Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Windows 10 minimalisticky a bezpečně

Hezký den, co byste doporučili v rámci přípravy na instalaci Windows 10 64-bit?
Jakými SW nástroji blokovat?
1) veškeré aktualizace (na úrovni group policy),
2) integrovaný antivirus,
3) OneDrive (skýtá nějaká nebezpečí?),
4) bonzování z OS změrem ven k Microsoftu atd.

Co dále a nejlépe jakými utilitami/programy?
Raději prosím bez nutnosti pracné ruční editace registrů.
Ještě se chci zeptat, jak snadno zahlídat datové toky směrem ven? Chci toky vidět v reálném čase...
Prostě mě zajímá takové to zdravé minimum, které mazáci dělají, aby nebylo Microsoftu učiněno za dost a systém "ladně fungoval".
Díky za rady. :beer:

Co má být účelem? Aktualizace lze rozumně odložit, takže nedochází k problémům. Defender nijak neobtěžuje a OneDrive lze vypnout. Co si představuješ jako bonzování (a je zásadně jiné, než ve W7)?

Použij W10Pro, má pár výhod, které stojí za vyšší cenu. Mazák už asi jsem ...

ntLite k príprave okresanej ISO W10. (Len je platený, ale dá sa ním vyrobiť desktopová desina na mieru, aj bez Defender, Telemetrie, Appraiser, Ceip, Store, Bing, Edge apod.)

WFC - nadstavba firewall W10.
Najprv je nutné zmazať komplet všetky riadky in/out vo Firewall W10, nainštalovať nadstavbu WFC, spustiť ju v zelenom šmajlíku v interaktívnom režime s oznámením v bubline pripojení in/out a v strehu pri monitore čakať, číhať kde, čím a kam sa mazaná, vychcaná desina prihlási. Vhodné je všetko, okrem nutných portov 80/443 a port pre kontrolu certifikácie a licencie desiny, Host Process for Windows Services (svchost.exe), postupne blokovať.
Aj NT Kernel & System (System), C:\WINDOWS\system32\ntoskrnl.exe a stovky iných šmejdov.

PeerBlock 1.2,
- touto "modrou kockou" dodatočne, ako bonus, blokovať neželaný prienik nutne otvoreným a voľným portom 80 a spol., sňoriac smerom na bonzácke, telemetrické servery spriateľné s MS, akamai, amazon, a desiatky iných, kam sa tichošlápek v podobe W10 nebadane, podprahovo pripája s hláseniami 64kB, šifrovaných súborov typu cookies.

Do súboru hosts by som už necpal nejaké stovky riadkov 0.0.0.0 k blokácii nechcených serverov, iba toto prežité svinstvo zdržuje štart a plynulý beh W10.

Dism++ x64 *exe v Options - Expert mode odinštalovať nechcené appx, neželaný startup kadečoho spustený na pozadí s vyčistením bloatware a vyčistením komplet bordelu vo WinSxS, duplicitných systémových súborov, dll a ako bonus desiatky iných možností v Dism++.

Dokonca sa dá odstrániť u zástupcov ikon na ploche špatiaca šípka (remove shortcut arrows) jedným klikom, nemusí sa sľušný, pracovitý, poctivý, prevychovávaný občan manuálne, inteľigentne, hrabať v kapitaľistických, amerických Registroch.

Moc se omlouvám... protože je nutné dodat, že použiju systém s ovladači předpřipravený výrobcem pc. Nebude se tedy jednat o čistou instalaci z MS ISO. Zareaguje někdo na původní zadání dotazu?

Zrejme neovládaš Sľovenštinu.

Kukni sa na môj príspevok pod ntLite, čítaj písmená, slabiky, text a ostatné s otvorenou hubou, nahlas alebo potichu v nemom úžase, so zápisníčkom a perom v paprči.

Smelo sa venuj čítaniu až od WFC.

Z ISO W10 sa smelo môže inštalovať načisto, dokonca na vyčistený nultý sektor pevného disku nástrojom Diskpart.exe - Clean - Active - NTFS - GPT/MBR (Uefi/legacy), predsa k tvojmu americkému HW majú vždy pod pultom, i čo to v Tuzexe za valuty, furt nejaké nové, novšie ovládače k stiahnutiu po čerstvej, z igelitu práve vybalenej, inštalácii desiny.

Jedna múúdra rada. Do desiny necpi žiaden AV. Lebo vyslovene AV škodia.

Máš Defender s plnou kontrolou dokonca pre ransomware ak ju nastavíš/povolíš s ochranou konkrétnych zložiek a súborov - ako bonus.

Prípadne v PowerShell, ako Správca, je tu možná tiež rozšírená kontrola na POP-pupíky, tiež pre Defender.

Set-MpPreference -PUAProtection 1

$Preferences = Get-MpPreference

$Preferences.PUAProtection

čím sa zapíše do Registrov Windows nový kľúč, nech ho nemusíš zadávať manuálne.

- Tak pouzij nejaky Bloat Removal : Windows10Debloater Assists with Windows 10 Bloat Removal
(Sam ho pouzivam na odstraneni bordelu a aby mi zbyl jen Windows)

- MSMG ToolKit : MSMG (zdroj Techspot v9.6), MSMG ToolKit 9.6 (zdroj MajorGeeks), poripade Windows10Debloate jestli umis alespon zaklad s Powershell.

PS: Exitstuji na stahnuti i obrazy ISO s "Windows 10 Bloatware Free Edition pro instalaci ", ale nevim zda-li mohu dat na tento jiz vycisteny Windows odkaz z duvodu legality.

Co doporučuju:
1) Aktualizace neblokovat
2) Pokud chceš zakázat Defender tak postup máš uvedený tu:
https://krakatoa.www3.cz/win10aio.php
3) Pokud OneDrive používáš, používej, pokud ne, odinstaluj přes Ovládací panely.
4) Bonzování neřeš. Pokud máš nějakou duševní poruchu a chceš vědět, co se posílá, tak nainstaluj:
https://www.microsoft.com/cs-cz/p/diagnostic-data-viewer/9n8wtrrsq8f7?activetab=pivot:overviewtab
a tu máš manuál a popis všech parametrů:
https://docs.microsoft.com/cs-cz/windows/privacy/basic-level-windows-diagnostic-events-and-fields-1903

Co se týče slova minimalisticky, tak doporučuju pořešit nepoužívané appx v instalačce, návod je v prvním odkazu.
Co se týče slova bezpečně, tak se podívej na doporučení NÚKIB:
https://nukib.cz/cs/vzdelavani/verejnost/
https://nukib.cz/cs/vzdelavani/statni-sprava/
a třeba CIS Benchmarks pro Windows 10:
https://www.cisecurity.org/cis-benchmarks/
nebo i pro programy, které používáš.
Takto to řeší mazáci.