Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pomalý štart Windows 10

Dobrý den,

mám problém z pomalým spúšťaním OS W10 x64 Education. Do pracovnej plochy nabieha pri čistom štarte (po reštartovaní) cca. 4-5 min. Preto používam fast boot čo čas trochu skráti na 2-3 min, ale aj tak je to dost dlho vzhľadom k tomu, že W10 sám o sebe bootuje rýchlo. Pamätám si, ked som ho na čisto nainštaloval tak nabehol do pracovnej plochy za 35 sek. Windows sa spúšťa z HDD WD 1TB Blue. Procesor je Athlon X4 860K a RAM 8GB.

V prvom rade chcem pripomenúť, že nemám v záujme kupovat SSD a preinstalovávať na čisto OS. Viem že by aspon tá reinstalácia pomohla, no ako som písal, boli časy kedy mi to nabehlo s HDD do pol minúty.

Co som skúsil?

-zakázal som v Správcovi úloh na karte Spustenie všetko čo malo povolený autoštart
-msconfig>services>hide all ms services>vsetky sluzby som zakazal
-sken celého systému pomocou ESET Online Scanner, MBAM, AdwCleaner a SUPERAtiSpyware, no nič sa nenašlo, čo zn. že vírusom to není
-cmd>sfc/scannow, vš. OK
-disk je OK, HD Tune 2.55 > Error scan > vš. zelené

Takže momentálne som bezradný, vedel by mi niekto pomoct co ho pri štarte tak spomaluje? Dalsia otázka: Myslíte, že by problém vyriešil CCleaner? Vygooglil som si to, no na rôznych forach sú nato dost zmiešané reakcie...

První bych měl podezření na disk a grafiku.
Takže bych zkusil přenosovou rychlost, použil test od výrobce disku, použil můj oblíbený HDD tune.
Zkusil bych pustit nějakou 3D hru /jak dlouho se načítá, jak jede/.

Pokud na nic nepřijdeš zkus čistou instalaci.

Myslíte, že by problém vyriešil CCleaner?

Nepomohl. Ale možná by urychlil tvé rozhodnutí udělat čistou instalaci.

První bych měl podezření na disk a grafiku.

disk je OK, už som to písal, že som cez HD Tune ten test chybných blokov robil, a robil som aj test rýchlosti, vš. OK
A nechápem, čo má s tým grafika? A hry mi spušťa normálne, asi tak ako na začiatku čo som OS nainstaloval. Problém musí byt niekde v nejakom procese co sa spúšta pri starte a spomaluje to, len ho treba najst a zablokovat. Potom netreba nic preinstalovavat, lebo inač z PC ziadne problémy nemám.

Pokud je to hardwarový problém ve správci/v procesech ho neuvidíš.
Pochopil jsem z otázky že nejsi BFU a do vytížení/co se spouští při startu ses díval.
Vadný hardware dovede zpomalit počítač - třeba právě grafika/disk/přídavné karty.
Že jsi zkoušel hdd tune jsem přehlédl:-)

Zkusil bych to ještě s odpojeným lan kabelem.

msconfig>services>hide all ms services>vsetky sluzby som zakazal (?!?)

To sa ešte sľušný, poctivý, pracovitý občan velice diví, že ti vôbec po piatich minútach nabehne OS.

Zrýchlenie OS po reštarte sa dá upraviť v Plánovači úloh, zakázaním (disable) 80% balastu z dielne MS, potom v Autoruns.exe x64 bit., spustený ako Správca.

V Services zakázať: Bits, UsoSvc (Update Orchestrator Service) a WU.

UsoClient.exe je známy bug pri W10_1909, lebo odmietal uspať a hibernovať OS, aj ak sa zastavil v Registroch (modify 4), svojvoľne sa furt na drzovku zapínal, bolo tomuto *.exe nutné odňať prístupové práva. Update Orchestrator Service je zodpovedný za nonstop kontrolu záplat WU W10. Šmejdí ako blbý 24 hodín po spriatelených serveroch MS (ocean, akamai, apod.) spolu s Telemetriu, ceip, appraiser.

Už moloch MBAM brzdí OS. Tieto AV zanechajú v Registroch bordel. Nepoužívaj žiadne AV, ktoré sa inštalujú do systému. Jedine AV typu Sysrescue live cd z bútovacieho ISO na ext.nosiči. (Dr.Web live cd ISO, Eset Sysrescue ISO, Kaspersky sysrescue ISO).

V prípade zbavenia sa balastu, apps, zastavenie OneDrive, Cortany apod., je tu geniálny číňan: Dism++ nastavený v Expert mode.

potom ešte: Cleanmgr+ 1.2.4 *exe je nadstavba Windows čističa, tiež komprimuje systémová súbory.

ten hd tune zobrazuje i smart hodnoty disku: záložka health. chyby označené jako kritické bych u pomalého disku bral vážně.

čistka windows:
nejdřív odinstalovat zbytečné programy. podívat se, co se v menu napravý myš (v průzkumníku) nabízí za programy a jestli taky nepatří do kategorie "zbytečné".
v logu adwcleaneru nebylo nic, je čistý?
jaký antivir se používá, přesný název?

zakazovat všechny služby není moc příčetné, windows si to stejně hlídá a nechá zapnuté ty životně nutné, bez kterých by nenastartoval.
lepší: ms autoruns -> záložky: logon (po spuštění), services (služby cizích výrobců), scheduled tasks (naplánované úlohy).
naproti tomu automatický ccleaner je absolutní stupidita, nebrat.

prý už to kdysi běželo rychleji, jinak bych se zeptal na pořadí instalace ovladačů.
předpokládám, že disk toho starého krámu běží v ahci režimu, viz správce zařízení.

v HD Tune v založke Health vidím v každom riadku OK a na samom spodku zeleným OK. Týmto myslím, že definitívne uzavrieme možnost zlého disku.

Zbytočné programy som už odinstaloval, nepomohlo, v logu Adw Cleaner nieje nič.
Antivírus nepoužívam žiaden, používam len čističe ako napr. ESET Online Scanner, MBAM a pod. Mám zablokovaný aj Windows Defender.

Ja som dal zakázat iba služby, ktoré niesu od Microsoftu, teda napr. Mozilla services, Skype service, Adobe Flash Player Update a pod.

Teraz som skusil ten MS Autoruns, a mám taký pocit, že je to trefa do čierneho, je tu toho na každej karte dost. Len teraz dávat pozor aby som nezrušil niečo čo je nutné pre chod systému. Asi nemôžem na karte Everything komplet všetko odškrtnúť, že? Na inom PC som niečo podobné raz urobil a po reštarte nešiel internet a podrbalo sa rozlíšenie...:-D

komplet odškrtnout nemá smysl, chce se zamyslet co je k čemu.
případně hodit alt+printcreen na nějaký imagehosting.
když je toho na výchozí záložce moc, psal jsem že zajímavé jsou: logon, scheduled tasks, services.

disk zklamal - čekal jsem že při takových časech by tam něco mělo být. (přehlednější je na vyhodnocení crystaldiskinfo, ale výsledky vyjdou stejné)

adobe flash player bych buď úplně odinstaloval z pc, nebo tento nejděravější soft na světě nechal aktualizovat.

No takže, začal som to na vlastné riziko všetko odfajkovavať a konečne nejaký progress. Samozrejme som neodfajkol všetko, iba to čo som už mal odinštalované, alebo som vedel, že aj keby potom daný program nešiel spustiť tak by to nevadilo. Inač, dal som teraz reštart a zapol sa za cca. 1m 20 sek. Posielam screen z karty Logon (v prílohe) a ešte by som rád vedel načo sú všetky veci na karte KnownDLLs.

P.S. Co ja zle na Adobe Flash Player?

known dlls jsou asi všechny od ms - viz jejich vlastnosti. v tom případě nechat.
ve vlastnostech nebo hledáním na google ověřit, jestli je to originální soubor ms windows. patří tam, neřešit je.

logon: roztáhnout zobrazení tak, ať je vidět celá cesta (image path)
položka cmd.exe je tam shell pro nouzový režim, čili nechat.

ovládací panel zvuku realtek: bude to hrát i bez něj. slouží k dalšímu nastavení (počet kanálů, detekce zasunutí sluchátek, echo zvuku pro imitaci hudebního prostoru...)
tato ikona bývá v systray vpravo dole.

Adobe Flash Player: zastaralá technologie, ten přehrávač měl desítky možná stovky bezpečnostních chyb. kdo to chce používat, měl by nechat povolené jeho aktualizace.

n/a: nevypisuje se, nejde zjistit. nejdřív to chce zjistit úplnou cestu k souboru.

ešte mám otázočku, pomôže nejako ked v msconfig nastavím na karte Boot aby pri spustaní používať všetky 4 jadra? Lebo defaultne tam je iba jedno jadro. Co mi príde dost divné. Myslíte, že to spúštanie OS urýchly? A môze toto byt problém prečo mi to bootuje tak retardovane?

do toho nikdy nedrbej, nebo tu budeš znovu.
buď jsou ty počty prázdný chlívek, nebo je tam cosi default ... tak jsem kvůli tobě zapnul w10 - ten chlívek není zatržen, nech ho tak.

čtu co tam máš za ssd - žádný, tak už tam už není moc co vylepšit. jestli je to zpomalený wd blue 5.400ot, to je na moderní systémy humus.
stačil by ssd jen na systém = windows + program files, samozřejmě i nastavení profilů uživatelů, ale bez jejich nesmyslných uživatelských dokumentů, tyto gigabajty patří na d:

buď jsou ty počty prázdný chlívek, nebo je tam cosi default ... tak jsem kvůli tobě zapnul w10 - ten chlívek není zatržen, nech ho tak.

tomu som nepochopil co si tým chcel povedat, teda iba to že nato nemam sahať, OK. Len by som vedel co a naco to tam je. Myslím to "Number of processors" je tam defaultne 1, ak políčko zaškrtnem tak sa dá dat aj 4. Takže logicky by pri bootovaní malo bootovat na všetky 4 jadra, či?

viete mi aj normálne odpovedať načo sa pýtam?

Ohladom toho som prešiel viacej stránok a stretol som sa s podobnými reakciami, všetci sa len zhodli natom, že to treba nechat tak ako je. No nikde som sa nedozvedel prečo, a ani to načo to tam vlastne je ked sa do toho nemá babrat. Lebo čisto teoreticky, kedže mám problém s pomalým nábehom OS tak, za predpokladu, že sa podla toho defaultného nastavenia pri štarte využíva len jedno jadro procesoru, tak kebyže to nastavím na všetky 4 jadrá (označím checkbox /štvorček/, /chlívek/), tak sa bude bootovať trochu rýchlejšie, alebo?

Vie niekto prosím odpovedat na túto konkrétnu otázku?
Lebo už to tu píšem asi po 3-krát a dozvedel som sa akurát co je to "chlívek". :-)

Když to není zaškrtnuté, tak to využívá maximální potenciál PC. Proto je lepší do toho nevrtat vůbec, pokud není důvod nebo nevíš, co to udělá. Slouží to například k tomu, že když ti "padá" systém a máš podezření, že je vadné nějaké jádro v procesoru, tak to můžeš zkusit s jedním jádrem a testovat stabilitu, potom s dvěma atd... Někdy je taková volba vypnout jádra i v BIOSU.

Ty máš ale problém s pomalým náběhem OS. Takže nejlepší bude, když ho přeinstaluješ, nainstaluješ ovladače a nebudeš tam cpát věci něco ve stylu cleaner, booster, superdriver apod. Ono ti už potom nepomůže, že je odinstaluješ, protože ti to udělá neplechu v registrech.

cituju preklad EN do CZ

Pokud máte vícejádrový procesor (CPU) nebo více procesorů, ukáže se vám, jak omezit počet procesorů, které mají používat Windows 7, nebo se ujistit, že používáte všechny procesory.

To může být užitečné pro účely odstraňování problémů a ladění, aby bylo možné určit, zda existuje problém s jedním procesorem / jádrem, nebo pro programátora, aby otestoval svůj kód proti jednomu jádru, zatímco je stále spuštěn v jejich systému s více procesory / jádry.

Windows 7 ve výchozím nastavení používá všechny vaše procesory nebo jádra procesorů.

https://www.sevenforums.com/tutorials/66504-processors-limit-number-used-windows-7-a.html
Srovnej s
https://www.dell.com/support/article/cz/cs/czbsd1/sln151689/k-%C4%8Demu-slou%C5%BE%C3%AD-n%C3%A1stroj-msconfig-v-syst%C3%A9mech-windows-8-8-1-a-10-na-po%C4%8D%C3%ADta%C4%8D%C3%ADch-dell?lang=cs

Upřesnit možnosti... > Počet procesorů –
Omezuje počet procesorů používaných v systému s více procesory. Pokud je toto políčko zaškrtnuté, systém se spustí pouze s počtem procesorů uvedeným v rozbalovacím seznamu.

Srovnej s
https://www.wilderssecurity.com/threads/fast-booting-on-multi-core-machines.410244/