Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Problém s nastavením wifi routeru Mikrotik

Už nevím co s tím.
Starý wifi router už dosluhoval (přehříval se), tak jsem asi před půl rokem pořídil Mikrotik hAP ac².
Nastavil jsem ho do výchozích hodnot (už si to nepamatuju, ale tipuju "Home Dual AP") a vše fungovalo. Než jsem do toho dnes rýpnul - chtěl jsem zkusit změnit DNS na https://adguard.com/cs/adguard-dns/overview.html, abych ženě snížil otravnost reklam na mobilu. Bohužel jsem nějak přehlíd výchozí volbu Quick nastavení a omylem přepnul režim na PTP Bridge CPE.
Přestalo to fungovat a i když jsem od té chvíle už asi potřetí resetoval do výchozího nastavení (podržet reset během zapínání až kontrolka zabliká) a nastavil snad stejně jako předtím Home AP Dual, odmítá mi to fungovat - tedy wifi mě přihlásí, adresu dostanu, ale na Internet mě to nepustí (ani ping třeba na 8.8.8.8). Podivné je, že když to zapíchnu až jako druhý router za ten starý (WLAN mikrotiku do LAN starého routeru), tak se přes wifi na něj přihlásím (mám tam jiné SSID), a internet funguje.
Ještě divnější je, že přesto, že jsem to už třikrát restartoval, když se kouknu do webového rozhraní nastavení mikrotiku, je tam zase jako aktivní ten režim PTP Bridge CPE. Přepnu na Home AP Dual, zkusím Internet - funguje. Přehodím WLAN ze starého routeru do nového a zas nic...
Nenapadne někoho, kde dělám chybu? Naštěstí ten starý router (než se zase přehřeje) funguje, tak se můžu ptát...

MT mam rad, ale na chut ich quick setupu som nikdy neprisiel. Pravdupovediac raz som to skusal u klienta, ze ho to naucim cez to a blblo to....tak som sa na to vykaslal a MT nastavujem normalne.
Kde mas chybu nestusim, nicmenej mozem spravit v najblizsich dnoch video o nastaveni tohoto kuska pre domace podmienky.

V skratke...resetnuty MT v tovarenskych nastaveniach nastavis v podstate jednoducho.
Spravis si heslo na wifi, nastavis obe wifiny (frekvencia, stat, domain regulacia, sifrovanie a pod) a....a to je cele.
Na 1 porte ti bezi dhcp klient, cize ak tam automaticky dostavas ip adresu tak si MT preberie aj DNS nadradeneho routra a vsetko ostatne funguje v defaulte.

Tak mi to nedalo - a ještě chvíli jsem zkoušel a zjistil jsem jednu věc - v původním nastavení jsem měl vypnutou síť 5Ghz (v paneláku mi stejně nedosáhla do vzdálenějších míst) a když ji teď vypnu, tak to způsobí to přepnutí z Home Dual AP na na PTP Bridge CPE. Tak aspoň jedna záhada vyřešena... Otázkou je, jestli ten režim byl předtím zapnutý... Ale i když běží obě sítě, Internet nefunguje...

Tak se zdá, že jsem uspěl. Totiž úplně jsem zapomněl, že jsem na novém routeru předtím nastavoval stejnou MAC adresu jako u starého, nebo-li poskytovatel má zřejmě zapnuto připojování jen zaregistrovaných MAC adres. Už to jede!
Teď ještě jestli se mi podaří vypnout tu síť 5Ghz bez následků na funkci...

No a ty reklamy asi nechám být, zkusil jsem je totiž nastavením DNS odstranit na tom starém routeru (tam to šlo snadno) ale na mobilu to působilo dost nepříjemně, prostě rolujete stránkou a najednou celá obrazovka prázdná a dole napsáno reklama. Holt žena bude aplikovat jejich automatické ignorování jako doteď.

# mar/03/2020 11:41:53 by RouterOS 6.44.4
# software id = 4RGC-7X74
#
# model = RBD52G-5HacD2HnD
# serial number = BEEB0AEB47C7
/interface bridge
add admin-mac=74:4D:28:C3:C2:2C auto-mac=no comment=defconf name=bridge
/interface ethernet
set [ find default-name=ether1 ] mac-address=00:02:72:85:42:7E
/interface wireless
set [ find default-name=wlan1 ] band=2ghz-b/g/n channel-width=20/40mhz-XX \
    disabled=no distance=indoors frequency=auto mode=ap-bridge ssid=HOME442 \
    wireless-protocol=802.11
set [ find default-name=wlan2 ] band=5ghz-a/n/ac channel-width=20/40/80mhz-XXXX \
    distance=indoors frequency=auto mode=ap-bridge ssid=HOME445 \
    wireless-protocol=802.11
/interface list
add comment=defconf name=WAN
add comment=defconf name=LAN
/interface wireless security-profiles
set [ find default=yes ] authentication-types=wpa-psk,wpa2-psk mode=\
    dynamic-keys supplicant-identity=MikroTik wpa-pre-shared-key=xxxxxx \
    wpa2-pre-shared-key=xxxxxx
/ip hotspot profile
set [ find default=yes ] html-directory=flash/hotspot
/ip pool
add name=dhcp ranges=192.168.88.10-192.168.88.254
/ip dhcp-server
add address-pool=dhcp disabled=no interface=bridge name=defconf
/interface bridge nat
add action=accept chain=srcnat
/interface bridge port
add bridge=bridge comment=defconf interface=ether2
add bridge=bridge comment=defconf interface=ether3
add bridge=bridge comment=defconf interface=ether4
add bridge=bridge comment=defconf interface=ether5
add bridge=bridge comment=defconf interface=wlan1
add bridge=bridge comment=defconf interface=wlan2
/ip neighbor discovery-settings
set discover-interface-list=LAN
/interface list member
add comment=defconf interface=bridge list=LAN
add comment=defconf interface=ether1 list=WAN
/ip address
add address=192.168.88.1/24 comment=defconf interface=ether2 network=\
/ip dhcp-client
add comment=defconf dhcp-options=hostname,clientid disabled=no interface=ether1
/ip dhcp-server network
add address=192.168.88.0/24 comment=defconf gateway=192.168.88.1
/ip dns
set allow-remote-requests=yes
/ip dns static
add address=192.168.88.1 name=router.lan
/ip firewall filter
add action=accept chain=input comment=\
    "defconf: accept established,related,untracked" connection-state=\
    established,related,untracked
add action=drop chain=input comment="defconf: drop invalid" connection-state=\
    invalid
add action=accept chain=input comment="defconf: accept ICMP" protocol=icmp
add action=drop chain=input comment="defconf: drop all not coming from LAN" \
    in-interface-list=!LAN
add action=accept chain=forward comment="defconf: accept in ipsec policy" \
    ipsec-policy=in,ipsec
add action=accept chain=forward comment="defconf: accept out ipsec policy" \
    ipsec-policy=out,ipsec
add action=fasttrack-connection chain=forward comment="defconf: fasttrack" \
    connection-state=established,related
add action=accept chain=forward comment=\
    "defconf: accept established,related, untracked" connection-state=\
    established,related,untracked
add action=drop chain=forward comment="defconf: drop invalid" connection-state=\
    invalid
add action=drop chain=forward comment=\
    "defconf:  drop all from WAN not DSTNATed" connection-nat-state=!dstnat \
    connection-state=new in-interface-list=WAN
/ip firewall nat
add action=masquerade chain=srcnat comment="defconf: masquerade" ipsec-policy=\
    out,none out-interface-list=WAN
/system clock
set time-zone-name=Europe/Prague
/tool mac-server
set allowed-interface-list=LAN
/tool mac-server mac-winbox
set allowed-interface-list=LAN

Řek bych, že neveřejnou: 192.168.119.1

Výpis trasy k seznam.cz [77.75.75.176]
s nejvýše 30 směrováními:

  1    < 1 ms    < 1 ms     1 ms  router.lan [192.168.88.1]
  2     1 ms     1 ms     1 ms  192.168.119.1
  3     2 ms     1 ms     1 ms  57.228.163.85.rps.cz [85.163.228.57]
  4    13 ms    10 ms    12 ms  85.163.8.57
  5    10 ms    10 ms    10 ms  nix2.seznam.cz [91.210.16.194]
  6    12 ms    10 ms    10 ms  n7k-ng-a-vdc-1-po1.seznam.cz [185.66.188.9]
  7    10 ms    10 ms    10 ms  n7k-ng-a-vdc-2-po3.seznam.cz [185.66.188.21]
  8     9 ms    12 ms     9 ms  www.seznam.cz [77.75.75.176]

Trasování bylo dokončeno.

Tak hlásím jeden dost velký problém.
Zpomalil se mi internet, přikládal jsem to tomu, že je momentálně víc lidí napojeno, ale ne. Problém je už u wifi spojení mezi ntb a wifi routeru. Projevuje se to častými prodlouženími odezvy a zpomalením provozu.
Ping na adresu routeru -l 1024 -t píše furt se měnící časy mezi 40ms až 2500ms. Starý router 2 až semtam 9ms.
Měření rychlosti ukazuje cca 2,2Mbit/s download a totéž upload. Starý router 17Mbit/s download a 2,2Mbit upload.
Takže velký špatný. Kde mám hledat chybu? Zkusit manuálně nastavit jiný kanál?