Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Stiahnutie najnovších ovládačov pre Z87-K

Poraďte mi ako aktualizovať ovládače mojich zariadení:
Základnej dosky Z87-K, Realtek internet a audio driver, procesor Intel-core I5 4590, grafická karta Sapphire R9 270X, Ram 8 GB 1600 mhz cl11,Western digital caviar blue 100,64 mb cache - 1 TB. Po problémoch ktoré riešim v tomto a tomto evente, som sa rozhodol kontaktovať priamo MS. Riešia tam viacero problémov a poradili nech aktualizujem ovládače na najnovšiu verziu. Problémom je že na stránke výrobcu je posledná verzia 2015 od ms mám ovládače z 2016 roku. Nová verzia win 10 1909 ale žiada ešte novšie ovládače, a to je problém kde ich mám zohnať? Použil som vendor ale to viedlo len k stránke výrobcu, ktorý ale žiadne novšie driveriy nemá.

To je tak, když na staré pc cpeš Win 10. Pokud vím, tak deska podporuje Win 8.1 a to i ovladače. Takže na ovladače pro desku pod Win 10 zapomen.

A dodám, Asus kašle na staré desky, takže sehnat ovladače je problém. Jedině provozovat ty staré ovladače, ale sam řešíš jinde, že to nefunguje.

Nevím, jak grafika, ale Z87 nejspíš pod 1909 jede. Mám B85 + 4770 a originál ovladače někdy z 2015 a W10 1909 jede OK.

Když výrobce novou verzi neudělá, což je prakticky jisté, těžko najdeš aktualizaci. Hlavně správně nainstaluj ty poslední originály. Jinak, W10 jede i se starším HW a ovladači leckdy i pro W7, takže možná je chyba jinde.

PS: máš poslední verzi UEFI ???

Bios som neaktualizoval, je tam pôvodna verzia z roku 2006 ale funkčná. Neexistuje hardware, ktorý by nerozpoznal aj najnovší ssd rozpoznal okamžite ale ešte som naň systém neprevádzal. Nechcem prísť zbytočne o 50 Gb dát zápisu. Systém win10 má po inštalácií + sukromné aplikácie 34 GB ale po aktualizáciach má rovných 50 GB. Čo mám robiť? Ak neaktualizujem systém sám, systém sa aktualizuje automaticky na 1909.

V posledních verzích UEFI bývá napsané, že "zlepšují kompatibilitu" apod., takže bych to udělal. S Windows, instalací, daty to nijak nesouvisí.

Dnešní MB mívají flešnutí celkem zabezpečené, takže se dá risknout i bez UPS (dělal jsem to několikrát). Lepší je asi to dělat přímo z UEFI, někdy si to dokonce sám stáhne. Problém to samozřejmě vyřešit nemusí.

Těch 50 GB snadno "srazíš", stačí smazat body obnovy, aktualizace atd. Kompletní nová pečlivá instalace zase tak dlouho netrvá, nejpracnější je nastavování všeho, to nedělej, dokud to nepojede jako dráha.

Aktualizoval som bios z verzie 1201 na verziu 1402, ako vymazať cmos? Po reštarte som šiel znova do biosu, zobrazuje mi aktuálnu verziu biosu 1402 ale dátum je z minulého biosu 11.05.2014 a správne by mal byť 20.03.2015. Zaznamenal som menšie problémy, počas náhleho výpadku prúdu a následnom zapnutí sa spustí čierna obrazovka z detekciou hardware a svieti dokým nestlačím f1 potom sa dostaneme do biosu. Dám discart a až potom sa spustí operačný systém. Nezaznamenal som žiadne zlepšenie, či zrýchlenie počítača.

Tak úspešne som vytiahol jumper 1 -2 a pripojil ho na 2 -3. Päť minút som podržal tlačítko zapnutie. Bohužiaľ, nepomohlo to, problémy naďalej pretrvávajú. Bios information 1402 x64 a Bios Version 11/05/2014 (dátum starého biosu). Systém sa začal pomalšie načítavať, nevyriešilo to ani problém z konfliktom ovládačov. Plus niektoré aplikácie žiadajú opravu UEFI systému. Malo by sa tak stať pokiaľ Menu/Nastavenia/Aktualizácia a zabezpečenie/Obnovenie/ Rozšírené spustenie/ Reštartovať. Po vložení dvd win 10 - 1909 a kliknutím advanced Mode, mám síce 6 možností ale žiadnu možnosť UEFI Firmware Settings mieto tejto mám vložené obnovenie systému.

úspešne som vytiahol jumper 1 -2 a pripojil ho na 2 -3. Päť minút som podržal tlačítko zapnutie

zase vlastní postup? smíchal jsi dvě různé věci do jednoho. 1) cmost reset provádí buď ten jumper (deska z87-k: barevný clrtc), nechává se jen pár vteřin.
2) druhou možností je vytažení baterie a zapnutí vypínače. je to možný laický postup, výrobci ho v manuálech neuvádí.
v obou případech musí být vytažený napájecí kabel, psal jsem to výše asi pro srandu králíkům, jinak se nic nevyresetuje.

Systém sa začal pomalšie načítavať

logiku to nedává. nanejvýš je nevhodně nastavené pořadí bootování (třeba z pxi), ale když se hrneš do updatu a resetování biosu, tak snad o tom něco víš a hlavně si to zkontroluješ.

nevyriešilo to ani problém z konfliktom ovládačov.

co má bios společného s ovladači?? bios je v pc vždy a netuší, jaký systém na něm bude nainstalovaný. tak proč by měl řešit jeho ovladače?
co sem chodíš, systém instaluješ asi podesáté. jak může nastat na desátý pokus konflikt ovladačů? kolikrát sis tu už přečetl postup instalace jen ve vláknu, věnovaném speciálně tvým problémům?

Plus niektoré aplikácie žiadajú opravu UEFI systému

jaké aplikace, co píšou? ještě nikdy se mi nestalo, aby se nějaká tupá aplikace pod windows starala o bios, který je součástí (firmwarem) základní desky.

mám síce 6 možností ale žiadnu možnosť UEFI Firmware Settings mieto tejto mám vložené obnovenie systému.

obnovení systému se nabídne nejspíš při vložení instalačního dvd pod windows, při bootu z něj mohou být nabídky jiné.

win10 užívám, volby na instalačním médiu jsou mi ukradené, nemám potřebu co týden na pc něco opravovat.
když budu mít v ruce starší desku z r.2013 jako ty, nebudu řešit tehdejší kompatibilitu s uefi, nechám klasický legacy režim s mbr diskem. v době ssd málokdo bootuje z disků nad 2tb.

V cem je problém? Vytvořím usb flash pres win creation tools, nakopiruju si ovladače od sttanky vyrobce plus na grafiku, odpojim sitovy kabel. Zrobim instalaci, nahraju vsechny ovladače a pripojim sitovy kabel.
Proc řešíš datum ovladačů? Buď rad ze jsou. Mám v podstatě to samý asus z77 a vše jede.

To už som skúšal, problém je, či aktualizujem systém cez aplikáciu windows na Win 10 verziu 1909, alebo vytvoríš inštalačné usb či cd a urobíš čistú inštaláciu. Či máš vypnutí internet a nainštaluješ originálne ovládače, alebo všetko pozapínaš - vtedy mal systém najmenej chýb. Systém najprv neukazoval nič, akoby bol Event viewer zaplokovaný alebo vypnutí. No po aktualizáciách je tam kopec error, a jedným je i konflikt ovládačov. Pokiaľ by boli len tam tak nevadí, no systém neustále mrzne, seká. Padá windows prieskumník, počas písania náhle spadne ms office. Po jednej z aktualizácií som mal dokonca rozkalibrovaný monitor, podľa ms toto postihuje tak 0,001% používateľov. Poradili mi aktualizovať ovládače, novšie ako tie od ms ale nie sú ani na stránkach výrobcov. No a potom ma zbláznili na aktualizáciu biosu teda vlastne UEFI. Vraj to všetko vyrieši, systém mrzne a seká naďalej a správe počítača je od vrchu po spodok chýb. Ms zo mnou už naďalej nekomunikuje.

Nič podľa svojho nerobím, vždy si nechávam radiť lebo nie som tak technicky zdatný ako vy. Vždy ste mi tu dobre poradili. Od technikov Microsoftu si už nikdy nenechám radiť. Tvrdili mi že ak aktualizujem ovládače + bios, tak problémy z kompatibilitou win 10 sa stratia. Predpokladám že niečo ako vrátiť sa na predchádzajúcu verziu biosu, sa nedá.

Už se mi sem nechce psát - ale: vracet se na předcházející verzi BIOS smysl nemá, jen ta stávající - poslední verze musí být správně nainstalovaná (nicméně, někdy to vrátit jde, ale asi bys to neměl sám dělat a určitě to nepomůže).

Fakt někoho zkušeného sežeň a nech to komplet nainstalovat, aspoň se přiučíš.

PS: flešnutí BIOS je podrobně a přesně popsáno na webu, odkud se stahuje a postup musí být přesně dodržen. To s tím tvým datumem je podivné. Někdy se to dá zopakovat, ale fakt najdi někoho, kdo to udělá bezchybně.

Instalace W10 a ovladačů je taky podrobně a přesně mnohokrát popsána, přesto to nedokážeš udělat.

Může to být ovladači ale taky může být vadné něco v počítači - a to si myslím je pravděpodobnější.
Zkus windows test paměti. Zkus otestovat stabilitu pc programem OCCT. To ti sežere hodinu.
Jako další bych zkusil vyměnit grafickou kartu nebo jet na integrovanou.
Nebo do pc cvičně nahrej windows 7 a vyzkoušej jak se to chová.

Tak hodinu som testoval grafickú kartu programom OCCT ale žiadne chyby sa nenašli. Hodinu som tiež odtestoval grafickú kartu pomocou nástroja FurMark, ale žiadne poruchy. Obraz išiel aj pri plnej záťaži bezproblémovo. Druhú grafickú kartu ja nemám a ani integrovanú nie. AMD Radeon R9 je moja jediná grafická karta.

https://www.asus.com/sk/Motherboards/Z87K/specifications/

Čipová sada: Intel Z87
Grafika: Integrovaný grafický procesor

mělo by to mít integrovanou grafiku (intel).
po zasunutí externí grafiky do pcie slotu se nejspíš integrovaná vypne, asi jde v bisu povolit, kdyby bylo třeba.
což se pro test může hodit: dokud funguje zobrazení, v biosu povolit onboard nebo co tam mají.

AMD Radeon R9

mi nepřipadá jako korektní název grafiky, to je obecná rodina. že by chyběly ovladače amd?

asi v 5:10 ukazuje "ai tweaker" s výpisem taktu integrované grafiky, čili tam nějaký intel je.
od 13:00 prochází menu "advanced - system agent - graphics configuration", volbu primární grafiky a nějaké možnosti kolem. chce to zkoumat u sebe v biosu.

amd se dá vypnout vytažením.
když jsi našel typ intel, předpokládám že je v biosu povolený.

PCI\VEN_8086&DEV_8C02
Intel 8 Series/C220 Series SATA AHCI Controller

u nákupu hw, stažení .iso ani u instalace ovladačů jsem nebyl, co k tomu říct víc. podezřívám obvyklý vlastní postup.

chyby v průzkumníku nebývají, asi byl myšlen prohlížeč událostí (eventvwr.msc):
než default zobrazení, užitečnější bývá třídění podle času, jak to šlo po sobě od zapnutí: protokoly windows - system (případně i aplikace).
časové řazení může dát lepší pohled na to, co se dělo okolo té události.
restart pc = událost eventlog.
možná by šlo dohledat, odkdy ta chyba začala, jestli to není práce až nějaké aktualizace.

jde o případ o starší desky se starými ovladači z počátku win10. teď běží w10 po asi šesté velké ms opravě té nikdy nedokončené alfaverze. uživatel musí doufat, že ms za ty roky v systému nic neposral.
zkusit ještě pohledat chipset driver u intelu pro c220, jestli nemá novější verzi než Intel_Chipset_Win10_10.1.1.7
googlit "Id 225" se mi nechce, přeoral bych to jinou verzí ovladače.

jedna technická: v minulosti byl pro zdánlivě nesouvisející části systému konfliktní ovladač "Intel Matrix Storage Manager Driver". není nainstalováno něco podobného?

já jen kdyby to bylo málo vidět:

užitečnější bývá třídění podle času, jak to šlo po sobě od zapnutí: protokoly windows - system

to množství chyb je tam několik dní, ne před 30 minutami.
máš zásadní problémy se čtením textu, s instalací, s náhodnými odpověďmi jen na některé dotazy.

fak ti instalaci nemůže nikdo předvést a vysvětlit na místě, co je asi špatně?

slajd nevyžádaných obrázků že špatné záložky eventvieweru jen předvádí počet chyb, jinak je k ničemu. ještě v nesmyslném pořadí, to měla být schválnost?
pokud ne, tak si všechny chyby rozklikni a začni je řešit.

Ja ich ale neviem riešiť! Keby som mal nejakého IT zdatného známeho, tak v prvom rade nechodím sem. Hľadám po internete možnosti ako riešiť ten či onen problém, ale skrátka aj keď nájdem vlákna kde to riešia či vyriešil Buď mne to nepomôže, zopakujem postup a im to pomohlo mne nie. Alebo sa skrátka vlákno skončí z textom "Už som to vyrieši!" ale típek nenapíše postup. Idem vytiahnúť starú inštalačku a skúsim vrátiť starý win a uvidíme.

Jenže pochop, že takovýhle výpis je zcela k ničemu! Zásadně důležitý je obsah těch chyb. To znamená, že si k tomu musí někdo sednout, restartovat systém a pak postupně procházet chyby po naběhnutí systému, hezky jednu po druhé, podívat se na její obsah a postupně řešit. Tohle se na dálku asi nedá rozumně udělat...

řekni jediný důvod, proč jsi sem místo odkazů nacpal 12 nesmyslných screenů, které jsou jen seznam stejných nadpisů stále dokola.
- není z toho vidět posloupnost po zapnutí (postup zobrazení jsi přitom dostal),
- není uvedený obsah jediné chyby,
- díky vadnému výběru zobrazení a nečtením těch chyb nerozlišuješ, jestli souvisí s hardwarem / zavedením systému, a co jsou chyby doinstalovaných aplikací. podle těch názvů odhaduju, že většina je to druhé

doporučil bych, pokud se někdy konečně podaří nainstalovat ovladače a nikde nebudou významné chyby, si ten stav zálohovat.
například acronis true image, nebo ten macrium reflect.

a když už někam cpeš screen z eventlogu a píšeš o pádu, příště se podívej, že tam je ten pád vůbec zaznamenaný.
ale už odmítám tím hnojem listovat, toto nemá cenu dále řešit.

protokoly windows - system

Ako sem nabudúce vložiť informácie z protokoly, kde to nájdem? Hore píšeš o časovej osi tak som sem dal tieto scréeny, že k niečomu budú. Nechcel som nikomho uraziť. Vrátil som sa nastarú verziu 1903 a všetko funguje, zablokoval som na 35 dní aktualizácie. A potom sa uvidí. Dovtedy snáď skončí karanténa a ja zoženiem aspoň jedného technika čo bude vedieť, čo robiť.

prohlížeč událostí -> v něm protokoly windows -> systém.
je to setříděné podle času, jsou tam všechny systémové události i úspěšné, takže když píšeš že to spadlo před půl hodinou, je tam ten restart vidět.
jsou tam vidět startující služby a některé ovladače, a taky ty chyby - a je vidět kdy asi nastávají.
a pak se chce podívat co v těch chybách je.

jestli se objevují nějaké chyby až v souvislostmi s doinstalovanými programy nebo doplňky windows (.net fw), mohou být vidět v menu: protokoly windows -> aplikace.