Jo, to je "moje" diskuze, už se s tím jebu přes dva měsíce. Každopádně jsem zapnul ErP v biosu, vypnul taktování ramek a světe div se, po studeném startu zatím ani pomátka. Snad to tak vydrží.
Oni mě s tím napoprvé poslali do prd*le, že se to neprojevilo. To museli zapnout jenom jednou, max, jinak by to hned objevili, jelikož mě to najelo jednou a pak vůbec. Ale byli tak šikovní, že mi přitom ulomili šroubek.

Tyto studené starty potkavam hlavne pri osazeni nekterych ramek, troufnu si rict ze to dela dobrych 90% pripadu. Nemas tu RAM nahodou v prohozenych DIMM slotech (A1+B1?) To PC ti vratily se stejnyma RAMkama ?
RAM mas na jaké frekvenci ? Pouzivas D.O.C.P ? Zpravidla staci jen pouzit kompatibilni RAM, nebo pozmenit casovani, nepouzivat overclocking; Gear Down nechat na Auto a vse pojede jak ma.
S nynejsi verzi Agesa 1.0.0.3 ABBA zadné problémy s Ryzen 3000 nejsou.

pokud zapneš XMP, musíš ručně nastavit volty pro DRAM podle požadavků pamětí - tato hodnota je uvedena na nálepce paměťových modulů. Je to proto, že XMP je mimo JEDEC standard.

edit: a BTW vypnutím XMP se připravuješ o hezkých pár procent výkonu. Takto jsi mohl rovnou koupit 2400MHz paměti...

Jo, zase je nahodím zpět, jen chci zjistit, jestli provedená opatření odstranily problém. Pokud jo, ramky jdou zas nahoru a pokud se objeví zase studené starty, tak se mrknu na ty volty... mají klasicky 1.35 V... to tam pak mám ještě někde nastavit, až dám zase xmp?

Ono je to jedno, jelikož jsem ErP zkusmo zase vypnul a nechal to dvakrát hodinu a půl stát a stejně to najelo. Takže jediné, co mě napadá, co jsem ten den změnil, krom tedy toho ErP a ramek, tak je to, že jsem přestal kompa vypínat ze zásuvky. Mohlo by to být ono? Vždycky jsem to samozřejmě vypnul a bedně, až potom ze štrumu.

nějak se množí stížnosti na CZC poslední dobou. Zrovna od doby co "tlačí" slogan dvojka na trhu..
TOhle je přesně problém studeného spoje. Někdy kontakty vodí vodí a někdy ne. Znám to na spoustě zařízení... Nefunkčnost při nízké teplotě je dost průkazný jev. (za tepla to funguje jak má, za studena záleží, jak se moc zatlačí na dané mýsto)

A kdyby to tak bylo, dá se s tím vůbec něco dělat? Asi těžko mi uznají reklamaci na něco, co se v podstatě teď už neprojevuje... Prý potíže se studenými starty jsou pro kombinaci desek b450+ ryzen 3600 vcelku normální, na zahraničních fórech se to hojně řeší... Zkusím dneska večer vypnout ErP a vypojit to na noc ze zásuvky, jestli to ráno najede normálně nebo to zase napoprvé nenastartuje...

v první řadě: PC bych vůbec nedoporučoval zcela vypínat. ATX zdroje jsou stavěny na kontinuální standby.
Následně si ověř, že všechny konektory jsou pořádně podotlačované, problémy mívají hlavě modulární zdroje, protože tam je jeden přechoďák navíc.
A v neposlední řadě často pomáhá vyházet v nastavení desky všechny automaty (taktování RAM apod.) a nastavit si to ručně, protože deska pak při spuštění "nešpekuluje" co a jak nastavit. Dnes totiž mají desky různá autotunidla, taktovače a podobně, takže první zapnutí nového PC trvá někdy třeba i pár minut, než deska najde optimum (třeba je to i tvůj případ, kdy nevědomky po každém vypnutí deska absolvuje vyhodnocení pamětí)

Vypnutí ErP když to vytáhneš z elektriky IMHO moc vliv mít nebude.

Vypínat to tedy ze zásuvky nebudu, když to tedy nemá moc smysl. Jinak, modulární zdroj mám, tak na to pak mrknu, jestli jsou všechny kablíky napevno. Automat tam mám, pokud vím, jen ty ramky, jinak jsem tam nic nedával, ale možná je tam něco už ze základu. Já se v tom moc neorientuju, nevím, kde co a jak má být nastavené, tak do toho pokud možno nechci vrtat.
Deska samotná na startu něco vždycky přehodnocuje, problikávají kontrolky, nejdříve cpu a pak ty následující, ale co se týče rychlosti, je to blesk. Předtím se to prostě seklo a nejelo to dál. Možná by se to i rozjelo, ale já čekal půl minuty a prostě jsem to vypnul a zapnul a najelo to normálně.

Deska samotná na startu něco vždycky přehodnocuje, problikávají kontrolky, nejdříve cpu a pak ty následující,

To je zcela normalní. Jde o Power-on / self-test (diagnostický program) ktery se spouští automaticky po startu (otestovaní komponentu) který kontroluje hardware v zařízení a zároveň i jejich činnost.

No vidíš, já naopak už mockrát (i tady na poradně) četl doporučení, mít všechno na PC na prodlužce s vypínačem a po vypnutí PC pak šlápnout na vypínač a vypnout všechno okolo. Já to tak dělám už mnoho let a zdroji to taky nevadí. Naopak, když je zdroj furt v zásuvce, tak furt pracuje a vyrábí 5V SB. Takže něco žere a trochu (mikroskopicky) se hřeje.
Takže teď jsem zmaten a nevím, co si z toho vybrat - vypínat, nevypínat?