Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem ochrana proti smazani adresare

ahoj vsem,

rad bych se poradil. potreboval bych ochranit adresar proti nechtenemu smazani. oc presne jde:

mam PC a notebook. PC slouzi jako server a jeho D: mam nasdileno do notebooku. z tohoto D: kopiruji jeden cely adresar na C: v notebooku. cely tenhle adresar na D: v PC je editovatelny. ja si ho zkopiruji do notebooku a pracuju s nim "offline". takze mam otevrena dve okna pruzkumnika a mazu cely adresar na C: a davam kopirovat z D: na C: a mam novy cisty adresar na C: kde je jedno co s nim budu delat a nesaham na D:

mam obavu ze je jen otazka casu a jedine vteriny nepozornosti a smazu adresar na D:, coz by byl prusvih jak mraky. potreboval bych tomu zabranit. muzu pozadat o navod jak na to? jak to udelat aby soubory na D: v danem adresari sly editovat, ale abych bych je z notebooku nemohl smazat? jen zkusmo sem si udelal novy adresar na D:, smazal jsem ho z notebooku a smazany adresar nebyl ani v kosi

dekuju moc

Niet na manuálnu prácu lamy.

Používaj TotalCommander, dôvod: Lebo CRC.

Súbory sa zásadne najprv kopírujú z miesta A na miesto B z dôvodu, aby zostal ich originál na pôvodnom mieste v nezmenenom stave. Pri súčasných kapacitách diskov oželieš trošku duplicity.

Ideálne je robiť nejakým SW kopčenie, zálohy automaticky, časovo, prírastkovou prípadne rozdielovou zálohu. Už kvôli prípadnému zavíreniu súborov či ich poškodeniu s ich poslednou manipuláciou.

Ale snáď ti to časom "doklepne" v makovici, ako sa dá prekrásne s čarom kúzelníka využívať SW od tretích výrobcov, hlavne plne automaticky.

pro tebe bude asi nejjednodušší dát si na stoláku do "po spuštění" kontrolu (batku), že ten adresář existuje. když ne, udělá jeho zálohu.
nebo tu batku strčíš do plánovače úloh, se ti může spouštět třeba každou hodinu.

když to omylem smažeš, nemusíš to hned obnovovat recuvou, ale použiješ svou zálohu.
soubory smazané přes síť na windows nejdou do koše. ale zdá se mi, že na nasce (qnap) to jde zapnout. taková naska se hodí i na kompletní zálohy celých pc, když nechceš v práci nebo doma přijít o data.

nejrozumnější ochranou proti smazání stoláku je nastavení práv pro sdílení. u home verzí je asi na výběr jen omezení všem povolit / všem zakázat, ale to nemusí vadit, jestli originál dat vzniká na stoláku a ostatní ze sítě kopírují jen směrem k sobě.

s kontrolou podle existence nějakého souboru v záloze:

cmd.exe (if not exist "d:\zaloha\konkretni_adresar\nejaky_soubor.txt" xcopy /e /h /i /q "d:\konkretni_adresar" "d:\zaloha\konkretni_adresar")

nebo bez kontroly, kopíruje novější verze souborů:

cmd.exe xcopy /d /h /i /q "d:\konkretni_adresar" "d:\zaloha\konkretni_adresar"

na jednořádkový příkaz není ani nutná batka. příkaz stačí vyplnit do zástupce, proto začínají "cmd.exe", to batka nepotřebuje.

OK,to děláš dobře.Záloha na flashce je nejhorší možný způsob,tj.jako žádná záloha.A těch záloh bych si nechal víc dle data,ne jen aktuální stav.Může se tam dostat nějaká chyba nebo něco smazat,to se překopíruje i do zálohy a pak se může pár dní stará verze hodit.