Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem HDD zpomaluje NTB při startu OS

Zdravím,

donedávna jsem vlastnil běžný notebook, který po několika letech začal ztrácet výkon, a tak jsem si nyní pořídil pracovní stanici od HP, kterou používám jako běžný ntb, u něhož očekávám především rychlost systému. A to je právě ten problém, protože při zapnutí ntb a spuštění OS je HDD zatíženo na 100 % vždy po dobu cca 5-10 minut od spuštění systému, což má za následek zpomalení systému, pomalejší načítání aplikací. Po cca 5 minutách od zapnutí spadne zatížení na 0 % a systém již běží bez problémů.
Stále nemohu přijít na to, zda je harddisk natolik zatížen Win 10, nebo se jedná o vadu v samotném HDD - disk je totiž vytížen na 100 % i tehdy, kdy s diskem pracuje jen pár aplikací a celkové vytížení disku je třeba jen 1.1 MB/s , viz. obrázek v příloze.
Pokud by šlo o procesy, měl bych podezření na WMI Provider Host, který při startu systému zatěžuje HDD nejvíce, ale pořád se jedná o hodnoty jako 0.5 MB/s, takže nejsem schopen říci, zda je chyba na straně HDD, nebo tento proces dokáže takto vytížit celý HDD? Pokud by šlo o problém v samotném HDD, jak je možné ho detekovat?

Specifikace stanice:
- OS: Win 10 (poslední aktualizace)
- HDD: TOSHIBA MQ01ACF032 (320 GB, 7200 RPM, SATA II, 16 MB)

Jaký je váš názor?
Děkuji za odpovědi.

nerozumím. "pracovní stanice" s kulatým diskem? u vás nemají v krámě ssd?

1 mb/s datového toku je 100% vytížení disku. microsoftu jebe a uživatelé tomu věří, vždyť je to červeně.

windows jsou home nebo profi? s profi se dá udělat "antiviru" nebo "aktualizacím" pápá. (nebo tam dát ssd a ignorovat to)

Mám tomu rozumět tak, že za to může OS a toto se u uživatelů s Win 10 s klasickým HDD děje běžně??

ak sem to zkusil v práci na HP Pro desk malá krabička na stůl, taky 2,5 klasický disk a chová se to podobně, ty čísla tam mám větší. 5_53 zapnutí 6_03 snímek po 10 minutách 6_07 14minut po zapnutí.

Díky za info, aspoň vidím, že problém zřejmě v mém HDD nebude.

nerozumím. "pracovní stanice" s kulatým diskem? u vás nemají v krámě ssd?
windows jsou home nebo profi? s profi se dá udělat "antiviru" nebo "aktualizacím" pápá. (nebo tam dát ssd a ignorovat to)

Ano, pracovní stanice s HDD. Pokud by výměna za SSD pomohla tento problém vyřešit, uvažoval bych nad tím, ale každé 3 roky (nebo jaká je životnost..) se mi SSD opravdu měnit nechce. Mám Win 10 Pro - myslíš, že vypnutím antiviru nebo aktualizací by se dal problém vyřešit?

výměna za ssd pomůže celé odezvě windows, dovoluje okamžitý přístup k datům a větší datový tok mezi diskem a ramkou.
životnost 3 roky ti někdo nakukal, nebo věříš 10 let starým povídačkám? tak jeden objev: tak malý disk se dá v pohodě zálohovat.
(nejstarší ssd ve firmě už budeme mít ty 3 roky, zatím z nich žádný neodešel. to se o klasických hdd říct nedá)

já se spíš ptám, jestli tě to "vytížení" disku nějak omezuje. ty jsi vyplašený z údaje 100%. ale pod tím si sečteš, že jde o 1 megabyte/s - asi 100x méně, než je rychlost toho hdd.

po zapnutí si windows10 natahují jádro systému do paměti, průzkumníka, gui, indexuje disk a plní diskovou cache, zároveň si tupě nastavují kompresi paměti což jen zpomaluje ram. stejně tupě ihned po zapnutí vyhledává aktualizace aktualizací, hledá drivery protože svět by se posral bez týden nových ovladačů, uživateli se automaticky spouští kýbl bloatware, do toho musí w10 hned po startu zjišťovat jestli nemá viry, což všechno dále zpomaluje. do toho nenápadně bonzuje ty své telemetrie.
čili systém je rád, že po zapnutí stíhá nějakou rychlostí obsadit ram - a ne ten tvůj zobrazovaný 1mb/s, ale seek a průchodnost klasického hdd 100mb/s zpomaluje chování po startu. proto ssd.

já za sebe aktualizace neuznávám, stačí "servicepack", a antiviry pohrdám coby škodlivým nesmyslem.

No nevím.. o krátké životnosti SSD se vedou na internetu diskuze dodnes. Ale zmiňují souvislost mezi rychlostí jeho opotřebení a četností přepisování disku, takže v mém případě, kdy by byl použit v soukromém notebooku pro běžné kancelářské potřeby, by mohl alespoň těch 10 let vydržet?

Ano, vytížení disku při startu mě dost omezuje - pořídil jsem si nový ntb primárně kvůli tomu, abych mohl efektivně pracovat bez čekání na odezvu systému, čehož se mi asi prvních 10 minut po startu nedostává, otevírání aplikací je skutečně pomalé.

To je zřejmé, že po zapnutí systém vykonává mnoho operací, ale není přeci normální, abych u nového ntb čekal několik minut, než se systém "vzpamatuje" a mohl s ním začít pracovat? Indexování souborů jsem dle doporučení na internetu již zakázal a použil i některé další rady, ale výsledek se nedostavil. Je tento problém tedy vlastností OS Windows 10 a jediné řešení je výměna klasického disku za SSD?

za to může OS a toto se u uživatelů s Win 10 s klasickým HDD děje běžně??

resil jsem desitky techto "zavad" - vzdy stejny scenar
1. provedena cista instalace Win10 z recovery image
2. upgrade z 1703, 1803, 1809 na W10 - 1903 pomoci Update assistanta
3. nasledny update pomoci WinUpdate na nejnovejsi aktualizace
4. procisteni temp souboru
5. odeslani zpet zakaznikovi
Procento uspesnosti cca 95%
Kdyby byvali meli SSD, tak to do servisu posilat nemuseli.
Nejlepsi je, ze treba tretina zakazniku tvrdila :
obnoveni do tovarniho nastaveni provedeno, nepomohlo to.
Nojo krok 1. nestaci, jsou treba kroky 2, 3, 4 a 5
A proto se nas servis uzivi, dekujeme Vam

o krátké životnosti SSD se vedou na internetu diskuze dodnes

čteš divné weby, nerozlišuješ typy ssd a nejspíš ani datum těch debat, toto je jen obecné plácnutí o ničem.

ano, ssd výrazně urychlí náběh systému, vždy má cenu.
nepíšeš, jestli jsi vůbec zkusil zcenzurovat automaticky spouštěné svinstvo ve svém ntb: ms autoruns -> záložky: logon (po spuštění), services (služby cizích výrobců), scheduled tasks (naplánované úlohy).
a dolní tip od nudy jak vystopovat příčinu volání wmi procesu je taky dobrý.

No nevím.. o krátké životnosti SSD se vedou na internetu diskuze dodnes. Ale zmiňují souvislost mezi rychlostí jeho opotřebení a četností přepisování disku, takže v mém případě, kdy by byl použit v soukromém notebooku pro běžné kancelářské potřeby, by mohl alespoň těch 10 let vydržet?

V době kdy výrobci za cenu 10ti piv navíc dávají pětiletou záruku na SSD disk bych se nebál že nevydrží aspoň 7let.
Pravděpodobně SSD disk přežije ten notebook...10let je na dnešní notebooky dost dlouhá doba.

Na kieho šľaka si tento proces nevypneš?

https://lnk.sk/d027

Však desina sa dá nádherne vyladiť, okresať, že šlape ako raketa na 5400ot. hdd s dvoma usmolenými, 2,3ghz, procesormi.

Skús na začiatok geniálneho číňana: Dism++, nastavený v lište Options - Expert mode.

Sú v Dism++ x64 *exe skompilované všetky dostupné príkazy pre Dism.exe z dielne MS, používa export, import a nastavenie ovládačov, služby Plánovača úloh, run, apod. desiatky užitočných vecí. Dism++ nerobí chyby, nezasahuje do Registrov.

Ak ešte využiješ po Dism++ napríklad nadstavbu clear+ pre Windows:

https://www.majorgeeks.com/files/details/cleanmgr.html

so skomprimovaním systémových dát, máš z desiny na pár kliknutí rýchly desktopový OS.
----------------------------------------
Pravda, výrobe a okresaní samotnej inštalačky ISO W10, cestou ntLite, sa toto dodatočné riešenie nevyrovná, ale je pohodlné a velice účinné.