Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem WD Red 8TB, 10TB, 12TB

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, jaké zkušenosti máte s HDD WD Red 8TB, 10TB, 12TB (WD80EFAX,WD100EFAX,WD120EFAX).
Potřeboval bych koupit nějaký na zálohy. Četl jsem, že už 8TB WD RED jsou prý docela hlučné disky.
A co spolehlivost?

Děkuji

Na zálohy snad hlučnost až tak nevadí, disky jsou přece naprostou většinu času někde ve skříni či tak :)

Spolehlivost zvýšíš tak, že zálohy budeš mít na několika médiích, na více místech. I kdyby byla poruchovost třeba 0,01%, náhoda je sfiňa a může dolehnout právě na tebe.

No, neveril bych jim tak zcela. Sveho casu jsem tak zalohoval dost dat - jednou zapsano, jednou precteno ((kvuli kontrolnim souctum), uskladneno ve tme pri pokojove teplote. Po nejakych deseti letech (pri druhem cteni ) znacna cast citelna jen castecne, dalsi znacna cast necitelna zcela.

Takze pokud ma jit o zalohy "na vecnost" je potreba je mit na vice mistech, pravidelne kontrolovat, zda jsou bezvadne a pri prvnim naznaku potizi premigrovat na jine medium (s pomoci tech ostatnich kopii). Nestaci to jen "nekam dat", je treba to prubezne aktivne udrzovat.

Hlučnost na zálohy nevadí, disk se zálohami jistě nebude připojený trvale. Pochybuju, že bude hlučnější než optická mechanika.
Spolehlivost bych vyřešil více exempláři, ona pravděpodobnost selhání je pořád dost velká, nemusí to nutně být selhání disku (taky jsem jich několik zažil), může rupnout v bedně systému a zapíše někam něco tak blbě, že bude potřeba záchranných prací. Řada RED (a taky purple) od WD by snad měla být spolehlivější než blue a green, které jsou čistě spotřební, ale to je marketing a nevím nakolik se tomu dá věřit. Jestliže je pravděpodobnost selhání jednoho disku řekněme 0.001 (asi to bude ještě míň) tak pravděpodobnost, že selžou oba je teoreticky 0.00001 (teoreticky hlavně proto, že nejde o nezávislé veličiny) a když to ještě podpoříte blu-ray (na 8 TB jich ale bude pěkná hromádka, o DVD a CD radši nemluvim) máte skoro stoprocentní jistotu, že data v nejbližších 10 letech minimálně z jedné kopie dostanete.
Není 8TB přecejenom moc, vím, že se to zaplnit dá, ale spíš jestli neni lepší koupit menší a až se zaplní, tak koupit další.
Mě se třeba hrubě neosvědčil seagate archive, tam jsem se díky jeho šindelovému zápisu dostal do stavu, že na něj nejde zapsat nic i když má 250 GB volna (čtení je přitom bez problémů), novější disky už šindelujou nějak méně agresivně, takže žádný další jsem do takového stavu nedostal, maximálně jsem dosáhnul jen nějakého zpomalení zápisu.

Purple je spíš na kamery, co sem kdysi studoval tak se to nějak liší ale už nevím přesně čím.

Není 8TB přecejenom moc, vím, že se to zaplnit dá, ale spíš jestli neni lepší koupit menší a až se zaplní, tak koupit další.

Mě se třeba hrubě neosvědčil seagate archive,

pobavil jsi :D :D není ten šindelkrám nejméně 8TB ?

Lepší imho to není. 1. 8TB je tak akorát. 2. sata řadiče tak nějak mizí z desek a 3. case mají čím dál tím míň slotů pro disky

Ahoj zkušenosti mám výborné.
Zatím mi jede WD Red 3TB, 4TB, 8Tb a 8TB WD Gold.

Hlučnost u řady WD Red je ok, disky nevibrují, otáčky jsou 5400. Otáčky dělají největší kravál. Vyplatí se už kvůli 3leté záruce.

WD Red Pro / WD Gold mají otáčky 7200ot. Takže k tomu Goldu jsem musel dokoupit HDD Silencer /tento jede v pc stále/. U dalšího disku jsem se pak umravnil a vzal zase 5400otáček.
U WD Red Pro / WD Gold máš záruku 5let.

Každopádně Red jsou to disky pro NAS čili spolehlivější než běžná produkce. Nejde snižovat rychlost seeku - přesunu hlav - nevím jestli to ještě "obyčejné" disky mají.
Nedávno jsem kupoval. Zvolil jsem 8TB jde přeci jen o vyzkoušenou kapacitu. 10 a 12TB nevycházejí nijak lépe cena za tb a kdyby 8tb nestačil vemu druhý.