Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Podivné chování sítě

V domě již dříve zrekonstruovaném má jedno patro koupené chlapík a pronajímá kanceláře. Nechal tam na patře udělat síť. U sebe v kanclu má rozvaděč s routrem a switchem.
V kanceláříck je po 1 vývodu na telefona 1 pro NET.
IP adresy jsou 192.168.32.1/24 a přidělují se odspodu. Nikdo neví, co patří pod DHCP. Dal jsem do kanclu malý switch a NAS. Adresu jsem nastavil na 192.168.32.240, které v ten moment byla volná. ( ověřeno ping ).
Všechno parádně šlapalo. Asi za půl hodiny se to zbláznilo a já se z žádného notebooku nedostal ani ke sdílené složce v NAS, ani ke konfiguraci přes web ( port 80 ). Chvíli jsem na to koukal a začal to rozpojovat. Po odpojení o sítě ( NA spojen jen s jedním nb přes malý switch v kanclu ) se to rozjelo. Zajímavé bylo, že 192.168.32.240 odpovídala na ping přes malý switch - to byl ten NAS, ale ve velké síti najednou něco mělo také 192.168.32.240 a odpovídalo na ping z druhého nb.
Po přestěhování NAS na 192.168.32.190 to zase jelo a pak jsme to sbalili a šli domů.
Co mám hledat? Nikdo neví o té síti nic. Mluvil jsem i s majitelem patra. Doba zapůjčení IP Adresy z dhcp jsou 3dny.

Díky

Nechal tam na patře udělat síť.
Nikdo neví o té síti nic.

Tak předpokládám, že tu síť instalovala nějaká firma podle nějakých podkladů (zadání) a má snad i nějakou dokumentaci (schéma) nebo popis sítě?
Nebo majitel zaplatil té firmě za něco a neví za co? ::)

1. ty tedy sdílíš jednu LAN s dalšími nájemci? To jsi dobrý riskér teda. 3dny lease, to je taky prasečina.
2. správné řešení je ve své kanceláři použít router a vlastní IP síť, který firewallem (a NATem, bohužel) oddělí tvou síť od zbytku té divočiny.

edit: spoléhat na "volnou adresu" u DHCP serveru, o kterém nevíš prakticky nic (range, admina, spolehlivost) a který má DHCP lease 32 dny je absolutní nesmysl!

zadavatel je šílený.
To jako orpavdu nechává firemní NAS napospas ostatním nájemcům?

Řešení v tom předešlém dotazu už navrhoval Host - např. powerline (nebo wifi klienta), nebo protáhnout mezi kancly kabel, ale určitě to nenechávat přístupné komukoli, kdo se kdekoli v baráku připojí! Nehledě na amatérsky nastavený hlavní router. To je prostě celé špatně.

Touch, ale takto to v praxi funguje. Riesim jednu doktorku, je v prenajme v budove, kde su sami doktori. Net maju v ramci najmu, vsetci su na jednej sieti, so spravcom nie je rec.
Momentalne riesim zalozny net, aby mohla pracovat z domu a NASko na zalohu udajov a jedina sanca je zapojit vlastny router do zasuvky a k sestricke tahat kabel cez dvere (pripadne wifi), kedze vrtat tam nechcem moc. Inak sa vlastna siet vytvorit nedala, aj ked v racku mal kopec miesta a chcel som tam strcit vlastny router a prepojit jej pc takto.

počkej, počkej, to přece není žádný argument, že to tak "v praxi" funguje - jen proto, že to většina neznalé populace nechápe a nechce řešit?

On ani ten router v cizím racku není košer, leda by měl vypnuté všechny nepoužité porty a na těch zbylých byla nastavena port-security.

Ja rozumiem aj jeho argumentom, ale toto v podstate nema win-win riesenie.
Navyse som asi rok dozadu prerabal jednu budovu a robil som presne tak...rack a z neho dovedena dvojzasuvka do kazdeho kanclu, ale tam som predpokladal, ze kazdy najomnik, kedze ma len jeden kancel si tam hodi vlastny router.

Nikdo neví, co patří pod DHCP...
No máš pravdu, my to tak isto nevieme, tudíž poradiť môžeme jedine to, že ak to chceš sprevádzkovať budeš si musieť všetko zistiť sám. Najlepšie nakresliť topológiu so všetkými sieťovými komponentami. V podstate to, čo mal urobiť zadávateľ a firma, ktorá to robila. Neexistuje žiadny zázračný program, ktorý zistí ako sú všetky veci ponastavované a kam všade vediel LAN, wifi, optika, telefón...etc. Bežne sa to tak robí keď neexistuje dokumentácia.

Já zatím tuhle diskuzi pozastavuji.
Zavolal jsem člověkovi, který tam chce mít kanceláře, že tam router být musí. Takže v prvním kole musíme vyřešit propojení kanceláří a pak se uvidí. Možná tam bude i problém s wifi. Je jich tam tolik, že už teď to prý jede přískokem.
Zatím děkuji. Přesvědčili jste mě, že ten můj původní návrh je jediné správné řešení.