Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Náhodné pády (černá a zelená smrt)

Ahoj,

poslední dobou se potýkám s celkem otravným problémem blíže nespecifikovaných zamrzání.
- buď se jedná o okamžitý výpadek provázený black screenem a diagnostická dioda na desce hlásí CPU problém (nutné natvrdo vypnout a zapnout)
- nebo náhlé GSOD bez popisku, po pár sekundách buď samovolný restart, nebo nutné vypnutí natvrdo.

Dnes jsem však po GSOD a následném restartu poprvé dostal "konstruktivní" chybovou hlášku BIOSu, že nastal nějaký fail procesorového větráku tak si říkám, jestli to celé nebude tím, CPU mám sice manuálně přetaktovaný, ale pro jistotu jsem napětí navýšil o dva stupně výše, než je standartní stabilní hodnota a navíc mi PC takto fungoval, bez pádů, po celý rok, kdy jej mám postavený.

Co se toho větráku týče, jedná se o BeQuiet Silent Wings 2 PWM, takže žádný šmejd... Jednu dobu jsem jej měl nastavený na minimální idle otáčky, s postupným zvyšováním, až do 75°, kde dosahoval 100 %.
Poslední dobou jsem jej nastavil tak, že do 50° se netočí vůbec. Říkal jsem si, že se třeba desce nelíbí ty nulové otáčky, jenže stávalo se to i před tímto nastavením a samo o sobě mi to nedává smysl.

BIOS mám aktualizovaný (ovladač grafiky atd. také - MSI Live Update nic nového nehlásí , piny doléhají - je to zkrátka celé divné :D)

Teploty CPU i GPU ani ve vysoké zátěži nepřekračují 70°

Díky moc za jakoukoliv radu, je to už celkem otravné a nepředvídatelné - někdy se po celý den nic nestane, AIDA Stress test běží bez problémů, hry taktéž (nejprve se to stávalo při zátěži ve Folding@Home apliakci, ale předevčírem se ten pád provázený černou obrazovkou stal i we Windows na ploše, v pozadí běželo jen pár nenáročných aplikací (několik herních klientů, Firefox, Word, MSI toolka atd...)

Lze nějak zjistit původ těch pádů? nevím, jestli se někde logují, Event Viewer nic kloudného neporadil, jen zaznamenal pád, bez bližších technických podrobností...

Kompletní specifikace:
Ryzen 2700X (3,9 GHz)
MSI B450 Gaming Pro Carbon AC
32 Gb Kingston HyperX 2933 (aktuálně na nižší frekvenci z důvodu stablity 4 modulů u Zen+)
Radeon RX 5700 XT (Asus ROG Strix, mírně podtaktovaná max TDP omezeno na 200 W)
Samsung Evo 970 + 860 + 4Tb HDD Seagate
EVGA SuperNova G3 550 W
Windows 10 Pro 1909, asi pouze chybí nejnovější kumulativní balík...

PS: pro úplnost, ten větrák se normálně točí jak má, dle nastavenách teplot (mám průhlednou bočnici...)

Memtest určitě vyzkouším, už jej mám i stažený, ale ještě jsem se nedostal k přípravě flashky. Jiný dostupný zdroj nemám, ale zrovna tohle mě nenapadlo - přece jen, i běhém toho black screen pádu PC zůstává zapnuté, nedojde k žádnému samovolnému restartu, nebo vypnutí...

No, po tom posledním updatu se resetoval, a i tak se to nadále stávalo, ale já si takty upravuju ve Windows pomocí Ryzen Master, přímo v BIOSu to svého času dělalo problémy, tak jsem zůstal u té utility. Tudíž krom nastavení větráků a virtualizace, přímo v BIOSu nedělám nějaké podstatné změny. Ale nastavím základní frekvenci a uvidím - ono totiž jde o to, že defaultně je aktivovaný AMD Precission Boost a osobně to nemám rád, protože ta automatika pracuje na zbytečně vysokém napětí a CPU se tudíž zbytečně moc zahřívá, nehledě na neustále "poskakující" hluk větráků, protože se kvůli neustálým výkyvům napětí vytáčejí i při celkem triviálních úkonech.

minidumpy se ukládají, pokud je povolený aspoň minimální swap, viz: nirsoft bsod viewer.
ale vzhledem k přetaktování čekám jen minimální užitek, něco jako "ntkrnl.exe"

nechat běžet pár hodin memtest může být užitečné.
nižší než maximální takt je pro zaplněné sloty rozumný. případně zkusit jet týden na 16gb ram, týden na druhý pár.

podle štítku bych čekal, že zdroj utáhne i nepodtaktovanou grafiku.

Je to divné, budu dál zkoušet stress testy, ale zatím vše funguje (poté, co jsem nechal CPU na základu (3,7 GHz, 1 V a nějaký chlup) - až na tu kryptickou hlášku po každém zapnutí PC - CPU fan error detected.
Pro úplnost, zapomněl jsem to zmínit - na desce mám CPU napájení dimenzované na 8 + 4 piny, ale zapojených mám jen 8. Ale dočetl jsem se ve vícero zdrojích, že by to mělo bohatě stačit (na ty 4 GHz max.) Ale možná to nebude tak úplně pravda... Tímpádem bych ještě zkusil sehnat redukci, ale upřímně teď nevím, jaké řešení je lepší, jestli 4 > 8 pin přímo z CPU kabelu, nebo z molexu, ale parametry zdroje na netu najdu... (zdroj samotný nemá možnost zapojení 12 CPU pinů)

napájení CPU stačí jen ten 4-pin, zase to tak nehroť. :-)

edit: ad kryptická hláška: otáčky hlavního CPU ventilátoru jsou buď nulové, nebo příliš nízké. Buď v biosu nastav vyšší nejnižší otáčky, nebo rovnou zkontroluj, že 4-pin od ventilátoru je zastrčen do správného konektoru na desce (typicky označeného jako CPU_FAN)

tak jsou tam dvě věci:
1. žádný motor nemá úplně rád starty, protože tehdy v cívkách tečou největší proudy.
2. podstatné ale je, že každý ventilátor v čase zpomaluje, jak se do něj dostávají nečistoty a vysychá/degraduje olej v ložisku. Takže nakonec se z nízkých otáček stanou nulové, ten venťák se prostě nerozběhne.

Dlouhodobě se mi osvědčilo nedávat žádný ventilátor pod 25% jeho nominálních otáček - zejména tam, kde je PC mimo dosah jednoduchého servisního zásahu.

Aha, díky za info, nastavím je oba na 40+ Přece jen nebyly zrovna levné :D Ale jo, ten druhý bod jsem už asi zažil, když se měl větrák z nuly rozběhnout jen na nějaké nízké otáčky, cca do 30 %, tak se choval trochu divně. Mám ve skříni i 3 levnější BeQuiety (Silent Wings myslím) a ty ani nulové otáčky nepodporují

Souhlasím no - teď jsem si uvědomil, že jsem o tom kdysi něco četl, ale ne tak podrobně, abych to bral nějak zvlášť vážně, přece jen Xka bývají ty "lepší" kusy křemíku, ale jiné vysvětlení asi neexistuje. Nerozumím napájení tak moc, abych to dokázal do hloubky posoudit, ale kdyby měl problémy zdroj, nedocházelo by spíše k samovolným restartům/vypínáním atd? Navíc dlouhodou zátěž grafiky zvládá - a ta si vezme mnohem více než CPU, který mi obvykle jede max na 50 % (s vyjímkou editace fotek, Folding@home atd.) Ale zrovna si hraju s napětím při 4 GHz (snažím se to nějak srovnat) a při tom oficiálně doporučeném mi AIDA stress test vyhodí Hardware failure... takže jsem ho celou dobu asi trápil příliš nízkým napětím

BIOS mám aktualizovaný (ovladač grafiky atd. také - MSI Live Update nic nového nehlásí , piny doléhají - je to zkrátka celé divné :D)

Za problémem může být (mimo OC ktery bych dezaktivoval jako jeho funkce BIOS) tva GPU.
Všechny známé potíže najdeš pro Radeon RX 5* viz v relase note :

Někteří uživatelé se mohou setkat s problémy s černou obrazovkou nebo zablokováním systému během delšího období hraní. AMD bude i nadále pozorně sledovat a vyšetřovat zprávy o těchto otázkách.
https://www.amd.com/en/support/kb/release-notes/rn-rad-win-20-4-1
(s temito problémy zaznamenava hodne uzivatelu s kombinaci Ryzen mimo radu 3000 + GPU Radeon RX 5700 XT)

Náhodné pády (černá a zelená smrt)

Ryzen nemá modrou smrt, jen černou.
Určitě bych ti doporučil na zkoušku zapojit jen 2xRAM modul v Dual-Chanel. S osazenim 4x jsem videl u této setavy jisté anomalie, bud ve státě vykonu, nebo crash.

Hmm... je možné, že jsem se špatně díval a přehlédl diganostickou diodu na desce, ale na 90 % tam opravdu svítila CPU chyba... ty RAMky mi takto běží již delší dobu a bez viditelných problémů - memtest byl OK. (mám je ale na 2666 MHz, 2993 by byla, u 4 modulů, hloupost, zvláště na B450 desce... a 2nd Gen Ryzenu

Ale jak to tak vidím, těch příčin může být hodně :D - budu to nadále sledovat a pokoušet se ten problém izolovat...

PS: ohledně toho taktování, jak jsem zmiňoval výše, v BIOSu jsem do něj právě nijak nezasahoval, taktuju jen přes Ryzen Master, protože v BIOSu to dělalo problémy. Pokoušel jsem se např. vypnout ten precission boost, ale vždy to skončilol tím, že jsem musel desku resetovat přes jumper. Něco musím dělat špatně/neúplně, ale zatím jsem nedokázal najít, kde bych mohl dělat chybu - podle všelijakých návodů mi ta nastavení seděla

Oh yeah: BSOD při stress testu: "Video Scheduler internal error" :D Takže asi přece jen grafika (ovladač aktuální).. zkouším ještě scan registrů. Ale tímto způsobem se to stalo vůbec poprvé, těžko říci, jestli to byla ta samá chyba, po celou dobu... (stávalo se to napříč asi 4 posledních updatů ovladače grafiky)