Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak urychlit notebook

Dobrý den,

rodiče mi koupili notebook HP z bazaru za 7 tisíc k narozeninám. Bohužel se se mnou vůbec neporadili a ani ho pořádně nevyzkoušeli. Vrátit šel do tří dnů ale oni ho měli doma týden než mi ho pak dali.

Hlavní použití notebooku je hlavně internet a jednoduché hry jako half life 1, gothic 1 a tak.

Problém je, že je notebook hrozně pomalý a já nevím proč. Když na něm třeba spustím facebook, tak to trvá i minutu než se to spustí a i tak je to pomalé, rolování se seká a nedej bože kdyby tam bylo nějaké video.

Notebook jsme přeinstalovali. Původně tam byl windows 10 takže jsme tam dali opět windows 10, licenci od bráchy, který ji má zadarmo na vysoké škole.

Můžete mi prosím poradit, co bych měl udělat aby byl notebook použitelnější?

Název operačního systému	Microsoft Windows 10 Education
Verze	10.0.18362 Build 18362
Další popis operačního systému 	Není k dispozici
Výrobce operačního systému	Microsoft Corporation
Název systému	DESKTOP-6MFQT12
Výrobce systému	HP
Model systému	HP Laptop 15-bw0xx
Typ systému	x64-based PC
SKU systému	1TU69EA#BCM
Procesor	AMD A6-9220, GPU RADEON R4, 5 COMPUTE CORES 2C+3G, 2500 Mhz, jádra: 2, logické procesory: 2
Verze systému BIOS/Datum	Insyde F.51, 31.05.2019
Verze SMBIOS	3.0
Verze integrovaného řadiče	27.35
Režim systému BIOS	UEFI
Výrobce základní desky	HP
Základní deska	8330
Verze základní desky	27.35
Role platformy	Přenosný počítač
Stav zabezpečeného spouštění	Zapnuto
Konfigurace PCR7	Pro zobrazení je nutné zvýšení úrovně oprávnění
Adresář systému Windows	C:\WINDOWS
Systémový adresář	C:\WINDOWS\system32
Spouštěcí zařízení	\Device\HarddiskVolume2
Národní prostředí	Česko
Vrstva HAL (Hardware Abstraction Layer)	Verze = "10.0.18362.387"
Uživatelské jméno	DESKTOP-6MFQT12\marek
Časové pásmo	Střední Evropa (běžný čas)
Nainstalovaná fyzická paměť (RAM)	4,00 GB
Celková fyzická paměť	3,89 GB
Volná fyzická paměť	948 MB
Celková virtuální paměť	7,17 GB
Volná virtuální paměť	2,57 GB
Prostor stránkovacího souboru	3,29 GB
Stránkovací soubor	C:\pagefile.sys
Ochrana přímého přístupu do paměti (DMA) u jádra	Vypnuto
Zabezpečení založené na virtualizaci	Nepovolené
Podpora šifrování zařízení	Pro zobrazení je nutné zvýšení úrovně oprávnění
Hyper-V – rozšíření režimu sledování virtuálních počítačů	Ano
Hyper-V – rozšíření překladu adres druhé úrovně	Ano
Hyper-V – virtualizace povolená ve firmwaru	Ne
Hyper-V – ochrana spouštění dat	Ano

Vytížení CPU např. po spuštění Facebooku je 100% a pak klesne jakmile je Facebook načten. Při rolování to ale zas stoupne na 100. Takhle to dělá snad se vším, i průzkumník způsobí CPU na 100% a pak to klesne.
Často vidím ve správci položku Systémová přerušení - CPU 99%.

Ovladače i aktualizace mám aktuální.

Nepoužívám žádný "čistič" a ani antivirus. Jediný antivirus který tu mám je Windows Defender, který jsem zkoušel vypnout, ale zapíná se pořád sám.

Jinak se snažím mít v PC minimum věcí, balast na pozadí je vyplý. Úsporný režim baterie nepoužívám.

Procesor AMD A6-9220

asi jsi jim tvrdil, že to chceš jen na prohlížení internetu. a prodavač se raduje, že se zbavil starého krámu.
zastaralý typ s nevýkonným procesorem a pomalým diskem, proto ta výprodejová "výhodná" cena.
zadarmo by to bylo dobré.

můžeš tam dát ssd, na internet by to mohlo být použitelné. na hraní dětinských her zapomeň.

edit:
tak to dopadá, když krám kupují lidi, kteří tomu nerozumí - koupí šmejd k ničemu a myslí si že "ušetřili". že je to krám dobrý spíš do popelnice jim asi ještě nedošlo.

Při rolování to ale zas stoupne na 100. Takhle to dělá snad se vším, i průzkumník způsobí CPU na 100% a pak to klesne.

pokud vylučuješ zaspywarovaný průzkumník, pak to vypadá na ovladače.

Často vidím ve správci položku Systémová přerušení - CPU 99%

to není normální. buď totálně odfláknutá instalace ovladačů, nebo vadný hw.

Zdravím,

to, že vybrali velmi špatně, samozřejmě vím. Snažím se vytřískat maximum z toho, co je k dispozici. Byl to dárek a nemám jim to za zlé. Chtěli mi udělat radost. Už jsem je poučil, kde udělali chybu.

Ovladače jsem stahoval z oficiálních stránek výrobce (a ne z CD které bylo k NTB). Ještě jsem je pro jistotu zkontroloval přes HP Support Assistant a ukázal mi, že mám akorát neaktuální ovladač pro zvuk.

Ale pokud byste mi chtěli lépe pomoci s ovladači, budu jen rád.

K tomu HW - v tom HP Support Assistant je kontrola HW, tak jsem spustil všechny kontroly a všechny ukázaly úspěch.

Měl bych zkusit ještě něco dalšího?

z historických důvodů (jede to, nevrtat do toho, kompatibilita) používáme v práci ještě desítky instalací win xp s cpu p4 - ne že by ten tvůj procesor byl o moc výkonnější.
ale nikde se nám nestává, že by operace s průzkumníkem vytěžovaly cpu na desítky procent, nebo totéž u položky systémová přerušení.
o pořadí instalace ovladačů nepíšeš, takže nic ideálního to nebude.

převším odinstaluj všechny hp assistanty nebo aspoň zakaž jejich automatický start.
- proti adware a spyware jednoduchý adwcleaner.
- pro kontrolu spouštěcích míst ms autoruns -> záložky: logon (po spuštění), services (služby), scheduled tasks (naplánované úlohy).
- pro kontrolu procesů v paměti process explorer.
- zobrazení aplikací komunikujících s netem ms tcpview.

interní hdd jde naklonovat na ssd, i když vzhledem k těm ovladačům bych volil novou instalaci:
1) chipset (u tvého amd intergovaný s vga)
2) restart
3) zbytek už bez pořadí

k hdd si dokup usb3 box 2.5", zruš všechny oddíly, zformátuj a používaj jako externí disk.
protože na tom nejdou hrát hry, ssd ti může stačit 250gb.

Velmi pomalý počítač, napríklad moje Pentium 800 MHz 512 MB RAM sa dá slušne urýchliť pomocou gravitačnej konštanty 9.81 m/s. Vyskúšaj, nebudeš veriť ako rýcho to pojede jedným smerom.

Tak jedině koupit SSD disk.Případně zkusit nějaký málo náročný prohlížeč.Pokud existují ovladače pro Win7,zkusil bych i to,i když v lednu končí podpora.Pár let se s tím ale pak ještě žít dá,na internetbanking s tím asi nelezeš.Licenci koupíš třeba na Aukru.

Je-li to
https://www.hpmarket.cz/productOpt.asp?konfId=1TU69EA
tak je tam
Velikost úložiště (GB) 1000.0
Typ úložiště HDD
co je pomaly pevny disk, misto nej bych dal SSD
https://www.alza.cz/kingston-a400-480gb-7mm-d4798613.htm
https://www.alza.cz/kingston-a400-240gb-7mm-d4798612.htm

Nicmene porad to bude trochu pomale diky pomalemu procesoru a pomalemu Win10,
viz dotaz
https://pc.poradna.net/questions/2960689-sekani-notebooku

Je pouzit procesor AMD A6-9220 (Family: 21 (015h).
V dobe vyroby to byl low-end, nejmene vykonny na trhu.
Nyni po par mesicich je jeho vykon jeste nizsi, svet se
nezastavil --> webove stranky a programy nabobtnaly a
slaby procesor nestaci....
Microsoft jeste ke vsemu vydal aktualizace,
ktere vykon slabych procesoru zeslabily.

degradace výkonu způsobená vysokém vytížením procesoru. Týkalo se to některých zařízení s procesory AMD rodin 15h a 16h. Problémy se začaly vyskytovat po instalaci aktualizací z letošního června nebo července, pakliže jste rovněž aplikovali aktualizaci mikrokódu pro tyto procesory, která byla namířená proti Spectre v2

https://www.cnews.cz/srpen-2018-zaplaty-microsoft-windows/
Reseni :
1 reklamovat u vyrobce nizky vykon
2 po reklamaci stroj prodat na bazaru

Jak už tady vesměs psali, zkontrolovat ovladače, investovat do SSD disku atd., mě se ještě osvědčilo u těhle nevýkonných NTB zrušit v plánovači úloh všechny zbytné úlohy ( hlásiče čehokoliv MS, kontrolovače všelijakých nesmyslů, superfetche apod.), odinstalovat všechny možné HP utility a urychlovače a odstranit antivir.

Z predmetného HW sa dá spraviť slušné delo na net a základné kancelárske programy.

Na písomné rady človek nemá náladu, je toho v poradí dosť.

Ideálne upraviť ISO inštalačku cestou ntLite, vyrobiť okresaný, desktopový OS.
------------------------------

Stiahni si číňana; Dism++, v expert mode. Je tam toho v ponuke sakra dosť.

Zbaviť sa OneDrive, vykopať všetky apps.

Potom je tu nadstavba s komprimáciou systému: Cleanmgr+.exe.

Odstaviť v Registroch Defender, nepoužívať žiaden AV.

Upraviť Plánovač úloh, telemetriu, appraiser, ceip, zablokovať defragmentáciu, zbytočné služby na pozadí.

IPv4 free DNS: 1.1.1.1

Osobne čistím od stoviek riadkov bordelu aj Registre W10 s ich defragmentáciou.
(RFA11 - Registry First Aid Platinum 11.3 x64 bit.)

Na defragmentáciu zložiek a súborov browseru, napríklad Firefox od Mozilla: speedyfox.exe

Ten čas, kterej strávíš realizací tady všech těchto rad věnuj brigádě, toto střel mírně levněji oproti nákupu nějakému neználkovi nejlépe důchodci komunistovi, aby nebyl moc rychlej na bolševinkách a utržený peníz spoj s výdělkem a kup něco co ti bude vyhovovat.

Já bych tam hodil Win7 bez diskuzí jestli jsou ovladače, než z pohledu amatéra se učit jak mám vlastně vypnout všechen ten skrytej balast a že ho tam fakt je v desítkách, to si radši hodím na PC trojskyho kone nez pouzivat default desítky :))