Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Debian - systémové soubory

Zdravím,

začínám se učit co se týká správy serverů, mám nový vps, nainstaloval jsem systém, nastavil apache, maily,, nasadil ssl a další, všechno běží. Až na to, že prostě nedokážu prostě najít to, kde najdu ty adresáře jako var/logs a další. Předpokládal bych, že to bude na ftp, ale tam prostě nejsou,je tam jen adresář pro web a nějaké prázdné adresáře. Přes ssh třeba i můžu nějaký ten soubor otevřit, ale prostě přes ftp klienta to nenajdu, abych to nemusel urpavovat jen v ssh.

Máte nějaké tipy? Teprve se s tím učím, tak se omlouvám za neznalost, díky.Nějak se začít musí.

FTP je na sdileni souboru, vetsinou z vyhrazeneho adresare
Apache je na web a kdyz se tam pripojis prez http://tvuj.pocitac/ tak taky necekas, ze prez to budes spravovat sit, nastavovat kernel, konfigurovat jak ftp, tak apache a maily a ssl a vse ostatni ... ale spis, ze se ti otevrou nejake ty webove stranky, jak mate uzasnou firmu a spokojene zakazniky nebo tak neco
mail je na posilani/prijimani mailu a necekas, ze se ti prez nej objevi webova prezentace firmy, ani sdileny ftp adresar
SSH je pro pripojeni se do prikazove radky, vetsinou pro administraci pocitace a umoznuje ti na nem nastavovat veci, spoustet programy a tak.
proste ruzne programy maji ruzne urceni ...

adresar /var/log najdess tak, ze se tam pripojis prez ssh a pokud budes mit prislusna prava, tak v nem budes moct nejen cist soubory, ale i treba vytvaret dalsi, nebo podadresare, nebo cokoli jineho tam bude potreba

na management Linuxového stroje rozhodně NEslouží FTP. Pokud jsi nabyl mylného dojmu z nějakého webovského serveru, že to tak je, tak ne, není.
Lamičky dost často instalují nástroje jako Webmin, cPanel, nebo Cockpit, ty jsou ale jen pro první přiblížení a nejsou moc operativní.

Začni se učit bash a nakonfiguruj si správně ssh - pokud to myslíš vážně.