Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak funguje VPN?

Zdravím.

Je někde nějaký jednoduchý návod?

Možná v blízké budoucnosti dostanu za úkol spojit 2 malé kanceláře ( pár pc s win, tiskárny, přenost dokumentů, zálohování ). Nejsou daleko od sebe, ale přímá viditelnost není, takže wifi asi ne.
Napadlo mě VPN, ale to jsem ještě nedělal a jen sem tam něco málo přečetl. Vůbec netuším, pokud by na jedné straně byl třeba NAS, který VPN umí, jestli na druhé straně musí být taky NAS, nebo to můžou být windowsy, nebo něco jiného.
Zatím se ptám obecně. Ani neznám připojení na internet na jednotlivých pracovištích.

Díky za rady.

Odkaz na návod by pomohl.

Microtik neznám.

Na jedné straně potřebuješ VPN server - to může být klidně NAS. Na routeru pouze přesměruješ port z venkovní adresy na vnitřní IP adresu NASu.
Na druhé straně mohou být jen Windows, na kterých si uživatelé "vytočí" PPTP VPN nebo použiješ OpenVPN klienty, pokud na NAS rozjedeš OpenVPN klienta.

Pokud bys to chtěl lidem ve druhé kanceláři zjednodušit, tak by tam mohl být router s VPN a lidi už by se o nic nestarali.

Další možnost je, pokud máte jednoho poskytovatele, aby tu VPN vám zřídil on, ale to by přineslo další náklady na připojení.