Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Procesor Ryzen vs. GPU rx580

Zdravím všechny zdejší chytré hlavy a koumáky. 8-)
Mám pro Vás jistě triviální otázku, s jejíž odpovědí si nejsem úplně jistý. Tak tedy nejprve popíšu situaci:

Konečně jsem se po čase stráveném s radiátorem AMD FX-8350, tvořícím inferno svými 125W TDP v okolí desky Gigabyte GA 970A-DS3P,
dokopal k přechodu na novou architekturu se socketem AM4 a podporou DDR4 RAM pamětí, což je samo o sobě chvályhodné. :-D
Od známého kupuji motherboard Asus ROG STRIX B350-F GAMING a tento se po pečlivých úvahách chystám osadit procesorem:

Ryzen 5 1600
(architektura Zen+)
3,2 GHz základ - 3,6 GHz s turbem
6 fyzických jader (12 vláken)
Vyroben 12nm technologií

K tomuto srdci mé budoucí upgradované sestavy použiji svou aktuální grafickou kartu:

MSI Radeon RX 570 Armor 8GB DDR5 OC, momentálně nataktovanou na 1350 MHz čip; 7000 MHz paměti;
přičemž na nové desce ji chci ještě popohnat řekněme na rovných 1400 MHz frekvenci čipu (zvládne to, mám vyzkoušené).

RAM paměti použiji tyto: HyperX Fury Black 16GB (2x8GB) DDR4 3200 MHz

Otázka zní: "Utáhne mi vybraný Ryzen mou přetaktovanou grafickou kartu v plánované konfiguraci? Nebude ji třeba brzdit, dusit, či tak něco? U toho vroucího kotle AMD FX-8350, který právě opouštím,
mám podezření že tomu tak je, a že GPU jím není zcela nakrmena. Chci se ujistit, že s přechodem na komplet novou technologii bude již vše ok a Ryzen jí bude dopřávat vše, na co si jen ta karta při práci vzpomene."

Ještě doplním, že Ryzen schovám pod chladič Gelid Tranquillo rev. 4, "kejsu" mám vpředu osazenou třemi 120 mm nasávajícími fany, a jedním zadním 120 mm výfukovým ventilátorem. Případně je tedy vše připraveno pro
navýšení taktů procesoru, pokud by snad výkon nebyl dostačující.

Děkuji za erudované odpovědi zdejších HW nadšenců, chytrých hlav a "poštelunků", kteří mě svými zkušenostmi obohatí. :beer:
Změna kategorie, původně: PC sestavy (karel)

Já Ti nevím, s tou kartou nemám až takové špatné zkušenosti, jaké popisují testeři na tom odkazu. Snadno se taktuje, ze základní frekvence čipu 1268 MHz jsem ji relativně v pohodě dostal na 1400 MHz (což je nárůst 10,5%) a stabilní jsem ji v benchmarkách (používám kolikrát i 4 různé + testy ve hře) udržel i s 1450 MHz taktem, což mě vpravdě nijak neuráží, ba naopak si myslím, že je to výsledek víc než slušný. :i: Skvělá je tahle karta i proto, že v defaultu je napájena 1.150 mV, což značně převyšuje její skutečný apetit, neboť při undervoltingu mi držela stabilně svých 1268 MHz až do úrovně 1 mV, čili celých 0.150 mV k dobru pro následné navyšování frekvence. ;-) Jak jsem psal, dostal jsem se celkem pohodlně až na 1450 MHz, kde už jsem ale ultimátně narážel na teplotní problémy, nikoliv na potíže čipu, že by už třeba dál nemohl. Taktuji v Afterburneru, a Power limit jsem v tu chvíli ještě neměl na maximum, i napětí by teoreticky šlo přidat. Jediným problémem a brzdou v dalším postupu v OC byly už vysoké teploty, což je vina hlavně mého ostatního HW. Totiž v době, kdy jsem tuto GPU ždímal a hledal limit stabilního taktu (dodnes ho neznám), měl jsem nad ubohou RXkou vroucí kotel v podobě procesoru FX-8350, ke všemu navíc zakrytý po hříchu jen boxovým chladičem, který je u FX procesorů naprosto nedostačující (dokonce jsem musel u něj často vypínat Turbo boost na 4,2 GHz, abych ho nepřipravil o život a i bez něj se v na CPU náročných hrách - např. KCD - zahříval na kritickou hranici) a tento pak hrnul horký vzduch na její záda a rapidně zhoršoval teplotní klima uvnitř celé skříně. To FXko je skutečně topným tělesem víc, než procesorem. :-D Ani ty 120 mm ventilátory vepředu a vzadu nestíhaly odfukovat tu permanentní vroucí lavinu, hrnoucí se v každé vteřině do nitra case. Trochu se pak situace zlepšila, když jsem dovnitř pod dvojici ventilátorů grafiky nainstaloval dva menší, pomocné fany, kterými jsem vyháněl teplý vzduch vanoucí z GPU směrem k otvorům na zadní stěně skříně a jimi ven. Nijak významnou pomoc to však neznamenalo, v úhrnu možná 4 stupně? :-D No a k výměně boxového chladiče FXka jsem se dostal vlastně až ted ve středu. Teploty se konečně podařilo ve skříni srazit, i 570ka se ochladila. Test stabilního limitu jejího taktu provedu ale až s novou deskou a Ryzenem. V kombinaci MSI Radeon RX570 Armor 8 GB OC vs. AMD FX-8350 je rozhodně slabý článek procesor. A mě by zajímalo, zda ji utáhne právě Ryzen 5 1600 abych ji mohl konečně pořádně zatížit. B-)

Ackoliv misty ten takt GPU pri pouziti Ryzenu 5 1600 krapet nervozne poskakuje a nedrzi zcela linii. ;-), oproti tomu vykonejsimu vlevo, kde se frekvence karty pekne stabilne drzi. B-) Ovsem pochopitelne GPU ve videotestu je jiny level, nez ma RX 570. :-) Je tam take patrne, ze ten Ryzen 5 1600 je popohnan na rovnych 4.0 GHz. ;-) Zajimave video, diky za nej. B-)

V horni casti karoserie me skrine jaksi vyrobce neprichystal otvor pro zadny ventilator. Slusi se vsak poznamenat, ze dokud jsem CPU chladil jeho boxovym chladicem, byl prostor primo nad nim mnohdy velmi horky, ze jsem si kolikrat pohraval s myslenkou vyriznout si tam ďouru sam a nejaky "exhaust" tam vpasovat. :-) Po vymene za Gelid Tranquillo rev. 4 tento neprijemny fenomen zmizel, anzto i vzhledem k bocni poloze jeho ventilatoru vuci procesoru (ktera je presne ve smeru privodu vzduchu z predniho vetraku, a tim padem takto mireny proud vetru dale urychluje a usmernuje do zebrovani), je ohraty vzduch vyfukovan okamzite zadnim fanem ven z kejsu. :-)

Ano, chladim je presne tak. A jak jsem popisoval par prispevku vyse, pred (nebo pod) GPU mam dva male ventilatory, ktere usmernuji teply vzduch foukany shora dvojici vetraku graficke karty, smerem do zadu k perforovanym otvorum v case, ktery tim zaroven urychluje a vyfukuje ven. :-) Nemam uplne ten pocit, ze by airflow uvnitr me skrine v zadnem pripade nefungovalo. Nicmene se zde musim potupne priznat, ze nejsem ani zdaleka prazadny Mistr Vetrnik, ktery by do detailu vedel jak a kudy a v jakych rychlostech a smerech by mel vichr uvnitr PC boxu proudit. :-)

Dobře, když už se nám diskuse odklonila od původního tématu k vzduchovému chlazení PC skříně, dovolil jsem si amatérsky v rychlosti načrtnout můj systém. Omluvte bídnou kvalitu kresby (tvořeno myší v Malování), pro představu to však doufám postačí. :puff: Klidně se mému obrázku zasmějte, nebudu se tomu divit. :-D

Prosím o věcné komentáře, co je s mým airflow systémem špatně, ono totiž tohle je věčné téma. :-)
Osobně si myslím, že mi větrání ve skříni funguje dobře. :beer:

Skrin neni vzduchotesna, navic se da predpokladat, ze vytvareny pruvan bude slaby. Nicmene pri nejakem vetsim proudeni vzduchu by se mohlo stat, ze ti pojede prime spojeni vzduchu vepredu nahore podporene na chladici procesoru a vyfuk ven vzadu. Vzduch nafukovany pres spodni a prostredni ventilator by narazil na "zed" a do proudeni vzduchu ve skrini by se nezapojil.

Ale jak rikam, teorie, v praxi to muze unikat vsude mozne a nebude to mit tu silu. Muzes ale trem prednim ventilatorum snizit otazky oproti tomu na procesoru a vzadu na skrini. Pokud si teda chces hrat s optimalnim vykonem ventilatoru a teplem odvadenym ven.
Co bych dle nacrtu zrusil, jsou ty dva male ventilatorky pred grafikou, jejich funkce je dost sporna. Tipl bych si, ze na grafice bez nich vyssi teplota nebude.

Ten spodní, přední ventilátor ale nefučí do zdi. Možná to z mé skici není příliš patrné, ale on v realu fouká přímo do tunelu na disk, který je hned kousek od jeho začátku, a za ním dál je pak u jeho samotného konce zdroj, nabírající okolní vzduch zespodu, a teplý pak ženoucí skrz mříž ven.

v realu fouká přímo do tunelu na disk, který je hned kousek od jeho začátku, a za ním dál je pak u jeho samotného konce zdroj

Aha, ale stejne se hromadi tam, ze, protoze nema kam odchazet. Mas v tunelu HDD? Jakou ma teplotu? (Zajimalo by me to, protoze sam se mode tunelu na disk vyhybam, prijde mi to neefektivni.)

dsa podle me narazel na to, ze vzduch ktery do PC vepredu nazenes, musis vzadu vyfouknout a 3 > 1, takze ten jeden vzadu musi mit vyssi vykon (otacky). Tolik teorie, v praxi bude vzduch unikat vsude mozne, takze realne to nejaky problem asi nebude.

Podle HWiNFO mám teď teplotu hdd 29°C. Ten disk tam mám takto uložen už určitě přes rok, občas si HWiNFO pouštím a kontroluji stav teplot, nikdy jsem nezaznamenal nic kritického. On je disk od spodního fanu vzdálen zhruba 5 cm, fučí to čerstvý vzduch vlastně přímo na něj. V tunelu je pak až vzadu usazen zdroj, který sosá vzduch spodem přes filtr, a pak ho ohřátý žene přes mříž (otvorem dole v zadní karoserii case) pryč mimo skříň. Jinak celá zadní strana je na mnoha místech perforovaná, takže sem natlačený vzduch by měl mít kudy v daném směru odcházet.

Naskicovat si můžeš, co chceš ... ale bednou projde jen tolik vzduchu, kolik ho vzadu (i jinde) vyjde. Vzadu nemusí být žádný větrák (jen díra), a vzduch bude procházet taky. Ale nejvíc ho projde, když na vstupu i výstupu je stejný počet větráků (přesně řečeno, stejný "větrací výkon"). Kromě množství vzduchu hraje roli i "rozložení proudu" a to je také lepší, když je na vstupu i výstupu "stejný výkon", jinak dochází (jen) k turbulencím uvnitř. Mimochodem, ty 2 "vrtulky" zvětšily ODVOD vzduchu z bedny. Tolik osvěta :-) Klidně ty 3 vepředu nech.

Ano, tomu rozumím. ;-) Vzadu je otvorů spousta, tak snad vítr má kudy odcházet. Když tam zezadu přiložím dlaň, cítím zřetelně jak teplý vzduch proudí ven. Nahoře za tím zadním fanem samozřejmě víc. :-)
Ty "vrtulky" :-D jsem tam z toho důvodu dával, aby urychlily odsun teplého větru, hromadícího se pod kartou. :-) Ale jaký to má ve finále skutečný efekt, přesně nevím. Každopádně jsou vzadu v místech, kam ty mini fany míří, perforace pro výfuk teplého vzduchu. ;-) A je na dlani pocitově cítit, že těmi otvory skutečně vítr proudí. :-| Tak snad to tam uvnitř nějak funguje. ::)

No on s tím přišel dsa. Podle mě 3vpředu a 1vzadu dobrý.
Jediný co mě napadá k náčrtu - buď zkusit usměrnit vzduch od prostředního fanu nějakým plexisklem ke grafice aby víc nuceně proudil kolem grafické karty a ty malé fany zkusit dát dozadu aby podpořili vyfukování.
Nebo zkusit zrychlit ten zadní fan.
Kdybys neměl budku s plexi stačilo by vyvrtat díru na vyfukování z bočnice někde u vga.
Podle mě nejvyšší čas tu 570/580 střelit /je pořád v kurzu ale začínají jich být plné bazary/ a jít do něčeho co tak netopí.

Díky za cenné tipy a rady. ;-) Já tam ty dva malé větráky umístil v létě, když jsem zrovna zkoušel tu grafiku taktovat, a bylo skutečně teplo. Byl to jen pokus, co to udělá s teplotou při OC. Výsledek? :-D Podržte se, pánové, ale teplota na GPU při stejném setupu a stejném benchmarku klesla cca o celé 2-4 stupně! :x: :-D To byl tehdy pokrok hodný zdokumentování a sepsání brožury o 26 stránkách, na téma: "Jak jsem dostal nejlepší nápad v životě, kdy jsem aplikoval mini větráčky pod GPU, aby mi odfoukly vedro ven z case!" :-D Dělám si srandu, samozřejmě. To "markantní ochlazení obřích rozměrů" by se dalo s čistým svědomím svést na statistickou chybu, případně s ním kalkulovat jen jako s nic neříkající odchylkou měření. Uznávám, že v letním hicu, kdy jsem dost možná tlačil kartu někam k 1450 MHz (kvůli čemuž samozřejmě div nechytla) a dělal vše možné, abych ji ochladil, jsem provedl v zoufalství (nechtělo se mi totiž přestávat s OC jen kvůli plamenům na zádech GPU) tento aplikační manévr, který nepřinesl nijak závratný efekt, načež jsem složil zbraně a v tu chvíli taktování vzdal. Frekvenci jádra jsem nastavil na 1350 MHz (default z montovny je 1268 MHz), teploty se uklidnily (v herních zátěžích kolem 70°C - s čímž jsem se v danou chvíli zpocený smířil), ale dvojici turbínek jsem tam již ponechal (možná zafungovala autosugesce, že tam přece jen k něčemu jsou, když jsem si je vymyslel). :-) Od té doby jsem se o další OC GPU nepokoušel a stále funguji s RX 570 na 1350 MHz, což je proti základu nárůst něco málo přes 10%. Když jsem pak konečně vyměnil boxový chladič toho FX parního kotle, teploty grafiky znovu (celkem významně) poklesly, jelikož se příjemně změnilo okolní klima, a karta najednou neběžela v ohnivém pekle sálajícím ze chřtánu "nádoby s tekutým asfaltem", ale v podstatně přívětivějším prostředí, které uvnitř zařídil nový Gelid chladič CPU (a jistě také díky páru nepřekonatelných a nenahraditelných vrtulek pod kartou :-D:-p ). :-) Chci tím říct, že s teplotou grafiky problém vlastně nemám, a to ani při těch o 10% zvýšených taktech, dokonce mnou opět počíná cloumat nutkání ji znovu zkusit zrychlit. :puff: 1400 MHz musím uchladit jak prd, kdyby ne, přidám dovnitř sadu osmi ventilátorů, s pomocí níž to tam rozfoukám. :-D Ale vážně. Na nové desce, s mnohem méně žhnoucím procesorem (TDP 125W vs. TDP 65W) a robustními chladiči na čipsetech a napájecí kaskádě (Asus ROG STRIX B350-F Gaming), to GPU popoženu na zmiňovaných 1400 MHz a očekávám, že mě z jeho teplot netrefí šlak a na této frekvenci budu moci pohodlně zůstat a fungovat. :beer: Takže si kartu asi ponechám, neboť: ad.1) s ní až takové problémy nemám a ad.2) ještě jsem nedosáhl limitu jejího čipu. Každopádně všem díky za konstruktivní diskuzi, rady a tipy, jsem určitě nyní o poznání bohatším "Gamerem", než jakým jsem byl v sobotu ráno v době kokrhání kohouta. 8-) A osud toliko skloňovaných větráčků? :-) Zítra je vyjmu, pečlivě uložím do krabiček a napíšu sousedovi rozsáhlou studii v .docx formátu, pojednávající o mega úspěšném osvícení, kterak jsem pomocí malých vrtulek jednoho krásného dne zachránil MSI Radeon RX 570 od samovznícení, a doporučím mu udělat to samé. :-D Jistě uposlechne a využije mou "Best idea ever" aspoň na půl roku, v jehož průběhu naplno pocítí nezkrotnou sílu placebo efektu a bude mi o překot děkovat ještě na Velikonoce. :-D:-p Chlapi díkes, žijte blaze, větrejte a já si za Vámi co nevidět znovu přijdu pro radu. Čao HACKERSSSSS :beer:

asi blbý návrh skříně, přece když vyhodím všechny 5,25" pozice tak se ušetří místo a skříň může mít menší hloubku a ne místo jak pro dvě ATX desky, potom není tak obrovská mezera mezi předním fanem a GPU, alespoň tak jsem to viděl u SilentiumPC Signum SG1X TG RGB, která vypadá hodně podobně...

Ano, ta nevyužitá stěna vpravo za předními fany je opravdu politováníhodná... :-( Ale co už teď s ní, přece tu kisnu nerozřežu. Mohl bych si tam na ní aspoň umístit nějaké plakátky, aby nepůsobila tak nepatřičně zbytečným dojmem. :puff: Příště budu při nákupu pečlivěji studovat a plánovat, abych pak nenarazil na podobně překážející kus plechu, vhodný leda tak pro jistou míru exhibicionismu, kdy si na něj budu lepit fotografie sebe samého v různých, samozřejmě jen vítězných pózách. 8-) Apropos... něco mi říká, že bych měl vyndat z pod postele přeplněný archiv snímků, zachycujících mě jako atleta, či lyžaře, nebo neřku-li automobilového závodníka do vrchu s vavřínovým věncem kolem krku. :-*

Byť nejsem přímo uveden jako cíl Vašeho krátkého, avšak výstižného a všeříkajícího komentáře, přesto mnou
zacloumalo při jeho četbě relativně důvodné podezření, že bych tím adresátem vskutku mohl být já. Tudíž si
radši dovolím zareagovat, abych v opačném případě neprošvihl možnost se poučit. Pakliže jsem jen příliš domýšlivý
a těch pár trefných řádků mi určeno není, přijměte prosím mou omluvu za přemíru snahy a dál nečtěte.

Inu co k tomu napsat...?

Vaše pokárání, či možná jen návod jak zde v PC Poradně prezentovat přehledné a čitelné příspěvky, si beru k srdci.
Chápu, že je zde nastaven jistý kodex, vybroušený za dlouhá léta fungování tohoto webu k naprosté dokonalosti,
a tak nemám sebemenší nutkání jej jakýmkoliv způsobem hanit, napadat, či snad v syrové drzosti pokoušet se
ho překonfigurovat a navrhovat v něm konkrétní změny. To by mi, věřte nebo ne, můj charakter v žádném případě
nedovolil, i když ve Vás neoddiskutovatelně (tak usuzuji s odkazem na vyjádření v samotném závěru, těsně před tím,
než jste bravůrně vybral vhodné místo pro použití smajlíku) vzbuzuji pocit exhibicionismu. Zde bych rád na svou
obhajobu poodhalil skutečný stav věcí. Váš jindy jistě neomylný "čuch" na lidi se v případě mého zařazení
do uvedeného archetypu člověčí povahy bohužel nesetkal s jistě očekávaným úspěchem. Pane IQ37, Uwe Puzwoll
je ve své ryzí podstatě zakřiknutý muž, který se snaží vyhýbat nepříjemným situacím s reálnou hrozbou zisku
nechtěné publicity. Takovéto "kluziště" není vůbec jeho hřištěm, a musí-li se s podobnou situací přesto popasovat,
pak upocený ztěžka dýchá, fibriluje a dlouho potom ještě není schopen adekvátních reakcí ani na triviální povely typu:

"Pojď si lehnout...", nebo třeba: "Zajdi prosím do obchodu naproti přes ulici a požádej paní prodavačku Martu
(je důležité oslovit skutečně právě Martu, poněvadž ostatní její kolegyně nejsou s naši věcí seznámeni), nechť ti
ze skladu přinese dva a půl kilogramu již prošlých, Kubánských pomerančů, vyřazených z volného prodeje kvůli
hygienickým normám a tyto si nech vsypat do jednorázové, papírové tašky nacházející se mezi ostatními, v úhledný
komínek vyrovnanými eko boxy pro transport potravin, na pultu pod nástěnkou s reklamním sdělením akčních slev
platných pro tento týden, hnedle vedle sáčků z mikrotenu."

Ne, vskutku nejsem exhibičně založeným typem člověka, nestavím se do čela revolty demonstrujících občanů,
ještě jako školou povinný jsem se býval nejraději hanbou propadl, vybral-li si mne kantor pro ústní zkoušku u tabule,
před skenujícími pohledy škodolibých spolužáků, čekajících na mé první zakoktání, ani nemám vůbec žádné ambice
se ukazovat, vystavovat a natřásat se před pohlednými dívkami na plovárně, jako to provozuje exhibující část
populace. Spíš naopak si rád lebedím vnořen do své ulity, kde teprve získávám pevnou půdu pod nohama a kde
potom rozvíjím svůj privátní, duševní klid, ve snaze dosáhnouti nirvány.

Můžete si povšimnout, že již v této mé psané reakci na Vaše konkrétní doporučení dodržuji Vámi zmíněné rady a tipy,
kterými se budu ve zdejších diskuzích bez výjimek řídit i v budoucnu, až sem přijdu položit nějaký dotaz.
Jsem moc rád, že jste mne na mé zlozvyky ve formě například přemnožených emotikonů v textu brzy upozornil,
a já Vám tudíž mohu tady a teď veřejně přísahat a slíbit, že počínaje dneškem vždy rozdělím text do samostatných
odstavců, a to z pochopitelného důvodu - následná pohodlnější orientace při jeho četbě a celkový dojem přehlednosti.
Využití smajlíků omezím na jeden v rámci jednoho komentáře.

Tímto se dostávám do bodu, kdy naplním limit stanovený pro emotikony, a jeden (šetřil jsem si ho pracně až na závěr)
právě zde použiji:

:beer:

Mějte pěkný zbytek neděle a nezlobte se již na mne více, své činy nemyslím nikdy zle (v jádru jsem veselý chlapík,
mající rád lidi, prostý od záště a zloby) a své chyby jsem tímto, jak pevně věřím, odčinil.

Nashledanou někdy příště!