Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak zesílit WiFi signál do vzdálenějšího místa bezkabelově?

Potřebuji zesílit WiFi signál z RD do mobilheimu, osazeného ve vzdálenosti cca 40m od RD. V současné době jsou podmínky zhruba takovéto (měřeno aplikací "WIFI anlyzer" na mobilu):
Od RD ve vzdálenosti 5m je budka pro čerpadlo venkovního bazénu, se zásuvkou 230V (možnost případného osazení zásuvkového zesilovače WiFi).
V tomto místě je dobrý signál s hodnotou -60 dBm.
Mobilheim (oplechování Al plechem) je umístěn cca 40m od RD (ve kterém je osazen, za zdí, router TpLink 1043- zdroj WiFi).
Vzdálenost od budky čerpadla k mobilheimu je 37m.
V současné době je intenzita signálu u mobilheimu kolísavá s hodnotami -80 až -90 dBm (občas příjem jde, více však ne).
Potřebuji tedy nějak posílit signál, bez pomoci rozšíření sítě pomocí kabelu a dalšího routeru.
Pro informaci přikládám i celkovou situaci na foto.
Prosím, kdo se vyzná v této problematice, poraďtě jak nejlépe toto vyřešit, případně i s doporučením příslušných komponentů (nejlépe typ, nebo odkaz). Díky.

40m je myslim celkem v pohode, imh by stacil nejaky outdoor accesspoint se sektorovou/smerovou antenou ktery date nekam zvenci na zed RD, nasmerovany na mobilheim - zapojite do LAN portu domaciho routeru. Tim ze budete neco resit na te budce pro cerpadlo si moc nepomuzete, tech 5m je uz celkem fuk.

Lucifere, díky, ale mohl by jsi mi trochu upřesnit, o co jde to "outdoor accesspoint se sektorovou/smerovou antenou"? Pokud můžeš, specifikuj prosím, pro "neznalce" problematiky přenosu VF signálů, o co jde, případně vyspecifikuj i přesně přístroj/zařízení/typ antény, kterou bych toto mohl realizovat. Technicky by bylo by možné, ovšem nevím přesně, jak a čím.
A nešlo by nějak použít třeba nějaký "opakovač signálu " osazený na zásuvku do té budky ? viz:

https://www.zbozi.cz/vyrobek/tp-link-tl-wa850re/#utm_source=search.seznam.cz&utm_medium=hint&utm_content=products-opesBB&utm_ab=1797%2F2&utm_term=tp-link-tl-wa850re&utm_query=access%20point

Děkuji.

Tohle je zbytecne. Slaby signal mate, protoze v RD je nejaky domaci router se vsesmerovou antenkou (zisk 2-3dB), navic to tlumi smerem ven zed. Zapojite do jednoho z LAN portu nejaky accesspoint ktery ma antenu smerovou = to co vyzari ten domaci router "vsude kolem" bude u AP nasmerovano na mobilheim. Tim tam dostanete dostatek signalu. Predstavte si ze je ten signal svetlo - doma mate "kulatou" zarovku = uvnitr svetlo, ale na ten mobilheim to moc nesviti. Ven date "reflektor" ktery svetlo nasmeruje kam potrebujete. A aby se to zbytecne netlumilo zdmi, odrazy atd. tak AP dat zvenci na zed - proto nejake "outdoor" provedeni.

jen ciste namatkove - treba https://www.alza.cz/tp-link-cpe220-d4399946.htm. Zisk anten 12dB, navic kdyz to date ven a nasmerujete kam potrebujete, bude dle mne signalu dost.

Díky za upřesnění a zejména za odkaz. Tak jestli tomu dobře rozumím, tak toto zařízení v odkaze, tedy ten accespoint , obsahuje i tu směrovou anténu se ziskem 12 dB ? A stačilo by jej tedy osadit na venkovní zeď (nebo i uvnitř - vzhledem k tomu, že jeho dosah může být venku až 13 km?) nasměrovat jej na místo potřebného příjmu a propojit jej na hlavní router do zásuvky LAN?
Omlouvám se, že se táži takto "polopaticky", ale opravdu se, v těchto zařízeních a jejich možnostech a využití, nevyznám. ;-)

Teď mě ještě napadlo. Je možné ten accespoint napojit z LAN podružného routeru, který mám napojený síťovým kabelem, jako zesilovač WiFi v baráku, pro místa nedostupná signálem z hlavního routeru? Měl bych to jednodušší a mohl by být umístěn na půdě.
A ještě pak, jaký vliv by mělo na signál, když je plechová střecha a měl by signál WiFi procházet přes ní? Jak je to s VF signálem a průchodem přes plech? Když jsem, pod tou plechovou střechou, měl TV anténu, příjem signálu byl celkem dobrý. Vzdálenost k mobilheimu by pak byla cca 50 m.

Díky za rychlou odpověď. Zkusím to pod tou střechou a když by byl problém, mohl bych jej umístit na střechu na anténní stožárek TV. ;-)
Ještě malá drobnost. Nikde jsem nenašel přesnější informaci o napájení accespointu. Pouze viz (překlad z angličtiny)

Pasivní napájení napájení přes Ethernet přes LAN0 (+ 4,5piny; -7,8piny)
Rozsah napětí: 16-27VDC
Spotřeba energie 10,8 W Max
Poznámka: Při nasazení pomocí pasivního PoE bude energie odebíraná ze zdroje napájení
být o určité množství vyšší, v závislosti na délce připojovacího kabelu.

A dále je někde v informacích uvedeno, že napájení je provedeno pasivním PoE adaptérem. Ten PoE adaptér sdružuje napájecí napětí do volných pinů síťového kabelu, ale k tomu musí být zřejmě i ještě vlastní zdroj napětí, asi 24V, ne? Nebo je u něj už dodáván PoE adaptér včetně zdroje? To jsem rovněž nikde nezjistil.

Zalezi ake AP tam ides dat. MT alebo UBNT oudorove maju poe uz dodavane v krabici.
Poe adapter byva zvycajne len krabicka a stoji cca 3 eura, takze musis dokupit k nej zdroj, alebo pouzit ten co bol dodany k AP, poe injector je uz aj so zdrojom.
Na vacsinu ap ti staci 12, niektore mozu pozadovat 24V.
Zravejsie zariadenia ako kamery a pod uz zvycajne vyzaduju 48V.

Velki vyrobcovia (UBNT, MT a pod) maju vlastnu implementaciu PoE standardov, co moze sposobovat obcas problem (mne na Zyxel switchoch nechceli fungovat niektore UBNT AP), nicmenej ja by som to zjednodusil tak, ze povodny adapter z AP(routra) je mozne nasadit ako poe aj na vzdialenost 10-15m kludne.
Inymi slovami na 12V ti pojde vacsina zariadeni, na 24V vsetky, okrem zravych, ktore vyzaduju naozaj 48V kvoli svojej watazi.

Klucíí, o takovémto zařízení jsem nevěděl. Teď, když jsem pročítal technické parametry toho accespointu (k mobilheimu už jej mám objednaný) z odkazu Lucifera, tak jsem, s překvapením zjistil, že jeho dosah má být až 13 km. Ale v dotazech, že ovšem pouze v případě, že komunikují dva tyto accespointy proti sobě.
A tak mne napadlo, že bych tohle mohl použít i pro přenos WiFi ke mně na chatu. Ta je situována ve vzdálenosti cca 7 km vzdušnou čarou a pokud neberu v potaz nějaké drobné stromy (celkem málo), tak vlastně skoro na přímou viditelnost a v 7 km vzdáleném protilehlém kopci. Nešlo by tedy propojit tato dvě místa WiFinou dvěma těmito accespointy?
Je mi jasné, že není možné jednoznačně říct, že to půjde a že by to bylo nutné vyzkoušet. Ale ptám se, jaký by byl předpoklad že by to mohlo fungovat. Díky za reakce a rady.

A to rušení by bylo jakou formou? V blízkém okolí mám cca 5 zjistitelných WiFi signálů sousedů. Mohlo by třeba tohle mít na přenos mého WiFi signálu pomocí těch accespointů vliv? Nebo případně jaké další rušení. A nešlo by to ovlivnit třeba nastavením jiných přenosových kanálů WiFi na zdrojovém routeru, které jsou nastavené nyní a korigovat je vůči navoleným kanálům WiFin těch sousedů? Možnost jejich zjištění je snad reálná pomocí toho WiFi analyzeru.:-|

Jo, díky. Ale v prvním odkaze je řešeno spojení na "pár" metrů. Tohle je řešení pro ten mobilheim a to snad vyřeší jeden ten accespoint bez problémů, jak píše Lucifer a fleg.
Ten mobilní WiFi analyzer co máš ve třetím odkazu, pro zjištění okolních signálů, právě používám. Ty okolní zmiňované signály sousedů se pohybují v hodnotě síly signálu cca -85 až -90 dBm (odečteno na tom WiFi analyzeru).
Ale mě jde teď i o ten přenos WiFi na ty kilometry :-D! Zda nebude nějaký problém s rušením od těch sousedů při přenosu na tu větší vzdálenost. Ale pokud jde o víceméně směrové spojení, tak by to snad tak moc velký vliv mít nemuselo.
Pozn.: on s můj rozšířený dotaz asi překryl s Tvou původní odpovědí. ;-)

Rušenie treba pozerať na tom konkrétnom prijímači s tou konkrétnou anténou a na tom konkrétnom mieste kde bude ten prijímač umistnený. Smerová anténa berie rušenie hodne z ďaleka. Pozeranie rušenia nejakým mobilom je nahouby. Aby to nebolo také jednoduché, tak tie analyzery vidia iba prístupové body, ale nevidia všetko čo vysiela, napríklad počítače, mobily, televízory, tlačiarne, hanheldy, tablety a tak podobne.

Tak se ještě vracím k tomuto mému dotazu. Koupil jsem ten AP CPE220 a tak zjišťuji, jak by se měl ten AP zapojit a kde nejlépe jej umístit. To bych snad už měl vyřešené, ale také nyní nevím, jak jej nastavit a nakonfigurovat. Tenhle AP má provozní režimy / Klient / Bridge / Repeater / AP Router / AP Client Router (WISP).
A asi se ptám hodně blbě, ale nejsem v této problematice opravdu znalý a tak ani nevím, na který z uvedených režimů jej, pro můj případ, nastavit. Měl by tedy fungovat jako zesilovač WiFi signálu. Koukal jsem už na informace v dodaném (velmi skromném) manuálu i na manuály a video na tp-link.com, ale nějak z toho nejsem chytrý. Prosím poraďte (pokud možno "polopaticky") jak ten AP nastavit a nakonfigurovat. Dík.:-(

1. snížením vzdálenosti obou prvků
2. Zvýšením vysílacího výkonu (pokud opačná strana má)
3. Nasazením antény se zúženým vyřazováním - výkon bude směrován do konkrétního směru. To je ale spíš teoretická poučka poplatná prostředí bez překážek nebo tam kde "paprsek" prochází překážkou. Nemusí fungovat v místnosti nebo někde, kde se signál láme do všech možných směrů