Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Základní deska po čase přestane fungovat s HDD

Ahoj,
nemám ani tak přímou otázku, spíš mě zajímá názor na následující záhadu s jedním počítačem od synovce, co mám na opravu.
Asi před dvěma lety se stalo (a asi jsem to tu možná taky psal), že dotyčný počítač nechtěl nastartovat. Příčina nalezena - po odpojení 1 TB hardisku (zn. WD) začal fungovat. Občas se počítač s tím diskem chytnul, občas ne, nakonec už vůbec ne. Zvláštní je, že ten disk v jiným PC funguje, takže jsem si ho nechal pro sebe a synovci dal svůj 500 GB HDD, opět WD.
Po dvou letech mám tento počítač opět doma se stejným problémem - nechce startovat, pokud je připojen onen 500 GB disk WD. Občas se chytne, třeba až napodruhé. Obávám se, že se dostaneme do stejnýho stavu, tedy že časem nenajede vůbec.
Přitom je v tom PC zapojen ještě 400 GB disk Samsung, ten však nemá žádný vliv na chod a start počítače.

Nepomůže zapojit ten WD disk do jinýho SATA portu, zlobí to, ať je to kdekoliv.
Takže se nabízí dvě řešení:
- levnější - koupit jiný HDD jiné značky a doufat, že se to už nepodělá
- dražší - koupit nový střeva, tj. MB, CPU, RAM

K tomu přidám ještě poznatek, že ten počítač trpí občasnými výpadky obrazu. Krom základní desky, procesoru a pamětí bylo měněno vše ostatní - grafika, zdroj, monitor, vlastně i ten harddisk.
Výměna pajšlu je však vcelku drahá záležitost, navíc počítač ještě není úplnej šrot a kluk na tom stejně paří předeším CS:GO:
FX 8300
deska něco od MSI, nepamatuji se
RAM 8 GB
nVidia 1050Ti

Kdybychom už přistoupili k výměně, tak bych tu desku s procesorem vzal a složil bych z toho počítač pro svýho druhýho synka a doufal, že to nějakej čas bude fungovat.

Ještě nikdy jsem se s takovouto závadou nesetkal a už vůbec ne s tím, že by se to opakovalo. Máte někdo nějakou radu? Krom nákupu jinýho, to je to nejjednodušší.

Řešení:

Po čase se přidaly BSOD a mrznoucí/nenabíhající windows, takže mladej rozbil prasátko a koupil novej pajšl. Dnes jsem mu to nacpal do bedny a nainstalil Widle.
Původní vadnou desku si nechám a zkusím ji používat u synka v PC, třeba to pojede, nebo to definitivně potvrdí, že je to na pendrek a půjde do šmelcu.

Jak vypadá SMART toho WD disku? Např. Crystal Disk Info.
Disk bych proklepnul utilitou od výrobce Data Lifeguard Diagnostics.
Neexistuje nějaká aktualizace biosu pro tu desku, řešící tento problém?
Kondíky na desce OK?
Pro jistotu lze vyměnit baterii CMOS, to taky někdy dělá divy.
Kdoví, jak by se disk choval, kdyby se přípíchl na PCIe SATA řadič....?

Kromě změny SATA portu a kabelu mě napadá vadný řadič na desce.
Zkus v BIOSU změnit režim z AHCI na IDE nebo naopak. Že to ale dělá po nějaké době je mně taky záhadou.

Edit: Do BIOSU se dostaneš? Klidně to vyzkoušej při odpojených discích, jestli to napoprvé naskočí.

Je v BIOSu té desky možnost upravit napětí southbridge?
Něco jako "SB 1.1V voltage", zkus zvýšit napětí jen mírně o cca 50mV - 100mV a vyzkoušet, jestli se statistika "nevidí disk x vidí disk" nějak pohne.
Když už byl měněný zdroj, nic jiného mě nenapadá.

edit: desky z té doby měly možnost pro určitou skupinu SATA portů vynutit režim revize 2.0 (SATA 3 Gb/s), právě z důvodu jakési nekompatibility (měl jsem to na čipsetu A85X). Rychlostně by to tomu disku nevadilo. Anebo, jako další možnost zkusit snížit rychlost POST a dát disku větší šanci se chytit. Většinou něco jako volbu Fast přepnot na Normal atp. Za vyzkoušení nic nedáš.

On není problém s tím, že by se nenadetekoval, ale že vůbec nenaběhne obraz, tedy PC se ani nespustí do jakkoliv použitelnýho stavu. Nejvíc je zarážející, že to dva roky jede a pak to zdechne. Navíc je to podruhé a zase s diskem Western Digital. Samsung tam je celou dobu a nic mu není.
Povrtat se v BIOSu můžu zkusit, když nic jinýho nepomůže, tak asi zkusíme koupit SATA řadič do PCIe, to bude nejlevnější řešení.

Také se přikláním k South-Bridge.
Tyto menší anomanile se po čase, po par letech často u devitkové řady na SB pro CPUs FX (buldozer) projevovaly (i SB850), o čemž vypovídá i ty výpadky na rozhraní PCI.
Možná bych zkusil test Power-Suply třeba přes OCCT, jaké výkyvy konečný graf po ukončení testu zobrazí, ale i tak myslím že se za tím skrývá SB, viz jak problém na SATA/IDE tak PCI, ISA Bus, nebo problému komunikace BUS s FMW toho HDD..
(kdyby to vracelo error nebo slo o problém vykonani pozadavku /problém prenosu dat v adrese toho určitého požadavku / na BUS, mohlo by pomoct to zvýšení napájení celého SB nebo viz Lukas1982 update BIOS což by mohlo opravit možný problém v microkodu).

Jo, to jsem zkoušel. Prostě mi je záhadou, proč to časem odrovná disk a opět jen WD. Samsunga to nechá na pokoji.
Ono to ten disk vlastně ani neodrovná, ale přestane se to spolu bavit. Každý zvlášť je v pořádku, ale spolu ne. Pochopil bych vzájemnou nekompatibilitu hned od začátku, ale nechápu, že to chcípne po dvou letech.
Kluk si dnes pro počítač přijde, navrhnu nákup SATA řadiče, nebo jestli má sokolík dost peněz, tak novej pajšl.

BIOS je původní, nebyl důvod to updatovat, popravdě mě to ani nenapadlo.
Kluk už si počítač odnesl, takže už to testovat nebudu, ale našetří si asi pár chechtáků a koupí si SSD - bude to mít větší smysl, než kupovat řadič. Stávající disk od něj vezmu pro svýho synka. Má ještě notebook takže chvilku na něm vydrží, pokud by to kixlo úplně.

to registruju.
ale podobně jako sada smart parametrů disků není u všech modelů stejná, je možné, že i používané sady ata příkazů nejsou stejně velké a třeba to dělá wd za nějakých podmínek poblém s komunikací s chipsetem. třeba jen úvodní autodetekce pro bios - u sata se už hodnoty disků nenastavují napevno.

ale protože zároveň nevěřím ve zlepšení po nějakém zapékání základní desky, projel bych ty bazary.

Oba disky jsou WD Blue, věkově ne příliš daleko od sebe. Můj PC je na intelu, takže kolize s AMD chipsetem nehrozí, tudíž mi to jede. Než kupovat pochybnou desku do starýho krámu, to raději koupíme to SSD. Na CZC jsem ještě našel jednu novou AM3+ desku, ale to taky nemá cenu, když to lze vyřešit alespoň částečným upgradem (tedy tím SSD) a tudíž z toho celýho alespoň vytřískat nějaký to zlepšení ve stylu všechno zlý je k něčemu dobrý.

Teoreticky je možné všechno. Třeba i to že disk natočí nějaké hodiny a incializace při startu se trochu změní a bios se na tom šprajcne. Nebo se pomaleji inicializuje a nějak se nedomluví a zasekne řadič. Nebo v HDD umírá nějaký kondík, zdroj hdd naběhne pomaleji a stihne zaseknout řadič.

Napájený to máš sata konektrorem s 3,3+5v+12v v nebo jen 5+12v ?

Viděl bych to na ten SSD + vyzkoušet spíš ze zvědavosti přídavný řadič sata z bazaru ?

Jednou jsem zjistil vadný cpu od intelu. Počítač nenajel do windows, hodilo to modrou smrt. Jenomže tuhle chybu to udělalo pouze jednou při prvním zapnutí. Při druhém zapnutí nebo restartu vše jelo OK,všechny testy možné i nemožné nic nenašly...Aby to to ukázalo tu chybu - hodilo modrou smrt - tak ten cpu musel být aspoň jeden den v klidu.

Když k tomu přičtu ty náhodný výpadky obrazu, naštěstí ne příliš častý, tak to tipuju na motherboard. Bohužel, kompletní výměna pajšlu vyjde na minimálně 7-8 tisíc a ty teď nejsou. Takže asi to bude muset záplatovat skrze to SSD, až na to našetří pár fufníků.

Po čase se přidaly BSOD a mrznoucí/nenabíhající windows, takže mladej rozbil prasátko a koupil novej pajšl. Dnes jsem mu to nacpal do bedny a nainstalil Widle.
Původní vadnou desku si nechám a zkusím ji používat u synka v PC, třeba to pojede, nebo to definitivně potvrdí, že je to na pendrek a půjde do šmelcu.