Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Základní deska nekomunikuje s CPU

Dobrý den.

Stavím PC sestavu se základovou deskou MSI B450 Tomahawk Max a CPU Ryzen 5 3600.

Deska na procesor nereaguje a svítí ledka indikující problém s CPU. Pokusil jsem se to vyřešit následujícími způsoby, žádný z nich však nepomohl

1. Reset CMOS
2. Update BIOSu pomocí nejnovější verze BIOSu přes flash tlačítko na desce
3. Výměna za CPU Athlon 200GE a opakování postupu v předchozích dvou bodech (toto mi vždy pomohlo u desky MSI B450 Tomahawk)

Už jsem si myslel, že by to snad mohlo být i vadnou základovou deskou, ale ta po výměně reaguje úplně stejně jako ta první. Kolovat pozice RAM jsem zkoušel taky, ale bezvýsledně.

Počítač po startu ihned vyhodí chybu CPU a nenaběhne ani uvítací obrazovka základové desky, nemám se jak dostat do BIOSu.

Za každou radu budu vděčný, neboť si již nadále nevím rady s tímto problémem

BIOS jsi aktualizoval úplně zbytečně.

první start (i po resetu CMOS) trvá, zejména pokud deska špatně detekuje paměti - v takovém případě ale musí najet, pokud jsou RAM OK.

Takže:
1. v případě 200GE odpojit vše až na zdroj a monitor připojit do desky.
2. v případě R3600 ověřit funkci grafiky
3. v obou případech ověřit, že RAM je OK a dobře zacvaknutá (ideálně v jiném PC)

Další otázka je, zda jsi nesmyslným šachováním s BIOSem desku neumrtvil. Dodržel jsi přesný postup flashování? Vyčkal jsi automatického resetu?

Desku jsem nechal běžet i 5m a pořád byla tma.

Ty paměti jsem zkoušel kolovat po různých slotech, paradoxně to byla jediná chyba, která nenaskočila.

U té 200GE jsem dělal přesně to co jste napsal, tak samo u toho druhého bodu s Ryzen.

Grafiku a RAMky nemám momentálně kde vyzkoušet.

Postup flashovani jsem měl stejný jak vyžaduje výrobce desky, počkal jsem, deska se sama restartovala po Flashi a stále to vyhazuje chybu CPU

Nebo napájecím CPU pinem :)
Jen nerozumím, jestli to vůbec někdy jelo, nebo jestli to přestalo jet až po tom Flash a co na tom USB klíči bylo vůbec za soubor. (už jsem viděl lidi používat ROM v .Zip tak jeden nikdy neví. Snad byla alespoň ve formátu fat32)

PS: Desku bych určitě vytáhl z PC ven a provedl flash znovu, bez CPU a bez RAM, jen zapojená deska a USB klič.Ten flash musí trvat alespoň 3-5minut, jestli to jenom zablikalo a za chvíli konec, tak se Flash nezavedl)

Jiná RAM by mohla přinést nové informace, snad může jednou disponovat.

Když na nic nového nedojde, tak ať zkusí oddělat CPU cooler, už jsem viděl dělat problémy i kvůli špatnému uchycení ccooleru, pravděpodobně tlačení či spojením pinů na zadní straně (někdy jsou nekvalitně ukončené a dělají takovou delší špičku a přiložením zadního CPU decku je může jemně zohnout) a tak se některé mohou spojit / dotýkat. Nebo naopak absencí detektovaná CPU ccooleru na CPU_FAN ale to zpravidla jen vyhazuje chybu při POST typu CPU cooler fail.
Uvidíme co nového do našeho detektivniho případu vnese ta případná RAM :)