Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Přídání dvou disku do PC v Raid 1

Dobrý den. Momentálně bežím na PC kde mam m.2 pci ssd na systém a druhý 3,5 HDD na data... Potřeboval bych ale přidat další dva HDD který budou běžet v Raid_1 kvuli záloze fotek... Na netu sem narazil že někdo po tom přidání raidu nemohl nastartovat systém kvůli AHCI popř. ATA modu a raid či co... tomuhle přesně nerozumím... mohl by mi to někdo objasnit popř. vysvětlit v čem může být problem ?

deska: asus rog strix B450-F gaming
CPU: Ryzen 7 2700

Kdo píše o stejném umístění? :-p NAS může mít třeba na chalupě. 8-)

Ale spíš jsem měl na mysli, že NAS bude mít třeba někde ve sklepě nebo technické místnosti, kde bude (snad kromě požáru) docela v bezpečí. Furt lepší než to řešit RAIDem.

K tomu samozřejmě může použít i nějaké online úložiště, fantazii se meze nekladou. Jen osobně nerad svěřuju svá data cizím firmám/lidem a v případě výpadku internetu se k datům nedostaneš. Takže tak.

Obavam se ze zase tolik lidi tu moznost nema, a pokud ma,nezvladne to po technicke strance... rozhodne bych vyse umistil online uloziste, protoze to vcelku elegantne resi offsite zalohu a hlavne je automaticke... coz NAS ani usb disk neni.
Zalohovat si pocitace v domacnosti na NAS ktery mam v teze domacnosti resi jen cast moznych scenaru ztraty dat a je to skoro zbytecne plytvani mistem.

Proč by zálohování na NAS nemohlo být automatické? To je samozřejmě nesmysl.
A co se týče zálohování na USB disk, intenzita zálohy je dle potřeby, sklerotici si mohou nastavit upomínku třeba do mobilu nebo plánovače úloh.

Jaké jsou ty scénáře ztráty dat? Kromě požáru nebo povodní myslím NAS nic zásadně neohrozí. Pochopitelně je vhodné kombinovat více typů záloh, záleží na důležitosti dat.

Zálohy jsou plýtvání místem? Tak nezálohuj. :-D

Pokud neni zalohovani na NAS automaticke, tak je k nicemu.
Zalohovani ktere musis provadet manualne drive nebo pozdeji dopane tak ze zalohovat prestanes,, "ono se to prece nezblazni, kdyz jednou vynecham".... a uz se to veze. Ani ty upominky nepomohou.

Pozar, vytopeni, prepeti v siti behem bourky (zivelna katastrofa obecne), kradez nebo jen zhrzena manzelka/mylenka ktera si tu krabicku kterou sice nechape ale vi ze je dulezita odnese. A dalo by se pokracovat.

Kombinace zaloh ruznych zpusobu zalohovani je snad samozrejmost.

Zalohovani neni plytvani mistem, pokud to ale neni domyslene do detailu, je to zalohovani zbytecne... k cemu mi bude zalohovani domacich pocitacu pouze na domaci NAS, kdyz mne kompletne vykradou, nebo to proste odpali blesk?!

Takze je nutne posuzovat co je pro vhodne pro konkretni situaci a ne obecne placnout kup si NAS ;-)

Pokud neni zalohovani na NAS automaticke, tak je k nicemu.

A někdo tady tvrdil opak? Jo aha, ty: "hlavne je automaticke... coz NAS ani usb disk neni."

Ta mylenka se ti povedla.

Připadá mi, že nečteš co píšu. Hlavně že se snažíš odporovat.

k cemu mi bude zalohovani domacich pocitacu pouze na domaci NAS, kdyz mne kompletne vykradou, nebo to proste odpali blesk?!

Já jsem psal snad jasně:

Pochopitelně je vhodné kombinovat více typů záloh, záleží na důležitosti dat.

Samozřejmě že konkrétní způsob zálohování záleží na situaci - jiné to bude v domácnosti, jiné ve firmě. To je myslím většině jasné.

Že jsem pro domácí použití doporučil NAS, na tom nevidím žádné "obecné plácnutí" a stojím si za tím. Můžeš s tím nesouhlasit, to je tak všechno.

No spis nectes pozorne a trhas z kontextu ty. Cituji: elegantne resi offsite zalohu a hlavne je automaticke... coz NAS ani usb disk neni.

Uznavam, nestastne formulovano, tak to priste napisu uplne polopaticky. Doporucit zalohovani na NAS bez dalsiho zalohovani dat z toho NASu je reseni nedostacujici (i pro domaci pouziti).

Nevím, jestli jsem tu sám, komu připadá, že píšeš nesmysly.

Doporucit zalohovani na NAS bez dalsiho zalohovani dat z toho NASu je reseni nedostacujici (i pro domaci pouziti).

Jednak jsem psal, že je vhodné kombinovat více typů záloh.
A když má uživatel originální data na disku v PC a zálohu na dvoudiskovém NASu, to považuju za docela dostačující - na domácí poměry a vzhledem k tomu, že drtivá většina uživatelů nezálohuje vůbec. Howgh!

To se shodneme, ze vetsina lidi nezalohuje vubec

Tebou navrhovane reseni neni nedostacujici, protoze nepokryje vsechny mozne scenare, navic si myslim ze pro zalohovani jednoho PC (vic jich tazatel nezminuje) uplne zbyutecne. Samosrejme pro NAS lze najit i dalsi vyuziti, ale castokrat to uzivatel neni schopen zprovoznit.

V takovem pripade bude vhodnejsi online zaloha kterou ty zavrhujes - chce to proste posoudit kazdy pripad samostatne a neroubovat to na jedno reseni ktere mas naucene.

Nad NASem sem přemýšlel ale pro můj účel mi to řpijdě zbytečná investice... Chci na ten jeden HDD dávát fotky a na druhým, aby byla záloha... tím pádem RAID 1 pokud to dobře chápu. Pak tím pádem v případě poruchy jednoho z disků o fotky nepřijdu nebo ?

Zalezi na BIOSu, pokud tam je jen na vyber mezi AHCI a RAID, tak je potreba jiny ovladac a system nemusi nastartovat, pak je to nejrychlejsi proste preinstalovat. Muzou byt i potize s licenci Windows, ale to proste znovu aktivujes.

Prvne to preci muzes vyzkouset, kdy to po zmene v BIOSu nenastartuje, tak to vratis na puvodni hodnoty.

Pak je otazka, jestli jde jen o fotky, zda potrebujes RAID. Treba by stacila nejaka synchronizacni utilita, ktera by prekopirovala fotky ze slozky na jednom disku do slozky na druhy disk.

Nad NASem sem přemýšlel ale pro můj účel mi to řpijdě zbytečná investice... Chci na ten jeden HDD dávát fotky a na druhým, aby byla záloha... tím pádem RAID 1 pokud to dobře chápu. Pak tím pádem v případě poruchy jednoho z disků o fotky nepřijdu nebo ?

Ne, ale kdyz dojde k poruse obou, tak ano. Porucha zdroje muze pri trose smuly odpalit vsechny disky v PC.

Prijde-li ti NAS pro tve ucely jako kanon na vrabce, tak furt existuje moznost mit fotky na disku na PC a kvuli zaloze si pripojit druhy disk pres USB (jako externi), zamerne nepisu kupovat externi disk, ale koupit obycejny disk a redukci SATA USB s vlastnim napajenim.

https://www.alza.cz/i-tec-usb-3-0-to-sata-iii-adapter-d5315270.htm

Samozrejme ten disk pripojeny pres USB musi byt vyjma chvile kdy budes zalohovat offline, jinak by to nedavalo smysl. Pokud jsou pro tebe fotky opravdu cene, neni od veci mit ty offline disky dva.

To použití se mi také nezdá. Pokud nastane nějaký problém - omylem nějakou smažeš, dostaneš vir, budeš fotku editovat, program spadne a poškodí soubor máš to hned na druhém disku okopírované.
Pro dané použití mi přijde zbytečné i kupovat NAS. Při nějaké rozumné velikosti se dá použít cloud.

Pokud ty fotky už máš v počítači na nějakém disku dejme tomu D:\data přidej jeden disk který bude fyzicky v počítači ale budeš jej připojovat /napájecím konektorem/ jen když budeš chtít zálohovat. Dá se na to koupit i odpojovač HDD z aliexpresu pokud chceš nakupovat.

Udělej kontrolní součty fotek na D: data (totalcomander, rhash, tuna dalšího ale držel bych se programů co mají výstup v txt souboru).
Překopíruj fotky na záložní disk např E:\zaloha_2019_03. Pokud to velikost povolí drž aspoň dvě kopie, jednu novou druhou starší. Dej do názvu datum jinak budeš za rok řešit co je nové a co staré.
Ověř kontrolní součty, soubor se součtama nech na záložním disku.
Po pravidelném vypnutí pc odpoj zálohovací disk.
Pokud jsi paranoidní měj takové disky dva.
Alternativně jde zálohovat přes síť na starý pc ale je to pomalé (tisíce malých souborů).

Nebo jde použít winrar s udělaným profilem, který dělá zálohu bez komprese (rychlost) a automaticky nacpe do jména rar souboru datum. To používám v práci, stačí klinout na zástupce a jede to automaticky.