Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jaký router?

Jaký router pro bytový dům?

Potřebujeme slušný router 1x WAN, asi 20x LAN, wifi netřeba.
Je bytový dům, kde se předpokládá společný internet. Bytů je 12 + na půdě 1 firma. Dále se předpokládá připojení společné kotelny + kamery apod. Do bytů a všude vede samostatný kabel. Připojení na internet a TV předpokládáme společné od kabelovky. TV rozvody teď neřeším.
Jaký router byste doporučili?
Napadá mě
1) MK ( i když to s ním neumím )
2) Turris (https://computerworld.cz/hardware/cesky-modularni-router-turris-mox-miri-na-trh-55684?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku)

Nebo to má pro tolik kabelů nějaké jiné řešení? Byty a firma by na sebe neměly vidět. Naopak by všichni ( po přidělení práv ) měli vidět na kamery, kotel jestli není v poruše ( v kotlech se nevyznám, ale připojili sem nějaký bazmek s názvem Marka ), možná nějaký NAS, apod.

Děkuji

Díky za snahu o odpověď.

Sdělil jsem to, co vím.
V baráku je 1/2 lidí neznalých. Nějaké pokusy o hacknutí a rošťárny mohou přijít z firmy a ze 3 bytů.
V bytech asi budou switce, případně routery s místní wifi. MAC adresy v jednotlivých bytech neznám.
Jak jsem psal. Do každého bytu, firmy, atd. jde 1 kabel. Každý bude mít svou síť/podsíť. Ty kabely už natáhli ze sklepa do bytů během rekonstrukce stupaček. Kdyby tam byly jen staré báby, dám do sklepa 1 switch na to všechno. Ale není to tak. Některé byty se pronajímají a jsou tam studenti.

Co ještě mám napsat?

Dodatek: Provoz. Když jsou to studenti, lze předpokládat i Torrenty a podobné věci. Stejně tak tam 1/2 roku bydlel jakýsi programátor, který si stěžoval, že to základní UPC je pomalé. To jsem naštěstí nemusel řešit. Internet si doposud řeší jednotlivé byty.

Parametry připojení domu můžu jen hádat. Bude to nějaké smlouva s UPC. Čekalo se, až UPC skončí, abychom se domlouvali už s Vodafone. A na jejich stránkách bohužel nepíší parametry připojení. Píší kupte si 500 mb/s. Ale upload tam nenapsali.

Dodatek: IP adresy asi neveřejné. Nevidím důvod, aby tam byly veřejné a nikdo to zatím nepožadoval. Ani ta firma nemá v domě svůj web.

Aha. Takže koupíte domácí přípojku, kterou budete rozdělovat dál, nikoliv business připojení, chápu to dobře?

Budiž. Takže jedna veřejná, za kterou musíš zaNATovat veškerý provoz. NAT je paměťově náročný, musíš teda sehnat router s dostatečnou RAMkou a dostatečným CPU výkonem.

Odhadni si, kolik zařízení v domě bude reálně přistupovat do internetu (počítače, tablety, mobily); podle toho pak zhruba zjistíš, jaké budeš mít nároky.

Prosim ta nestavaj mu tu jadrovu ponorku. Natovanie nie je vobec narocne, narocne bude ak tam bude mat kopec pravidiel na fw ,pripadne spusti shaping.
Najnarocnejsie na vsetkom bude ukocirovat 20 rodin, pretoze kazda ma niekolko clenov a ti maju rozne poziadavky na net.
Jeden sa ude dozadovat nizkej latencie, dalsi vacsieho uploadu, ini bude chciet verejnu ip, pretoze ma doma nejaky server a pod.
To nie je len 20 ludi, to je uz cca 60-80 ludi, takze celkom slusne problemy.
Za mna min RB3011, za nou nejaky 1Gb switch, idealne tiez od MT nech ho vies manazovat a riesit ludi, co ti robia na sieti neplechu.

Ano. Bude to platit SVJ. Nikoli firma.

Počet zařízení odhadem 25 PC a kamer na kabelu a stejně tolik mobilů na wifi ( wifi si každý byt zajistí sám ). Takže celkem asi 50 připojených zařízení.

Odhaduji 12 bytů. Každý 1 PC + 1 mobil. Domácnosti a studenti.
Firma asi 6 PC + 6 mobilů -architekti.
V budoucnu připojené řízení kotelny ( 1 kabel, žádné velké přenosy ) a hlídací kamery ( možná 3? ). Tam bydlí lidi, kteří neví, že ke kamerám by měl být server. Některé kamery mohou zapisovat na paměťovku, ale to by se kradlo.

Takže odhaduji max. 50 připojených zařízení.

To je blby prepocet, to co maju ludia ta zaujimat nemusi, pretoze kazdy z nich bude mat vlastny router s natom. Bol by blby keby si pripadne svoju siet vystavoval na verejnosti pouzitim switcha napriklad.
Zariadeni bude podla toho co pises tak do 20.
Pocet zariadeni nie je vobec podstatny, respektive rozdiel medzi 20 a 50 je minimalny.

Tohle je cele spatne jak z technickeho tak legislativniho pohledu... kdo ponese odpovednost pokud nektery z ucastniku zpusobi prusvih? Navic pokud se jedna o beznou pripojku urcenou pro domacnost a bude vyuzivana takto tak jde proti smluvnim podminkam.
At si kazda domacnost zridi vlastni pripojku, infrastrukturu poskytovatel...