Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem windows 10 - pořád plný disk, velikost podadresářů

(Já jsem "od těch počítačů" a tak samozřejmě vím všechno - ale Windows 7+ rozumím jak koza petrželi)

Příbuzná má NB 1.5roku starý - Yoga se 60GB diskem a Win10, které původně zabíraly asi půlku, teď už zabrají celý.
Body obnovy jsou vypojené, nainstalované tam má pár věcí typu Firefox, PsPad a tak, všechny filmy, maily, fotky a podobně už dávno smazala a disk furt plný. "Svých věcí" tam má jednotky MB a desítky souborů a i tak už se nevejde.

Nemyslím, že by tam měla mít nějaké brebery, nebo deset antivirů nebo takové obvyklé příčiny (celkem zkušená uživatelka, ale jen uživatelka, píše si věci ve Wordu, občas ořízne pár fotek z výletu a uploadne na web (a smaže), hry nehraje, lozí po pár neškodných stránkách. Cache Firefoxu maže pravidelně, ale ani to nepomáhá)

Teď už se rozhodla nechat to prostě celé přeinstalovat, ale ono to asi přijde zas.

---
1) nějaká univerzální rada, která by to "zachránila" asi není, že? (a ne, koupě většího disku/lepšího NB to není)
2) co je tak obecně potřeba nastavit? (body obnovení mě napadly, ale dál?)
3) je nějaký jednoduchý příkaz/skript, který vypíše do textového souboru rekurzivně kolik který adresář zabrá místa?

plán je vypsat to teď, najít ty největší adresáře, vypsat to po reinstalaci, najít ty největší a porovnat to a pak to opakovat po každé aktualizaci, aby se vidělo, kde to tak nezřízeně roste - pak se půjde rozumně zeptat "co to dělá"

Na linuxu bych použil jednoduše du -b > soucty.txt (du.html) a výsledek nějak zpracoval skriptem, na Win10 ty příkazy neznám - ale zkopírovat si texťák a zpracovat si ho u sebe ve známém prostředí není problém

$ du -b
701051 ./ARENA2/BOOKS
20506 ./ARENA2/MAPS
440938633 ./ARENA2
306769 ./DATA
682848 ./FIXBACK
4096 ./FIXBACK/SAVE0
4096 ./FIXBACK/SAVE1
4096 ./FIXBACK/SAVE2
4096 ./FIXBACK/SAVE3
4096 ./FIXBACK/SAVE4
658272 ./FIXBACK/SAVE5
145423 ./SAVE0
325827 ./SAVE1
253793 ./SAVE2
290592 ./SAVE3
314881 ./SAVE4
234842 ./SAVE5

struktura:
pocet_byte_celkem jmeno_adresare

Nadstavba Windows Cleanmgr+:
http://m.majorgeeks.com/files/details/cleanmgr.html

Zmaž komplet zložku s podzložkami C:\Windows\SoftwareDistribution\*.*

W10 pozná príkazy pre Dism.exe v PowerShell.

Po čistej, plne funkčnej inštalácii W10 z ISO a následnom vyčistení od balastu, bloatware, zaberie desina W10_1909 x64 bit., cca 8GiB miesta na primárnom oddiele. (Samozrejme nepočítam do toho swap, pagefile a higerfile).

SW ntLite sa dá okresať ISO inštalačky desiny, že zaberie po nainštalovaní na pevný disk miesto cca 2GiB pri zachovaní plnej funkčnosti.

Do textaku, protoze ten se da snadno dale zpracovat (napr. CSV je specialni pripad textaku) a archivovat a porovnavat s predchozimi verzemi. (nebo do neceho, co jde do textaku rozumne vyexportovat, treba excel, databaze, word, HTML tabulka ....)

Kdyz mi to jen na obrazovce ukaze par nejvetsich souboru/adresaru, tak je mi to v podstate na nic, protoze bych si ty velikosti musel rucne opisovat, abych to mohl porovnat po reinstalaci/aktualizaci.

Ono nektere adresare jsou velke a pritom v poradku, jine zase ne - takze je lepsi videt, jak se to vyvyji v case - kdyz je to velke po instalaci a dal se to nemeni, tak je to asi OK. Kdyz je to po instalaci male a pak to pravidelne narusta, tak je to problem a je potreba resit, ktery program to tam sype (jen to naslepo odmazavat resi nasledek, odstraneni programu, co svini, resi pricinu)

Neni mojim cilem to jednou naslepo procistit od "nejakych souboru" (o kterych treba ani nevim, kde se tam berou a jaky maji ucel), ale navzdy zatrhnout tvorbu souboru, co zbytecne zabiraji misto, abych to nemusel kazdy mesic opakovat.

já toto doporučuju lidem často - ale jen u stolních pc.
u přenosných krámů, které jsou lidi zvyklí uspávat, tam to nemá smysl.

nuda tu pravidelně odkazuje na dism++. zkušenost nemám, necpu systém na tak malé disky.
respektive v práci běžně, ale tam jsou zakázané aktualizace.
taky nepoužíváme body obnovení - při eventuálním napadení jsou stejně zbytečné, systém se obnovuje celý ze zálohy.

Smazal jsem to (a je to jeden z nejvetsich adresaru viditelny uzivateli) a skutecne se 5.7GB uvolnilo - coz v tuto chvili dost pomohlo (je radovy rozdil mit na svoje data 40MB a 5.74GB :-D )

Po restartu to normalne nabehlo a vsechno chodi jak ma :-)

Stejne se to doufam behem tydne, dvou reinstaluje cele, takze pak porovnam, co jeste tam nabujelo (a po reinstalaci splasklo) a co tam po aktualizacich (ci prubezne) buji. S tema textakama to prave jde celkem snadno zpracovavat a ziskat prehled, co se tam deje

Tady je, co vidi uzivatel - jasne jeste to zkusim projet pod spravcem, protoze tam je nekde strasne moc "neviditelnych" dat (videt je 24GB v C:\ z 60GB, takze neviditelnych tam musi byt neco jako 36GB)

(ocisteno o nektere podadresare)

24.578.154.416 "c:\"
16.653.987.840 "c:\Windows"
5.785.673.728 "c:\Windows\SoftwareDistribution"
5.734.354.944 "c:\Windows\SoftwareDistribution\Download"
4.504.834.048 "c:\Windows\System32"
4.458.225.664 "c:\Program Files (x86)"
2.364.411.904 "c:\Program Files (x86)\Microsoft Office"
1.934.876.672 "c:\Windows\WinSxS"
1.609.256.960 "c:\ProgramData"
1.262.714.880 "c:\Windows\SysWOW64"
637.288.448 "c:\Program Files"

Ja to vidim taky tak, ona taky - mit 10GB mista na "svoje veci", tak nic neresi a je spokojena.

Na zacatku mely ty Win "asi 30GB", vyrazne rust to zacalo pry "asi po nejake aktualizaci snad nekdy v rijnu".

Takze pokud se to po reinstalaci trvale udrzi na tech 30-40GB, tak bude dobre :-)

No, omezit ho na 100GB pri velikosti disku 60GB asi neni to prave, ale kontroloval jsem ho, kos byl vysypany, pri mazani tech 6GB Downloadu to zarvalo, ze nemuze soubory smazat, protoze neni dost mista na disku :x: - takze jsme dali neco jako "stejne smazat" a opravdu to zmizlo a kos byl opet prazdy a uvolnilo se jen tolik, kloolik jsme opravdu mazali.

To jsem presne navrhoval, ale ona to chtela zkusit "jen smazat", ze kdyz to po restartu nepujde, tak se to da jeste vratit - coz mi davalo smysl, ale cekal jsem, ze to do toho kose proste presune, ne ze to tam zkusi nejdriv zkopirovat :x: takze se to nakonec stejne mazalo opravdu a ne "jen jako" - po te akci jsem kos zkontroloval a byl prazdny, vysypat vic nesel.

Kos neni problem, ten si vysypava pravidelne. Disk 60GB je dany, nebude kvuli blbym windows kupovat furt vetsi a vetsi disky a pocitace (kdyz resi kazdou korunu na dulezitejsi veci), kdyz se tu vsichni hodnou, ze windowsum musi stacit 40GB a ji by 10GB stacilo na jeji veci s velkou rezervou.

kdyz se tu vsichni hodnou, ze windowsum musi stacit 40GB

no to vůbec není pravda.
místo v pc si dokážeš ohlídat ty: víš co tam máš, víš co je zbytečné, víš že po velkých aktualizacích se dá zabrané místo zase zmenšit, víš že tupé zbytečné aktualizace by šly zakázat úplně, víš že existují přístupová práva a velikost všech adresářů aplikace spuštěná pod uživatelem stejně nezjistí. případně na to koukneš tučňákem.

toto taik nemá šanci řešit. pokud nezabere windowsí funkce vyčistit disk (předpokládám jen minimální účinnost), laik skončil, nanejvýš začne instalovat ccleaner nebo dělat hovadiny:

cekal jsem, ze to do toho kose proste presune, ne ze to tam zkusi nejdriv zkopirovat

jediná normální operace byla shift+del, žádné přesouvání / kopírování do koše.

proto jsem zastáncem 2x většího ssd, pokud je to mechanicky možné.
disky pár set gb dostane v bazaru prakticky zdarma, ale nemusí se tam vejít. a pokud je tam chcípacký atom, zase bych k už tak pomalému hw nedával ještě mechanický disk.

Ja myslim, ze to pravda je. Kdyz jsem rikal, ze je to zkusena uzivatelka, tak jsem to taky tak myslel - vi co vi a vi co nevi. Kolik zaberou jeji data si zjisti celkem snadno, ze dochazi misto na disku pozna taky (napriklad koukne do vlastnosti, kolik mista z kolika je zabrane) a kdyz bude mit malo mista a svojich dat malo, tak je jasne, ze ten zbytek sezraly Windows - to neni zazdna raketova veda.

Kdyz vysype kos (coz dela furt), vycisti co umi vycisstit bezpecne a furt bude malo mista, tak to vyresi logicky - obrati se na nekoho zkusenejsiho (nebo na me). Takze 40GB Windowsum holt bude muset stacit, pokud to bude bobtnat moc, tak porovnam viditelne misto a uvidim, zda nekde jeste nerostou nejake kraviny, kdyz to nebude stacit, tak se ja obratim na zkusenejsi a nebo se ten disk proste preinstaluje. (Ze si data zalohuje pravidelne sama asi netreba dodavat, ze si je zazalohuje pred reinstalaci je samozrejmost.)

---

Jak jsem psal, Shift+Del byla moje volba, ona chtela radsi mit zalohu, kdyby se neco rozbilo (coz ve Windows neni nic divneho). Takze dala je "Odstranit" z menu, s tim, ze vi, ze Windows to "odstrani" do kose odkud se to da v pripade nouze jeste vytahnout, v pripade, ze to po restartu pobezi, tak smazat definitivne. Me by jen prislo logictejsi, kdyby "Odstraneni" = presun do kose na jednom disku provadely Windows prostym presunutim, nikoli kopirovanim (ale pokud jde o Windows, tak je fakt, ze logicky postup se obecne ocekavat neda).

Cpat do toho dalsi penize kvuli necemu, co nepotrebuje fakt nema duvod a pokud navic neni zarucene, ze to tam bude bez problemu pasovat a ze se bez problemu podari tam presunout ty Windowsy s veskerym nastavenim (coz nevim, jestli je tu nekdo ochotny zarucit, ja teda rozhodne ne), tak zbytecne upgradovat slaby, lec funkcni a dostacujici pocitac jen tak, z pleziru fakt neni neco, po cem by touzila. Az se tento definitivne rozsype, tak holt bude muset koupit novy a ten bude mit vetsi disk (uz jen proto, ze tak maly v te dobe bude k videni jen v technickem muzeu, pokud vubec), ale do te doby to nema smysl resit.

Pro to, co ona dela, je to vykonne az dost a bude to dost vykonne i klidne za pet let (ne, nebude psat na klavesnici radove rychleji a nebude ani schopna rychleji cist). AAA hry nehraje (a co hraje by asi chodilo i na puvodnim IBM PC - rozhodne na nem chodily dost podobne veci pekne svizne), takze i kdyby mela penize nazbyt, tak nema zadny duvod menit pocitac kazdych par let jen tak. (A co jsem videl weby, na ktere chodi, na podobne jsem chodil na 486 s Arachne prez telefonni modem v minulem mileniu - spousta textu, minimum obrazku, zadne hejbaci a reklamy bloknute vetsinou podle domeny).

Od začátku jedu W10 do 40 GB ... žádný problém (jen po tom 1/2-ročním upgrade to může dočasně přelézt). Na 2. straně, naklonovat na větší disk taky není problém (zaručeně :-) ), ale je to asi zbytečné. Otázka taky je, zda tam jde vůbec běžné SSD dát.

ještě jednou:

proto jsem zastáncem 2x většího ssd, pokud je to mechanicky možné. disky pár set gb dostane v bazaru prakticky zdarma, ale nemusí se tam vejít.

a proto tam jsi, ne abys sem psal slohovky.
chtěla mít windows 10, má tam windows 10. a ty se chovají tak jak se chovají - že si s tím místní rádci poradí je té paní úplně k ničemu.
když jí tam zase přistane 1.5gb aktualizace a ta si rozbalí 4gb souborů, budou windows10 kde? tam co už jsou.

schválně jsem se včera díval, jestli se mi tu neválí volný pár set gb disk, válí dokonce dva.

ale právě proto tě tam má, že zjistíš přesný model toho krámu, nemusíš ho ani otvírat, ale laskavě si aspoň vyjútubuješ video "yoga krám disassembly" a podíváš se, jak to vypadá uvnitř.
nebo si najdeš recenzi s popisem na netu.
v horším případě pohledáš šroubovák.

někde na začátku vejš jsem se zmiňoval o nudově dism++. já humus w10 nevedu, nemůžu vyzkoušet. na poradně nefunguje vyhledávání, dával tu na to popis.