Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Samovolný restart Pc během hraní her

Zdravím,
obracím se na vás se svým déle trvajícím problémem a ten je, že během hraní her se mi samovolně "natvrdo" restartuje počítač aniž bych viděl "modrou smrt".

Sestava (OC neproběhlo u žádného komponentu) :
Ryzen 5 2600
A-Data 3000 mhz 16gb
RTX 2070 MSI ARMOR
B450 Tomahawk
SSD 250 GB -systém + hra
SSD 250GB- hry
500gb starší disk
EVGA G3 550 Supernova

Co jsem už zkoušel :

Memtest- běžel hodinu a vše ok.Bylo mi řečeno, že by to mělo stačit.
Reinstall WIN 10-po reinstallu jsem nahodil starší ovladače (441.66) -problém trvá.
Geeks3D FurMark - ve stres testu vydržela grafika hodinu.Teploty max: 68 stupňů a po hodině restart.

Teploty cpu a gpu během hraní jsou OK.U CPU to je kolem 50-54 stupňů / GPU 67 stupňů.

Čemu nerozumím je ta různorodost restartů.Byly dny, kdy jsem hrál hodiny bez restartu a už jsem myslel, že je po problému a na druhý den po zapnutí pc 3x restart během hodiny.Pak odpoledne hraní tří/čtyř hodin bez restartu.
Tak jako včera.Jsem marod, takže jsem strávil celé odpoledne hraním a žádný problém.Říkal jsem si, že to bylo ovladačema či WIN10 (přeinstalováno předevčírem).Dneska jsem zapl PC a po hodině hraní opět restart.
Ještě snad otestovat Procesor?Poradili mi na to Prime 95, ale už mi nikdo neřekl jak a co tam mám nastavit.Nejsem nijak v tomhle testování znalý, mám jen základní " pc skill " :-)
Díky za všechny názory...

černé obrazovky jsou špatné. pravděpodobná je hw závada, která se doma těžko hledá - nemáš podobné díly na výměnu (základní deska, grafika, slušný zdroj, jiná ram)
můžeš zkusit pár dní provoz s jedním ram modulem, potom zas s druhým.
máš tam poslední bios?

máš nastavený aspoň minimální c:\pagefile.sys (256-512mb)? je důležitý pro vytvoření bsod logu, ovšem u tebe se to do řízeného pádu vůbec nedostane.

Reinstall WIN 10-po reinstallu jsem nahodil starší ovladače (441.66) -problém trvá.

nepíšeš o instalaci jiných ovladačů než grafiky (deska), tak snad je instaluješ automaticky a jako první. i když jejich absence obvykle nekončí pádem do černa.

a pro jistotu zkouknout smart hodnoty (lepší crystaldiskinfo, zmatený výpis má hdtune - health), jestli tam není chyba c7 = kabel k disku.

Takže disk na kterém je systém je ok.
500gb HDD : h2YJ
SSD na kterém jsou hry : J0eF

Jinak ty hodnoty/chyby, které ukazuje screen u 500 GB HDD, tak ty už v záložce "HEALTH" byly ještě před tím, než jsem spustil test tohoto disku, čili ono to scanuje okamžitě?Mi to přijde jako kdyby to ukázalo chybu toho HDD plus
chybu testovaného SSD před ním (C7)

c7 = error crc ... tyto chyby disk updatuje průběžně, windows je jen vyčtou, s testem povrchu v hd tune to nijak nesouvisí.
já chápu jeden vadný nebo špatně nasazený kabel, ale u obou disků?
pak je buď problém s 5V větví zdroje, společnou u obou disků, anebo třeba problém s chipsetem - nepřehřívá se?

0a = nějaký potíž s rozjezdem. u mechanického disku to při nárůstu považují za kritické, 1 výskyt bych bral jen jako podezření. nemáš náhodou modulární kabeláž u zdroje?
podle fotek prý jo, zkus si pro disky vybrat jiný konektor.

Tak jsem se seknul.Ta chyba C7 byla u systémového disku.Takže jsem odpojil ssd i 500 gb disk a u ssd se systémem jsem vyměnil datový kabel.Po zapnutí hry restart.To jsem si všiml, že jsem 500 gb disk neodpojil z napájení, takže jsem jej odpojil a rovnou po přečtení příspěvku zde, jsem zapojil jinou větev napájení.
Takže ted jdu testovat.

Edit: ještě mě napadlo, že jsem tady vlastně nenapsal, že u filmů a při běžném provozu pc, pád nikdy nenastal.To by v případě vadného kabelu u disku byly restarty stále, ne?
Chladič čipsetu je při restartu vlažný...

Tak jsem zkoušel:
zapojený sytémový disk s jednou hrou a vyměněnou napájecí větví : čas hraní cca přes hodinu pak restart
zapojené dva SSD disky, hra spouštěna z nesystémového disku (stále vyměněná napájecí větev) : restart do 20 min
Vyzkoušeno 2x ...takže zdroj????

chyby c7 ukazují oba disky:
ct250mx500ssd1 250gb - 1x
hd502ij 500gb hdd - 11x, navíc 1x 0a
stav druhého ssd jsi tu nedal. doporučuju příště použít přehlednější* crystaldiskinfo, budeš tušit, na co se vlastně díváš.

protože nečekáme najednou 2x vadné sata kabely (jeden jsi asi měnil), buď je podezřelý:
1) přívod napájení k diskům ... vyměnil jsi výstup ze zdroje, ale asi ne napájecí kabel (a potom celý zdroj)
2) nebo další společná věc ... řadič sata disků v chipsetu na základní desce, to by bylo celkem smutné. pokud je teplota brouka ok, pak je problematické třeba připájení brouka k desce, možný problém s ram ...

*) ještě nepřehlednější výstup dává nirsoft disk_smart_view, ale textový log se dá využít pro automatické vyhodnocení

jedna technická:
okno se nesnímá zvětšením pidiokna na fullscreen a tupým stiskem printscreen, ale přísně tajnou klávesovou zkratkou alt+printscreen.
je tak tajná, že ji dodnes nezná žádný pedagog a nenaučil to ty nebohé děti. ty tak denně zahnojují internet obludnými bílými plochami s informační hodnotou 0 bitů.

Stav druhého SSD jsem psal : Takže disk na kterém je systém je ok.
Akorát jsem se pak opravil, protože ten disk, co je OK, nebyl systémový, každopádně druhý SSD byl v pořádku.

Co se týče zdroje, tak ne, napájecí kabely jiné nemám, snažím se sehnat druhý zdroj.
Co se týče disků- prostřídal jsem i připojení datových kabelů na desce a stále problém.

Zajímavé je, že pokud hraju adventuru, pády opět nejsou.Tak jako u sledování filmů atd. Pc prostě padá jen u novějších/náročných AAA her, kde už je třeba výkonu, protože vše mám nastaveno na ULTRA (grafika ve hrách).

A ještě jedna věc, prosím : v čem otestovat grafiku aby to udělalo LOG pokud se restartne PC? A z toho logu pak následně nebude zřejmější, kde je problém?

Systémový LOG si můžeš prohlédnout pomocí Prohlížeče událostí. Tam ale najdeš záznamy jen v případě, že došlo k havárii SW, událost zachytí jádro OS a dojde k řízenému pádu. Pokud se jedná o pád z příčiny selhání HW, logicky se nic do logu nezapíše, protože jde o náhlou nečekanou událost, kterou žádný SW zachytit nedokáže.

Ono v základě by nemusel ani nic stahovat když už je implantován v základní diagnostice systému (v. MDSched 18362.1), nebo spustitelný z příkazového řádku :

Win + R

A spustit prikaz:

mdsched.exe

[89221-wmd-png]
Jestli má nějaká debilní omezení nevim, u testovaných RAM funguje na základní diagnostiku a detekci chyb normálně.
Podrobný výsledek je následovně uložen a možný zobrazit v Event Viewer.

MEMtest 4.* podpopruje DDR4 Support ? SPD pro DDR4 byl přidan az ve verzi 6.*.

No, ono pravdu máš i ne.
Všeobecně sedí to co píšeš, ale poslední build mají implantováný už trošku rozdílnou verzi o proti předešlým proto zminuji "MDSched 18362" která ty testy provádí, jak to napsat, trochu jinak jak její předešlé.

1) Základní : MATS+, INVC a SHCKR
2) Standartni : LRAND, Stride6, CHCKR3, WMATS+ a WINC
3) Hloubkový : MATS+ (cache dezaktivované), Stride38, WSCHCR, Wstride-6, CHCKR4, WCHCKR3, ERAND, Stride-6 a CHCKR8

- Nabídka CACHE:

1) Aktivované
2) Neaktivoané
15 x  opakovani /  Pass COUNT  ETC.

[89228-wmd-png]

- Některé položky které v předchozích verzích nebyly k dispozici a vše potřebné k tomu, aby jsi určil jestli jen RAM vadná i oproti Mtest a složitějším patternes podporuje BOOT v UEFI .
- MEMtest V4.* kupříkladu nepodporuje XMP Support tak jako DDR/EPP/XMP SPD, Row hammer tes, neumožňuje vypnutí CACHE pro CPU.
- Tak jestli bych měl osobně zvolit mezi MEM test 4.* a MDSched pro diagnostiku RAM DDR4 + CPU Ryzen, tak bych dal přednost MDSched (který před MEM test 4.* podporuje jak DDR4, tak Ryzen, tak UEFI, Secure boot)

Co se týče tazatele, jsem si na 85% jistý, že RAM vadná není, ale problém bude spíš v samotném nastavení ( BSOD samozřejmě není vždy podmínkou hlavně u Ryzen "které modrou obrazovku nemaji" :-) - nebo alespoň neměli) jak HW problém, kde mu problém zmizí buď hned po aktualizaci Agesa (na 1.0.0.4), spravném nastavení parametru a napájení pro RAM, pořadí DIMM.
(Když na to přijde, tyto problémy můžou byt projevem často špatného časování CL, nebo profilu XMP).

Když Aktualizuje Agesa, vypne XMP a stáhne tu RAM na 2666MHz, budou zapojeny do spravného kanalu DIMM tak jem si jistý že mu ty hry padat nebudou ;)

PS: Dodal bych, ze když pracuješ na nějakém klientovy kde tu diagnostiku na novejsim HW provádíš, tak se MDSched hodí, ale psát to nebudu, protože ze mi můj malý prstík "Tony" říká, že určitě patříš mezi ty zaběhlé IT kteří mají vždy flašku teda flešku s nástroji sebou v kapse :-p

Stahoval jsem asi 10x memtest a vždy to byla verze free 8.3
Dokonce jsem požádal někoho kdo má verzi 5.1 at mi ji nahodí a nechápal jsem.
Sosnutá verze 5.1, formátovaná fleška a po bootovaní opět zase naběhla verze free se čtyřmi cykly (8.3v)

Ramky jsou tyto, 2x8GB produkt

Mrknul jsem do toho biosu a tedy vypnul XMP, paměti jsou na 2667mhz a od včerejška zatím žádný restart.Zatím to nic neznamená, už jsem zažil i dva dny bez pádu, takže zatím testuji.
Jejich časování v biosu je : 16-18-18-36
Co se týče Agesy, nevím co s tím....

Zkus to jen s jednou ram, ani memtest neni neomylny. Pokud bude restart prohod ram.
Bios desky mas posledni?
Hdd bych uplne fyzicky odpojil a jel jen na ssd, pokud nepomuze instalace win10plus hra na jeden z disku ostatni odpojit.
Zacni premyslet kde sezenes na pujceni zdroj a vga

A moc moc díky všem, kteří se mi věnovali !!!
Jinak pokud by měl někdo stejnou otázku ohledně toho zdroje, jako jsem měl já, tak zdroj nebrat.
Musel jsem si pro normální odpověď zajít jinam a bylo mi řečeno, že v téhle kategorii (výkon/cena ) je to krám!

Super vlákno konečně vím co se děje 😀
mám podobnou sestavu 😀
Ryzen 3 3100
Msi b450 tomahawk max
Rx 570 4gb
HyperX 3200 16gb
M2 250gb systém
Ssd 250gb hry
Hdd 320gb
Zallman 550w

Podezříval jsem zdroj 😀 ale nechápu že na to nestačí 550w...

Ahoj, vyřešil jsi to už? Mám stejný problém
Sestava:
Ryzen5 5600x
Asus stryx b550
G.skill 2x 8gb 3600mhz
RTX 2070 msi
M2 SSD Corsair 1t
HDD 4t
Zdroj Corsair 850w

Dělá to přesně to co píšeš, někdy běží půl dne někdy ani minutu.... Jak u čeho... Třeba CoD Cold war je nevyspitazelnej, ale Battlefield 4,5 se ještě nikdy nepodelal

Dodatek...
Zkoušel jsem jednu rám.... Reset hned v menu hry, po výměně za druhou, reset po jedné mapě cod

V BIOSu jsem zkoušel různé frekvence a stále nefunguje... Trochu se to mění, ale kdo ví jestli poupravenim, nebo momentální náladou PC...